Τετάρτη, Φεβρουαρίου 7

Νίκη για το αντρικό του Α.Σ. Κεφαλληνιακού με ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο και από το -16 72-67 τον Πήγασο

Στον εξ´ αναβολής αγώνα για την 12η αγωνιστική απέναντι στον Πήγασο Μπεγουλακίου, ο Α.Σ. Κεφαλληνιακός πήρε μια σημαντική νίκη που την κρατάει σε τροχιά play off.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα με κάποιους γρήγορους πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι παρά τα αμυντικά τους κενά κατάφεραν να είναι κοντά στο σκορ στην 1η περίοδο.

Στη 2η & 3η οι παίκτες του Πήγασου εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά λάθη και τις κακές επιλογές στην επίθεση και πήραν διψήφια διαφορά στο σκορ (58-44 στο τέλος της 3ης περιόδου).

Στο ξεκίνημα της 4ης και ενώ η διαφορά ήταν στο -16 (60-44) οι παίκτες του coach Κωστίδη έπαιξαν φοβερή άμυνα και με πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ και να περάσουν μπροστά (62-63) 2 περίπου λεπτά πριν τη λήξη.

Οι παίκτες του Α.Σ. Κεφαλληνιακού στάθηκαν ψύχραιμοι στο τέλος και πανηγύρισαν μια πολύ δύσκολη όσο και σημαντική νίκη.

Επόμενο παιχνίδι για το αντρικό την Κυριακή 11/2 εντός έδρας με τον 3ο της βαθμολογίας Τρίτωνα.

Δεκάλεπτα: 18-16, 20-13, 20-15, 9-28

Τελικό σκορ: 67-72

Διαιτητές: Λιόνας - Διαμαντής

Α.Ο. Πήγασος Μπεγουλακίου:(Δημακόπουλος), Κόγκος 10, Δημόπουλος 7 (1), Πετούσης, Γεωργακάκης, Καταρτζόπουλος 4, Ματσανκός, Δαραμούσκας 11, Αργυρόπουλος Δ. 17 (3), Δημακόπουλος 4, Λύρας 10, Αργυρόπουλος Α., Ανδρουτσόπουλος 4.

Α.Σ. Κεφαλληνιακός:(Κωστίδης), Αντωνάτος 21 (3), Γαρμπής, Χρηστάτος 1, Βασιλάτος, Τιμοθεάτος 17 (1), Θεοδωράτος 9, Δρακονταειδής 9, Καραπέτσας 9 (3), Παπαδάτος 6.

Απαγορεύεται από οποιονδήποτε η αναδημοσίευση μερική ή ολική χωρίς την άδεια του Sportsthea, όπως και η αφαίρεση του -λογότυπου- από τις φωτογραφίες