Τρίτη, Σεπτεμβρίου 4

ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2012

Τέσσερα Τα Ελληνικά Μετάλλια Στους Παραολυμπιακούς Αγώνες

Τα πρώτα της μετάλλια εξασφάλισε η Ελλάδα στους 14ους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.
   Η ελληνική ομάδα ζευγαριών BC3 του αθλήματος μπότσια, συνέτριψε 7-0 το Βέλγιο στον ημιτελικό και την Τρίτη (4/9, 17.45) θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο απέναντι στην Πορτογαλία, η οποία επικράτησε της Ν. Κορέας στον άλλο ημιτελικό 4-3.Την ελληνική ομάδα συγκροτούν οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανανός και Ελένη Κορδαλή (αναπληρωματική).
   Επίσης, την Τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ.ελεύθερο (κατηγορία S2) των Παραολυμπιακών κατέκτησε ο Αριστείδης Μακροδημήτρης. Ο έλληνας κολυμβητής με χρόνο 2.21.04 ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Κινέζος Γιάνγκ Γιάνγκ με νέο παγκόσμιο ρεκόρ, 2.03.71, ενώ το αργυρό πήγε στον Ρώσο Νμίτρι Κοκάρεφ με 2.16.46.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, ο οποίος έφτασε τα δέκα συνολικά σε Παραολυμπιακούς Αγώνες. Ο 31χρονος κολυμβητής τερμάτισε τρίτος στα 100μ.ύπτιοστην κατηγορία S13 σε χρόνο 1.01.01.
  Οι ελληνικές επιτυχίες συνεχίστηκαν και στον στίβο, όπου η Αλεξάνδρα Δήμογλου κατέκτησε επίσης το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ.της κατηγορίας Τ13 με επίδοση 56.91 που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ. Η πρωταθλήτρια από την Καβάλα  έφτασε τα τέσσερα μετάλλια συνολικά στους Παραολυμπιακούς.
22:05 Τελικός

Παρακάτω σας παραθέτουμε το πλούσιο Φωτορεπορτάζ του amea.sport.blogspot.gr από τους Παραολυμπιακούς αγώνες Λονδίνο 2012 με το φακό του Νίκου Καρανικόλα (karanikolas@locotoro.net)