Τρίτη, Ιουνίου 15

Νίκη παραμονής για Αίαντα Γαστούνης 4-3 τη Θύελλα σε εξ' αναβλοής

Πριν από λίγο ολοκληρώθηκε στο Δημοτικό Γαστούνης, το εξ’ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του 9ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, ανάμεσα στον τοπικό Αίαντα και τη Θύελλα Πατρών.

Ένα παιχνίδι που δίνει πλεονέκτημα παραμονής για τους γηπεδούχους και το οποίο ουσιαστικά «καθάρισαν» από το πρώτο 45λεπτο, όταν και προηγήθηκαν στο σκορ 3-1!

Η Θύελλα από εδώ και πέρα θα παίξει μόνο για το γόητρο, αφού και μαθηματικά υποβιβάζεται στο τοπικό πρωτάθλημα.

Τα γκολ

Με τη συμπλήρωση 6’ στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι θα προηγηθούν στο σκορ 1-0 με τον Κουλούρη, ύστερα από αμυντικό λάθος των φιλοξενούμενων.

Η Θύελλα στο σταθεί άτυχη, αφού στο σουτ του Παναγόπουλου η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι του Αντωνόπουλου.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στο παιχνίδι ο Αίας θα πετύχει το 2-0, με κεφαλιά του Βλαχόπουλου, ύστερα από την σέντρα του Παρασκευόπουλου.

Στο 38’ οι φιλοξενούμενοι θα μειώσουν σε 2-1 και θα ξαναμπούν στο παιχνίδι με κοντινό πλασέ του Βέρρα.

Με τη συμπλήρωση 45’ οι γηπεδούχοι θα πετύχουν το 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του πρώτου σκόρερ του ομίλου Ηλ. Κουλούρη. Το πέναλτι είχε κερδίσει ο Βασιλακόπουλος.

Αυτό το 3-1, που δίνει σαφές προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Θ. Ανδριόπουλου, θα είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 64’ το σκορ θα ανέβει στο 4-1 για τους γηπεδούχους με κοντινό πλασέ του Βασιλακόπουλου.

Η Θύελλα ωστόσο θα μειώσει στο 67’ σε 4-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αγουρίδη, ύστερα από ανατροπή του Ντίνου.

Τέλος η ομάδα του Σ. Πεφάνη θα μειώσει ακόμη περισσότερο στο 83’ με νέο πέναλτι που εκτελεί και αυτή την φορά εύστοχα ο Αγουρίδης για το τελικό 4-3.

Διαιτητής ο Κων. Τσοπλάκος (Αιτωλοακαρνανίας) με βοηθούς τους κ.κ. Διον. Πλέσσα – Γ. Μπάστα (Ζακύνθου).

Αίας Γαστούνης(Θ. Ανδριόπουλος), Αντωνόπουλος, Παρασκευόπουλος, Βασιλικόπουλος, Δούλος, Βατσής, Τσακοπιάκος, Σταθάτος, Βλαχόπουλος (46′ Γεωργιόπουλος), Κουλούρης (80’ Χριστοφοράτος), Γκρίλλας, Κάρδαρης (68′ Βράπι).

Θύελλα Πατρών: (Σ. Πεφάνης), Κοντογιώργης, Ν. Κωνσταντινίδης, Σμπόρας, Μανθόπουλος (80’ Κ. Κωνσταντινίδης), Κατριβέσης, Αγουρίδης, Σκούμης, Παναγόπουλος, Βέρρας, Κουτσαντώνης, Ντίνος (78’ Σκόνδρας).