Σάββατο, Μαρτίου 9

Περίπατος στο ντέρμπι για τον Α.Σ. Κεφαλληνιακό 90-61 τον Τρίτωνα Πατρών (Φωτορεπορτάζ)

Περίπατος στο ντέρμπι για τον Α.Σ. Κεφαλληνιακό σήμερα το πρωί στο Κλειστό Γυμναστήριο Αργοστολίου, στο πλαίσιο της 17ης εξ' αναβολής αγωνιστικής, επικρατώντας του Α.Σ. Τρίτωνα με 90-61, υπερκαλύπτοντας τη διαφορά της ήττας του στο παιχνίδι του α' γύρου.

Μια πολύ σημαντική νίκη για τον Κεφαλληνιακό που μετέτρεψε το ντέρμπι σε περίπατο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν γρήγορα στο σκορ με 2-9 αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του coach Κωστίδη, κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-20.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Κεφαλληνιακού παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ και εκμεταλευόμενοι την αστοχία των φιλοξενούμενων πήρε διψήφια διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο με +15 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε πάνω από τους 20 πόντους, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, οι γηπεδούχοι ήταν πολύ εύστοχοι από την περιφέρεια, και έτσι το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Μια πολύτιμη νίκη για την ομάδα μας που κάλυψε και με το παραπάνω τη διαφορά των 7 πόντων και έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Επόμενο παιχνίδι για το αντρικό το επόμενο Σάββατο 16/3 στις 11:15 το πρωί εντός έδρας απέναντι στον Αιγέα.

Δεκάλεπτα: 21-20, 25-11, 23-16, 21-14

Τελικό σκορ: 90-61

Διαιτητές: Κωστής - Πλέγας.

Α.Σ. Κεφαλληνιακός:(Κωστίδης), Αντωνάτος 29 (4), Μανέντης 6 (2), Χρηστάτος 3 (1), Βασιλάτος 2, Τιμοθεάτος 14 (2), Θεοδωράτος 17 (2), Δρακονταειδής 2, Παρδάλης, Κουνάδης, Μουίκης 5, Καραπέτσας 12 (2), Παπαδάτος.

Α.Σ. Τρίτων Πατρών:(Κατηφόρης), Λιόλιος Δ. 7 (1), Λιόλιος Ν., Λαζανάς, Ράπτης 13, Νταβλούρος 10, Στρέκλος 7 (1), Φίζι 14 (2), Λιόλιος Π. 8, Μέρμηγκας 2, Λουίζος.