Σάββατο, Μαρτίου 25

Νίκησε του Νέους του Έσπερου ο Α.Σ.Κ. 66-47

Σε ένα παιχνίδι με πολύ χαμηλό σκορ στα δυο πρώτα δεκάλεπτα και θέαμα μέτριο, για το πρωτάθλημα της Α1 Ε.Σ.Κ.Α.Η., ο Α.Σ. Κεφαλονιά επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας σήμερα το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο «Αντώνης Τρίτσης» των Νέων Έσπερου Α.Ο.Π.Α. με σκορ 66-47.
Στο πρώτο ημίχρονο η απόδοση των παικτών του Φ. Ροδόπουλου δεν ήταν καλή, με αποτέλεσμα οι «πιτσιρικάδες» των φιλοξενούμενων, να είναι μέσα στο παιχνίδι. Ωστόσο στο τέλος του πρώτου 20λεπτου θα ανοίξουν την διαφορά στο 22-15 και θα πάνε στα αποδυτήρια με την ψαλίδα να ανοίγει στο +7 για τους γηπεδούχους.
Στην επανάληψη η ομάδα της Κεφαλονιάς ήταν καλύτερη, πιο εύστοχη και αισθητά βελτιωμένη αγωνιστικά με αποτέλεσμα να πάρει τελικά μια σχετικά εύκολη νίκη με το τελικό σκορ στον ηλεκτρονικό πίνακα στο 66-47.
Η αρχή έγινε με την έναρξη του τρίτου 10λεπτου, όπου ένα εκρηκτικό ξεκίνημα της ομάδας μας έφερε τους 28 πόντους αυτής της περιόδου και από εκεί και πέρα όλα εξελίχθηκαν όπως έπρεπε για τον Α.Σ.Κ.
Διαιτητές:Μακρόπουλος – Γεράνιος
Δεκάλεπτα:12-8, 22-15, 50-32, 66-47.

Α.Σ.Κ.:(Φίλιππος Ροδόπουλος), Μπαχός 20 (5), Ακτύπης 16 (1), Καραπέτσας 11 (2), Βαλλιανάτος 6, Τραυλός 5, Λιάκος 2, Θεοδωράτος 2, Βλασσόπουλος 2, Γιαννάτος 2, Μητρόπουλος, Καβαλλιεράτος, Μουίκης Γ.