Δευτέρα, Οκτωβρίου 30

Πρώτη ήττα για τον Ν.Ε.Ο.Λ. στην Α1 Ε.Σ.Κ.Α.-Η.

Την πρώτη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η γνώρισε ο Ν.Ε.Ο.Λ. από την ομάδα Νέων Έσπερου Α.Ο.Π.Α. με 73-72, χθες το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο «Παναγίας Αλεξιώτισσας» στην Πάτρα.
Η ομάδα μας ξεκίνησε σχετικά καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 4-12 (5′) και 15-19 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου.
Στις αρχές της β’ περιόδου έφθασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (19-26, 14′), ωστόσο η έλλειψη συγκέντρωσης σε άμυνα και επίθεση στα υπόλοιπα λεπτά έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να προηγηθούν, κλείνοντας το ημίχρονο στο +5 (36-31).
Το γ’ δεκάλεπτο άρχισε όπως ακριβώς έκλεισε το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι με καταιγισμό τριπόντων προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν (47-36, 25′ και 56-46, 30′).  Το σκηνικό συνεχίστηκε και στη τελευταία περίοδο (64-54, 34′).
Ο Ν.Ε.Ο.Λ. προσπάθησε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, με πίεση σε όλο το γήπεδο, να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, αλλά δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με σκορ 73-72.
Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-31, 56-46, 73-72
ΝΕΟΙ ΕΣΠΕΡΟΣ Α.Ο.Π.Α.:(Μπαζίνας), Σερέτης 4, Μπαρδάκης, Κουραχάνης 4, Καλογιάννης 11 (3), Βαφειάδης 3 (1), Κουτσούκος 16 (2), Καραΐσκος, Κατσαβόπουλος 16 (2), Γιαννακόπουλος 9 (1), Νάτσκος 10.
Ν.Ε.Ο.Λ.:(Τζουγανάτος), Αντωνάτος 5, Παπαγιάννης, Συνοδινός Π. 10 (2), Ντούλες 12 (2), Βεργανελάκης 11, Συνοδινός Χ. 9 (3), Σκροπολίθας, Μαρούλης 4, Τρυφωνόπουλος 21, Λιάκος.
*Επόμενη αγωνιστική (5η): Ν.Ε.Ο.Λ. – Ολυμπιονίκης 05/11, 13:00
*Ο Ν.Ε.Ο.Λ. ευχαριστεί την ομάδα Νέων Έσπερος Α.Ο.Π.Α. για τη φιλοξενία στο χθεσινό αγώνα και εύχεται καλή συνέχεια στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος.