Σάββατο, Απριλίου 1

Ασταμάτητος ο Κεφαλληνιακός έκανε το 9Χ9 στο ντέρμπι με τα Αστέρια (Φωτορεπορτάζ)

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία ο Κεφαλληνιακός 2013, σήμερα το πρωί στο Κλειστό Γυμναστήριο «Αντώνης Τρίτσης», νίκησε στο ντέρμπι του ομίλου τα Αστέρια Αχαΐας με σκορ 53-48.
Παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα η ομάδα του Γ. Αντωνάτου και παίζοντας πολύ καλό και γρήγορο μπάσκετ, με καλή άμυνα και επίθεση, δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάρει το ένατο συνεχόμενο «Ρόζ» Φ.Α. της και να συνεχίσει το καταπληκτικό και αήττητο σερί της στο 9Χ9!
Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι «κυανέρυθροι» έπαιξαν πάρα πολύ καλό μπάσκετ και ολοκληρώθηκε με την διαφορά στο +15 (35-20)!
Κάπου στο τελευταίο 10λεπτο και ιδιαίτερα στο 3λεπτο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, η χαλάρωση και οι πολλές συμμετοχές, απλά έφεραν την μείωση του σκορ που θα μπορούσε να ήταν αρκετά μεγαλύτερο από το τελικό 53-48!
Συμπερασματικά με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Κεφαλονιάς αύξησε τη διαφορά της από την αντίπαλο της, στους τρεις βαθμούς και περιμένει το αποτέλεσμα Αγ. Δημητρίου – Διαγόρα για να γνωρίζει αν αυτή η διαφορά παραμείνει και από τον δεύτερο.
Διαιτητές: Λαμπίρης - Διαμαντή.
Δεκάλεπτα: 11-7, 24-13, 6-14, 12-14.
Τελικό 53-48
Κεφαλληνιακός:(Αντωνάτος), Κουμαριώτης Χ. 4, Κρητικός Ε. 3, Βασιλάτος Η. 0, Χατζηχρήστος Γ. 3, Μεγάλος Ι. 0, Ρεμούντος Σ. 7 (2), Κόμης Μ. 2, Βανδώρος Α. 0, Βαγγελάτος Δ. 8, Δαμκαλής Α. 11, Κουγιανός Μ. 9 (1), Μπλέτσος Δ. 6.
Αστέρια Αχαίας:(Σαράντης), Στάνκοβιτς 17 (1), Μπαράκος 6 (1), Σώκος 3, Τσομάνι 0, Γκουριώτης 5 (1), Λαμπρόπουλος 3 (1), Ροδόπουλος 0, Χουνάς 2, Καρκούλιας 12.