Δευτέρα, Νοεμβρίου 13

Ο απόηχος της 6ης αγωνιστικής στη Γ' Εθνική....

Μπορεί να μην κατάφερε ο Παλληξουριακός να επιστρέψει με κάποιον βαθμό από του Μολάους, γνωρίζοντας την ήττα από τον Αστέρα Βλαχιώτη, όμως προσπάθησε πάρα πολύ και επέστρεψε από τη Λακωνία με ψηλά το κεφάλι.
Άλλωστε η δυναμικότητα των αήττητων μέχρι σήμερα γηπεδούχων δεν άφηνε και τεράστια περιθώρια για κάτι καλό. Θα λέγαμε ότι είναι μια ήττα η συγκεκριμένη, εντός προγράμματος και δεν αλλάζει τίποτε στους "ερυθρόλευκους" που πρέπει να συνεχίσουν το ίδιο για να προσθέσουν μια ακόμη νίκη την Κυριακή στην έδρα τους.
Ο Παλληξουριακός, την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει στον "Άγιο Αντώνη" την ιστορική Καλαμάτα σε ένα δύσκολο παιχνίδι, όπου μοναδικός στόχος θα πρέπει να είναι η νίκη.

Ας θυμηθούμε όλα τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου:

Αστέρας Βλαχιώτη - Παλληξουριακός 2-0
ΣΚΟΡΕΡ: Τσιμικλής, Γεμιστός
Καλύτερος από το ξεκίνημα ο Αστέρας Βλαχιώτη, κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 2-0 επί του Παλληξουριακού και να φτάσει στους 12 βαθμούς, παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα (3-3-0). Στους έξι παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι.
Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή, αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Στην επανάληψη, λύθηκε ο... γόρδιος δεσμός για τον Αστέρα και με τέρματα των Τσιμικλή και Γεμιστού, κατάφερε να φτάσει σε μία σχετικά άνετη νίκη.
Διαιτητής: Τουρλουμούσης (Μεσσηνίας)

Καλαμάτα - Ζάκυνθος 1961 2-0

ΣΚΟΡΕΡ: 56' Ρονκάτο, 90+3' Αθανασόπουλος

Στις νίκες επέστρεψε η Καλαμάτα, που επικράτησε της μαχητικής Ζακύνθου με 2-0.
Καλύτεροι σε γενικές γραμμές ήταν οι γηπεδούχοι, ωστόσο, δυσκολεύτηκαν αρκετά στο πρώτο μέρος, μένοντας στο 0-0. Στην επανάληψη, η «Μαύρη Θύελλα» μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ρονκάτο. Η Καλαμάτα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Αθανασόπουλο από κοντά να νικά τον Διαμαντή.
Καλαμάτα (Νίκος Ζαλίκας): Γκόμεζ, Καλογερόπουλος, Λιόλιος, Καντούτσης, Νικολόπουλος Ορ., Τσεμπερίδης (λ.τρ. 90+1′ Κουρέλλας), Ζαχαρόπουλος, Καμηνιώτης (90+4′ Νικολόπουλος), Τσουλάκος (54′ Αθανασόπουλος), Ρονκάτο (86′ Τσατσόπουλος), Γουέρε
ΑΠΣ Ζάκυνθος (Μάρκος Στεφανίδης): Διαμαντής, Πέττας Νίκος (53′ Λιάμης), Τριανταφυλλίδης Ν. (76′ Βλαδίκας), Παπαδόπουλος, Τσιριγώτης, Κίτος (82′ Κυριάζος), Μαρίνος, Πέττας Ραφαήλ, Μαρσελίνιο, Βαρότσης (64′ Τσουκαλάς), Μπεσού
Διαιτητής: Λιάος (Λακωνίας)

Διαγόρας Βραχνέικων – Πανηλειακός 2-1
ΣΚΟΡΕΡ: 30' Γεωργαντόπουλος, 90'+2' Ν. Τρίγκας - 52' αυτ. Πετρόπουλος

Με γκολ του Τρίγκα στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Διαγόρας Βραχνέικων πήρε σπουδαία νίκη επί του Πανηλειακού με 2-1, μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γεωργαντόπουλο στο 30’, ωστόσο, στο 52’ ο Πετρόπουλος με αυτογκόλ έφερε το ματς στα ίσα. Ο Διαγόρας «μίλησε» στο τέλος και με τέρμα του Τρίγκα στο 92’ έκανε το 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Διαγόρας Westenergy (Χ. Τσίκας): Θωμάς, Παναγόπουλος, Λαμπρόπουλος, Πετρόπουλος, Ν. Τρίγκας, Α Τρίγκας, Τριανταφυλλόπουλος(70' Βάρρας), Κυριαζόπουλος, Κωστής, Γεωργαντόπουλος, Μούτσα
Πανηλειακός (Γ. Κούτσης): Καπετανάκης, Μπουρνέλης, Λεβέντης, Κολόκας, Σούλης, Νικολόπουλος, Ντάνκουα(77' Χατζιστάμου), Γκοτσούλιας, Κρεββατάς, Μπουρλάκης, Σέχου
Διαιτητής: Kακριδής (Κορινθίας)

