Τρίτη, Φεβρουαρίου 27

Ήττα στην Αρχαία Ολυμπία για τον ΝΕΟΛ!

Την πέμπτη ήττα του στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Ν.Ε.Ο.Λ. από την ομάδα του Ολυμπιονίκη με 81-71, χθες το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο της Αρχαίας Ολυμπίας, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 13-6 (4′), όμως η ομάδα μας αντέδρασε και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο στο +5 (13-18). Στη β’ περίοδο ο Ν.Ε.Ο.Λ. παίζοντας όμορφο μπάσκετ έφθασε τη διαφορά στο +7 (35-42).
Από τις αρχές του γ’ δεκαλέπτου, όμως, ο Ολυμπιονίκης κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 55-50. Οι παίκτες μας προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση στη δ’ περίοδο, χωρίς να τα καταφέρουν, με το τελικό 81-71 να κρίνεται δίκαιο.
Τα δεκάλεπτα: 13-18, 35-42, 55-50, 81-71
Ολυμπιονίκης (Λεβεντούρης): Μπουγάς, Ζωγόπουλος 9 (1), Βασιλειάδης 8, Λαμπρόπουλος 9 (2), Τροχανάς 2, Γεωργακάκος, Σακελλαρίου 17 (3), Σαλάι 16 (1), Στούκας, Κόλλιας 5, Θεοδωρόπουλος 9, Κριτσέλης 6.
Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 14, Παπαγιάννης, Μπέτι, Ντούλες 3 (1), Βεργανελάκης 5 (1), Χ. Συνοδινός 7 (2), Λιάκος 8 (2), Σκροπολίθας, Μαρούλης 7, Τρυφωνόπουλος 27, Αθανασόπουλος, Μουρελάτος.