Pages

Δευτέρα, Οκτωβρίου 2

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της stoiximan Superleague

Άνετος και ωραίος ο "θρύλος" στα Γιάννινα 3-0 και συνεχίζει μόνος αήττητος στην κορυφή, αφού αυτή την αγωνιστική, ήταν όλα με το μέρος του

2-2 το ντέρμπι Παναθηναϊκού - Π.Α.Ο.Κ. με τους "πράσινους" να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων!

Γκέλα του Άρη στο "Κλ. Βικελίδης" 1-1 με την Κηφισιά!

Στη "μάχη" της Κρήτης ο τεράστιος Ο.Φ.Η. θα πάρει μεγάλη νίκη 2-0 από την Α.Ε.Κ.

Την Κυριακή 1/10 άνοιξε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Stoiximan Super League 2023-2024 με τα τέσσερα από τα πέντε παιχνίδια του προγράμματος, Λαμία, Αθήνα, Ιωάννινα και Θεσσαλονίκη, αφού το Βόλος - Πανσερραϊκός αναβλήθηκε.

----------  **  ---------

Κυριακή  1/10/2023

Πρώτα στο "Αθ. Διάκος", η γηπεδούχος Λαμία θα πάρει σημαντικό τρίποντο από τον Παναιτωλικό, με νίκη και σκορ 1-0 και θα ανέβει βαθμολογικά, μετά από την 2η νίκη της στο πρωτάθλημα

(7' Καρλίτος)

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στις 5 και 30 το απόγευμα, ο Άρης θα γκελάρει στο "Κλ. Βικελίδης" με αντίπαλο την Κηφισιά, αφού θα μείνει στο ισόπαλο 1-1.

(23' Μορόν / 75' Οζέγκοβιτς)

Η συνέχεια και συγκεκριμένα στις 7 και 30 το βράδυ στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στο γήπεδο "Απ. Νικολαΐδης", μεταξύ Παναθηναϊκού - Π.Α.Ο.Κ. οι δύο ομάδες θα αναδειχθούν ισόπαλες με σκορ 2-2 και τους "πράσινους" να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων.

(32' Παλάσιος, 90+6' Γερεμέγεφ / 19' Τόμας, 58' Ζίβκοβιτς)

Μία ώρα αργότερα ο πρωτοπόρος και αήττητος Ολυμπιακός, με μία ακόμη πειστική εμφάνιση θα περάσει αέρας από τους "Ζωσιμάδες" και τον Π.Α.Σ. Γιάννινα με σκορ 3-0!

(17'-23' Ποντέσε, 90+1' Ροντινέι)

Δευτέρα  2/10/2023

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής θα ολοκληρωθεί την επόμενη ημέρα, Δευτέρα 2/10 με τα υπόλοιπα δύο παιχνίδια της αγωνιστικής.

Αρχικά στις 6 το απόγευμα, στο Δημοτικό Περιστερίου με τον αγώνα μεταξύ Ατρομήτου - Αστέρα Τρίπολης και τις δύο ομάδες θα αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0).

(- / -)

Τέλος στις 8 το βράδυ στο "Θ. Βαρδινογιάννης" στη "μάχη" της Κρήτης, ένας καταπληκτικός Ο.Φ.Η. θα πάρει μεγάλη νίκη από την Α.Ε.Κ. με σκορ 2-0 και θα ανέβει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας πίσω του τη σημερινή του αντίπαλο.

(5' Φελίπε 83' Ντίκο/ - )

Να σημειωθεί εδώ ότι, Α.Ε.Κ. και Παναθηναϊκός έχουν 1 παιχνίδι λιγότερο με τα εξ' αναβολής να ορίζονται για την Κυριακή 8/10/2023.

Επίσης να αναφέρουμε ότι το πρωτάθλημα διακόπτεται για 20 περίπου ημέρες.

Στατιστικά

Συνεχίζει μόνος πρώτος στην κορυφή ο Ολυμπιακός που διατηρεί το αήττητο (6 νίκες - 1 ισοπαλία σε 7 αγώνες)!

* Αήττητες παραμένουν οι ομάδες Ολυμπιακός - Α.Ε.Κ..

* Συνολικά στους 6 από τους επτά αγώνες του προγράμματος, σε μια φτωχή συγκομιδή, σημειώθηκαν 12 τέρματα, 13 λιγότερα από την περασμένη αγωνιστική.

* Από αυτά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 6, όσα και οι φιλοξενούμενοι.

* Στις νίκες, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 2, και οι φιλοξενούμενοι 1, ενώ είχαμε και 3 ισοπαλίες.

* Την καλύτερη άμυνα διαθέτει ο Ολυμπιακός με 2 τέρμα παθητικό σε 7 παιχνίδια.

* Την καλύτερη επίθεση επίσης ο Ολυμπιακός με 22 τέρματα στο ενεργητικό του.

* Τη χειρότερη άμυνα η Κηφισιά με 16 τέρματα παθητικό.

* Τέλος, τη χειρότερη επίθεση διαθέτει ο Παναιτωλικός με 2 γκολ στο ενεργητικό του.