Κυριακή, Νοεμβρίου 20

ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΝΕΟΛ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ

ΝΙΚΗ ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΝΕΟΛ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ
62-54 ΤΟΝ ΑΧΑΙΟ ¨47

Στον αγώνα που άνοιξε την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΗ ο Ναυταθλητικός Εκπολιτιστικός Όμιλος Ληξουρίου επιβλήθηκε του ΑΧΑΙΟΥ 47 στο κλειστό των Ροϊτικων με σκορ 54-62.

Σε ένα παιχνίδι ειδικών συνθηκών, αφού ο ΝΕΟΛ προερχόταν από 3 συνεχόμενες ήττες, οι παίχτες του Μάρκου Τζουγανάτου κατάφεραν να περιορίσουν τα λάθη τους, να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και να αποδράσουν με το τρίτο ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα (έχει και έναν αγώνα λιγότερο).
     Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους τελικά να αποκτούν ένα ισχνό προβάδισμα με τη λήξη του 18-16.
     Τα πολλά φάουλ που χρεώθηκαν οι ψηλοί του ΝΕΟΛ στην πρώτη περίοδο ανάγκασε τον προπονητή της ομάδας του Ληξουρίου να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του στο δεύτερο δεκάλεπτο.
     Με πίεση σε όλο το γήπεδο και πολλές αλληλεπικαλύψεις οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 25-30.
      Στην επανάληψη οι παίχτες του ΑΧΑΙΟΥ 47 αντέδρασαν και με σωστές επιθετικές επιλογές κατάφεραν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια 44-44, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ξεκινάει ουσιαστικά από την αρχή.
     Στην τελευταία καθοριστική περίοδο οι γαλανόλευκοι της Παλλικής παρουσιάστηκαν πολύ συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους και με κλειδί την άμυνα (οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο 10 πόντους και οι περισσότεροι με βολές) απέσπασαν μία δίκαιη νίκη με 54-62.
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 7-14, 19-14, 10-18
ΑΧΑΙΟΣ 47 (Γιαννόπουλος): Κουτσούκος 8, Κανταρτζόπουλος 21, Πετάλης 8, Παπαλαμπρακόπουλος 10, Σταθόπουλος 6, Καλογερόπουλος 1
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος Μ.): Αντωνάτος Β. 10(1), Μαντζαβίνος Φ., Κουνάδης Χ., Βολτέρας Δ., Αντωνάτος Η., Ρουμελιώτης Σ. 7, Συνοδινός Χ. 19(1), Μουρελάτος Θ. 3(1), Βαλλιανάτος Ν. 6, Μπακούρος Α., Πρεντάνος Ν. 3, Αντωνάτος Γ. 14.
Το ερχόμενο Σάββατο ο ΝΕΟΛ θα υποδεχτεί στο κλειστό της Παλλικής τον Πανελλήνιο Πατρών.
ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 7ης  ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ  (23-11)