Κυριακή, Φεβρουαρίου 4

Το γεγονός που θα συζητηθεί πολύ...... Στον Καραβόμυλο ο διαιτητής απέβαλε τον βοηθό

Σήμερα το απόγευμα στον Καραβόμυλο διεξήχθη ο αγώνας της 9ης αγωνιστικής, ανάμεσα στην Σάμη και την Εικοσιμία.
Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες και σίγουρα δεν βοήθησε τις ομάδες να παίξουν το παιχνίδι που θα ήθελαν.
Στο αγωνιστικό κομμάτι είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος.
Υπήρχε μεγάλο πάθος και ένταση από τις δυο ομάδες, με την μπάλα να παίζετε κυρίως στο χώρο του κέντρου, όπου πραγματικά «έπεφταν κορμιά».
Η Εικοσιμία ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας, ενώ πέτυχε νωρίς το το γκολ που της έδωσε καλή ψυχολογία.
Αντίθετα η Σάμη στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και κατάφερε να ισοφαρίσει.
Εδώ να πούμε ότι υπήρξε κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί στο τοπικό ποδόσφαιρο και σίγουρα θα συζητηθεί.
Στο ημίχρονο, ο διαιτητής του αγώνα απέβαλλε τον Β’ βοηθό του, έπειτα από εξύβριση σε παίκτη της Σάμης.
Έτσι, χρέη βοηθού ανέλαβε για το δεύτερο μέρος ο φίλαθλος κ. Κ. Βιτωράτος με συμφωνία των δυο ομάδων.
Η Εικοσιμία από το 63’ έπαιζε με 10 ποδοσφαιριστές έπειτα από αποβολή του Πολλάτου Διον., με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Φάσεις και Γκολ
Στην πρώτη φάση του αγώνα ένα δυνατό σουτ του Π. Κορσιάνου μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Κ. Μωραίτης.
Στην επόμενη καλή στιγμή θα έχουμε και το γκολ και το 0-1 για την ομάδα της Λειβαθούς.
Συγκεκριμένα στο 23’ ο Κορσιάνος Π. θα πετύχει ένα καταπληκτικό γκολ με σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στο «Γ» της εστίας του Κ. Μωραΐτη.
Στο 30’ καλό διαγώνιο σουτ από τον Αράπογλου με την μπάλα να καταλήγει έξω.
Τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου στο 42’. Ο Νικολοβιένης θα κάνει το σουτ από μακριά με την μπάλα να καταλήγει πάνω απ τα δοκάρια του Σέσα.
Έτσι με τους φιλοξενούμενους μπροστά σκορ, οι ομάδες θα οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.
Στην επανάληψη, η Σάμη ανέβασε την απόδοση και συν το γεγονός ότι από το 63' η αντίπαλος της αγωνιζόταν με «δέκα», θα καταφέρει να ισοφαρίσει.
Στο 52’ το σουτ του Νικολοβιέννη, λίγο έξω από την εστία του Σέσα.
Στο 58’ ωραία προσπάθεια του Πολλάτου Δημ., με το πλασέ του όμως να καταλήγει στην αγκαλιά του Μωραΐτη.
Στο 60’ οι φιλοξενούμενοι θα διαμαρτυρηθούν για πέναλτι σε χέρι του Φωτόπουλου στην σέντρα του Καπλάνη.
Στο 63’ ο Πολλάτος Διον., θα αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα αποβληθεί, μετά από κράτημα επάνω στον Αμούργη.
Στο 70’ δυνατό απ’ ευθείας φάουλ του Περιβολάρη με τον Σέσα να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.
Γκολ στο 77’ για την Σαμη.
Ο Νικολοβιέννης θα ανατραπεί στην περιοχή και ο διαιτητής θα σφυρίξει πέναλτι κάτω από διαμαρτυρίες των παικτών της Εικοσιμίας.
Το πέναλτι θα εκτελέσει εύστοχα ο Περιβολάρης, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον αγώνα.
Από εκεί και έπειτα, η Σάμη θα προσπαθήσει να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα, όμως δεν θα έχουμε κάποια αξιοσημείωτη φάση ως το τέλος.
Το τελικό σφύριγμα, εκτός από το μοναδικό ευτράπελο του ημιχρόνου, θα βρει τις ομάδες να μοιράζονται του βαθμούς.
Διαιτητής ο κ. Κ. Κιόσης με βοηθούς τους κ.κ. Ι. Καπογιαννόπουλο και Ν. Αντωνιάδη.
Σάμη:(Β. Μιχαλάτος),  Μωραίτης Κ., Παπαδημάτος, Αράπογλου (53’ Μάστορας), Βιτωράτος, Φωτόπουλος,  Μωραίτης Ν., Αμούργης Α., Νικολοβιέννης, Μιχαλάτος (60’ Ζαχαράτος), Περιβολάρης, Μετάι.
Εικοσιμία:(Δ. Ζησιμάτος), Σέσα, Πολλάτος Διον., Στεφανάτος, Κορσιάνος Π. (46’ Μπάμπης), Ζαμπαύτης (88’ Βογιατζίδης), Αποστολάτος, Πολλάτος Δημ., Πολλάτος Αλ. (80’ Σπυρόπουλος), Κούρτι, Καπλάνης, Μαρκαντωνάτος.