Pages

Σάββατο, Οκτωβρίου 14

'Ήττα 84-83 στις λεπτομέρειες σε ένα παιχνίδι θρίλερ απέναντι στον Πανελλήνιο ο ΝΕΟΛ

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία του 2ου ομίλου…

Σε ένα ματς που δεν είχε κριθεί μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης και οι τελευταίοι είχαν την ευκαιρία να το κερδίσουν δις στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Πανελλήνιος επέστρεψε νικηφόρα στις εθνικές κατηγορίες λυγίζοντας στο νήμα με 84-83 μετά από 45 αγωνιστικά λεπτά τον ΝΕΟΛ στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 2ου ομίλου της Β Εθνικής.

Το πρώτο μέρος ανήκε σχεδόν ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ακόμα και αν δεν ξέφυγαν με τρομερές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ ήταν διαρκώς μπροστά τόσο στην 1η περίοδο (5-8 στο 3′, 12-16 στο 5′, 16-22 στο 7′) όσο και στην 2η (29-32 στο 14′, 31-37 στο 16′, 34-37 στο 18′, 36-39 στο 20′) σε ένα ματς με πολύ καλό ρυθμό και από τους δύο μονομάχους που μέχρι και τα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου σκόραραν 2.2 και 2.5 πόντους ανά λεπτό, αντίστοιχα.

Ωστόσο, με το ματς ακόμα και αν ο ΝΕΟΛ φαινόταν να είναι η καλύτερη ομάδα του παρκέ έστω και πολύ οριακά έδωσε τη δυνατότητα και τη δίψα στον Πανελλήνιο να κάνει την ολική επαναφορά στην 3η περίοδο. Αρχικά, η ιστορική αρμάδα από την πρωτεύουσα θα πλησίαζε στους 4 πόντους (46-50 στο 24′) ενώ στο τελευταίο μισό του εν λόγω δεκαλέπτου είχε περάσει μπροστά στο σκορ αρχικά με 54-53 στο 28′ και εν συνεχεία με 57-54 στο 29′ -τη μεγαλύτερη απόσταση μέχρι και τότε, η οποία θα μεγάλωνε ακόμα περισσότερο αν δεν σπαταλούσε δύο ελεύθερες βολές με το πέρας του τελευταίου λεπτού.

Η δυναμική και η φόρα που είχαν πάρει οι οικοδεσπότες τους έφεραν στη συνέχεια ακόμα και στο +7 (61-54) μπαίνοντας με ένα πολύ γερό κομπόδεμα στην 4η και ύστατη περίοδο -εκεί όπου μπήκαν κρατώντας σταθερό ένα προβάδισμα κοντά στην τάξη των 5 πόντων στα πρώτα τέσσερα λεπτά (64-61 στο 32′, 66-61 στο 34′).

Ο ΝΕΟΛ δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη και σε δύο διαφορετικές δόσεις θα έμπαινε στο τελευταίο δίλεπτο ενός πραγματικού ντέρμπι όντας ισόπαλους με τους γηπεδούχους (70-70 στο 36′, 73-73 στο 38′) -με τους Μόσιαλο και Νάκη, αντίστοιχα, να ανεβάζουν με προσωπικά τους καλάθια το σκορ στο 75-75 στα τελευταία δευτερόλεπτα, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες θα οδηγούνταν στο έξτρα πεντάλεπτο μετά τα πρώτα ισόπαλα απ’ άκρη σ’ άκρη 40 λεπτά κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση οι δύο μονομάχοι πήγαιναν από την αρχή πόντο πόντο (77-78 στο 42′, 80-80 στο 43′, 84-83 στο 44′), με τον Τσούκα να αστοχεί εξ επαφής σε ένα λέι απ λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε χάνοντας την ευκαιρία για το προβάδισμα του Ληξουρίου. Ο Γεωργιάδης από πλευράς Πανελληνίου έχασε δύο βολές, με τον Τσούκα ωστόσο να μην προλαβαίνει να βρει στόχο στο τελευταίο σουτ του αγώνα για τη νίκη.

Διαιτητές οι κ.κ. οι Ασλανίδης - Αγγελής – Καραμπιτσάκος (Λημνιάτης).

Δεκάλεπτα: 23-22, 39-39, 61-56, 75-75 κ.αγ., 84-83 παρ.

Πανελλήνιος: Κατιάκος 12, Γεωργιάδης 12 (2), Καπινιάρης 7 (1), Νάκης 12 (1), Τσέλιος 18 (2), Βαλιώτης 10, Παπαδόπουλος 13 (2), Μιχάλης, Νιβολιανίτης, Φλυτζανίδης.
ΝΕΟ Ληξουρίου: Τσούκας 9 (3), Ραΐτσεβιτς 16, Μανάκας 22 (1), Μακαριάδης 17 (1), Μόσιαλος 5 (1), Μπακέας Θ. 11 (3), Λαμπρόπουλος, Μαρούλης, Τρυφωνόπουλος 3, Μπακέας Γ., Ματσούκης.