Αστέρας Αμαλιάδας - Αχαϊκή 2-2

ΣΚΟΡΕΡ: 5', 26' πεν. Κέρι - 7' Καραγιάννης, 58' Αντωνόπουλος

Την πρώτη του απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα ειχε ο Αστέρας Αμαλιάδας, που έμεινε στο 2-2 με τη μαχητική Αχαϊκή.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν στο 5' με σουτ του Κέρι. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε δύο λεπτά αργότερα, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ και όμορφο συνδυασμό ο Καραγιάννης πλάσαρε εύστοχα για το 1-1. Ο Αστέρας κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέρι στο 26', μετά από ανατροπή του Μαρουκάκη από τον Δρακόπουλο. Η πίεση των «βυσσινί» συνεχίστηκε, ωστόσο, η Αχαϊκή καάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, καθώς στο 58' ο Αντωνόπουλος νίκησε με σουτ τονΚαβουσάκη.
Αστέρας Αμαλιάδας (Τ. Καβακάς): Καβουσάκης, Μπουζούρας Μπουτσικάκης, Σταθάκης (70' Παπαδόπουλος), Αρβανίτης, Μπανούσης, Μπαρμπαρούσης (55' Κασνέτσι), Ρόβας (73' Ν'Γκουέμ), Μαρουκάκης, Κέρι, Τόρες (63' Κυριάκος)
Αχαϊκή (Αλ. Γαβριλόπουλος): Δρακόπουλος, Σωτηρόπουλος, Πατάπης, Κοκκίνης, Κωνσταντινίδης, Καραγιάννης, Ντάζος, Στεφανόπουλος, Σαμπανέι, Αλμπάνης (46' Χαρίζι), Αντωνόπουλος (73' Σταυρόπουλος)
Διαιτητής: Γκριτζιέπης (Αρκαδίας)

ΠΑΟ Βάρδας - Παναρκαδικός 1-0

ΣΚΟΡΕΡ: 39' Νικολόπουλος

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πανγύρισε ο ΠΑΟ Βάρδας, κόντρα στον Παναρκαδικό, με 1-0.
Στο 10' και στο 30' οι Αρκάδες είχαν δοκάρια. Αρχικά, σε σέντρα-σουτ του Συρεγγέλα, στη συνέχεια, έπειτα από προσπάθεια και σουτ του Καδά. Στο 39', ωστόσο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νικολόπουλο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας και με πλασέ νίκησε τον Χότζιτς. Μάλιστα, στις κααθυστεήσεις του ημιχρόνου, ο Γ. Πολίτης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι, με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους.
ΠΑΟ Βάρδας (Ηλ. Φωτόπουλος): Καπούταγλης, Λιόσης, Καρούτης, Νικολόπουλος, Δημητρίου, Ανδριέλος, Γ. Πολίτης, Ντόμας (90+2' Παλιάτσας), Μελετίδης (68' Καλογερόπουλος), Κωνσταντινίδης (89' Κουργιαλάς), Π. Πολίτης
Παναρκαδικός (Γ. Αντωνόπουλος): Χότζιτς, Τσέκος (53' Ομπόσου), Μπούτας (76' Μπινιώρης), Μπαξεβάνος (82' Γιουκούδης), Νάνος, Κυριακόπουλος, Νάτσης (57' Δ. Λυμπερόπουλος), Ν. Λυμπερόπουλος, Στρέμπας, Καδάς, Συρεγγέλας
Διαιτητής: Χρονάς (Αχαΐας)

Λεωνίδιο - Τσικλητήρας Πύλ. 0-2

ΣΚΟΡΕΡ: 7' Τσάτσος, 10' Πήλιος

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε ο Τσικλητήρας στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας του Λεωνιδίου. Χωρίς βαθμό παρέμειναν οι γηπεδούχοι, ενώ στους 5 ανέβηκε η ομάδα της Πύλου.
Δυνατά μπήκε ο Τσικλητήρας και μόλις στο 7' κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τσάτσο, που πραγματοποίησε ηγετική εμφάνιση, όντας ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά, στο 10ο λεπτό με τον Πήλιο. Το 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος.
Λεωνίδιο (Γ. Νενεκούμης): Γιαννούσης Κ., Λάτσης Γρ., Λάτσης Γ., Κυρίος, Μπούρας, Γιανούσης Σ., Χιώτης, Καττής (63' Βρεττάκης), Κατσικαδάς (70' Σαρρής), Τσεμπελής (46' Λάλας), Μπακάλης-Κέλλυ.
Τσικλητήρας Πύλου (Ν. Κακαλέτρης): Κόκκαλης, Σβίγγος (62' Γεωργιάδης), Μπίζος, Ακάσου (57' Γιαννόπουλος), Σεντεμέντες, Γκάι, Γεωργιόπουλος, Τσάτσος, Όντσβονγκ (70' Ρήγας), Πήλιος, Αμπραχαμιάν (75' Μαράντος).
Διαιτητής: Καλογεράκος (Ζακύνθου)