30+

Mixed Doubles

M30-W25, M45-W40

PARTICIPATION DETAILS

The matches will start daily at 16:00 hours. If the competing parties agree, the matches can be held during morning hours but without the supervision of a referee. All Greek and foreign athletes have the right to participate provided they fulfill the age requirements.

Applications via email at kefoa@yahoo.gr or by phone at 2671022049 (18:00 -22:00) and 6974470485 (Mrs. Helen Andreola).

Participation Deadline: Wednesday 26/7/2023 at 20:00 hours.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ KEFALONIA OPEN

Ο Κεφαλληνιακός Όμιλος Αντισφαίρισης προκηρύσσει τουρνουά Ανδρών-Γυναικών,

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις δημοτικές αθλητικές εγκαταστάσεις που δραστηριοποιείται ο Κεφαλληνιακός Όμιλος Αντισφαίρισης (Αντώνη Τρίτση – Αργοστόλι).

Α30-Γ25, Α45-Γ40

Σε περίπτωση κατηγορίας με λιγότερες συμμετοχές από 8, θα γίνεται συνένωση με την μικρότερη κατηγορία.

ΕΝΑΡΞΗ-ΩΡΕΣ & ΤΑΜΠΛΟ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες θα αρχίζουν καθημερινά από τις 16:00. Τις ημέρες των αγώνων δίνεται η δυνατότητα σε όσους το επιθυμούν και συμφωνούν οι αντίπαλοι τους, να αγωνισθούν πρωινές ώρες αλλά χωρίς την εποπτεία διαιτητή.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν αθλητές Έλληνες και αλλοδαποί αρκεί να έχουν κλείσει το 18ο έτος της ηλικίας.

Λήξη δηλώσεων: ΤΕΤΑΡΤΗ 26/07/2023 στις 20:00μμ

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται δεκτές με e-mail στο kefoa@yahoo.gr ή τηλεφωνικά στην γραμματεία του ομίλου 26710 22049 (18:00 – 22:00) ή στο τηλ. 6974470485 (Ανδρεόλα Ελένη).

Πρέπει να αναφέρονται: Ονοματεπώνυμο, Πατρώνυμο, Έτος γέννησης, κινητό τηλέφωνο και οι επιθυμητές κατηγορίες. Στις αιτήσεις, που αφορούν στις κατηγορίες διπλών, θα πρέπει να αναφέρονται τα παραπάνω και για τους δύο συμμετέχοντες.

Ο κάθε αθλητής έχει δικαίωμα συμμετοχής σε έως τρεις (3) κατηγορία του τουρνουά, οι συνδυασμοί είναι οι ακόλουθοι: ΜΟΝΟ-ΔΙΠΛΟ-ΜΙΚΤΟ και ΔΙΠΛΟ-ΔΙΠΛΟ –ΜΙΚΤΟ ή ΜΟΝΟ-ΜΟΝΟ-ΜΙΚΤΟ ή ΔΙΠΛΟ.

Για πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στο τηλέφωνο 26710 22049 με τη γραμματεία  από 18:00-22:00.

ΚΛΗΡΩΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Οι κληρώσεις όλων των κατηγοριών θα γίνουν την Πέμπτη 27/7/2023  στις 20:00, στις εγκαταστάσεις του Κεφαλληνιακού Ομίλου Αντισφαίρισης.

ΕΠΑΘΛΑ

Σε όλους του συμμετέχοντες θα δοθεί αναμνηστική μπλούζα

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΟΝΑ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Σε 8άρι ταμπλό θα απονεμηθούν έπαθλα στους 2 πρώτους.

Σε 16άρι ταμπλό θα απονεμηθούν έπαθλα στους 4 πρώτους

ΚΑΤΗΓOΡΙΑ ΔΙΠΛΩΝ ΚΑΙ ΔΙΠΛΩΝ ΜΙΚΤΩΝ

Έπαθλα θα απονεμηθούν στους 3 πρώτους νικητές. Θα γίνει μικρός τελικός σε όλες τις κατηγορίες των διπλών.

ΟΡΟΙ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ

• Η φροντίδα της υγείας κάθε παίκτη και η ευθύνη συμμετοχής του στους αγώνες, βαρύνουν αποκλειστικά τον ίδιο.

• Οι αγώνες θα κρίνονται σε δύο (2) νικηφόρα σετ . Σε περίπτωση ισοπαλίας 1-1 σετ, θα διεξάγεται tie-break των 10 πόντων με διαφορά 2 πόντων.

• Στον τελικό του μονού στην κατηγορία open σε περίπτωση 1-1 set θα διεξαχθεί 3ο σετ.

• Στο τελικό του διπλού ανδρών στην κατηγορία 25 σε περίπτωση 1-1 set θα διεξαχθεί 3ο σετ

• Όλες οι κατηγορίες των διπλών θα διεξάγονται με τον κανονισμό του No advantage scoring.

• Για το seeding θα ληφθούν υπόψη τα περυσινά αποτελέσματα

• Ο/Οι νικητές των αγώνων θα δηλώνουν το αποτέλεσμα στην γραμματεία και θα επιστρέφουν τις μπάλες.

• Σε περίπτωση μη εύρεσης κοινής ώρας διεξαγωγής ενός αγώνα, η γραμματεία των αγώνων, παρουσία δύο μελών της επιτροπής αγώνων, θα προχωρεί σε κλήρωση μεταξύ των επιλογών των αγωνιζομένων.

• Αθλητής ο οποίος θα κληθεί να αγωνιστεί και δεν είναι παρών, μετά από 15 λεπτά ο αντίπαλός του θα προκρίνεται στον επόμενο γύρο με walkover.

• Οι παίκτες μπορούν να ζητήσουν διαιτητή από την επιτροπή των αγώνων

• Οι συμμετέχοντες οφείλουν να συμπεριφέρονται κόσμια. Οι διαπληκτισμοί ανάμεσα σε αθλούμενους δεν επιτρέπονται και συνεπώς δε φέρει καμία ευθύνη ο Όμιλος. Πρέπει να ενημερώνουν έγκαιρα την γραμματεία των αγώνων, σε περίπτωση αδυναμίας τους να προσέλθουν σε προγραμματισμένο αγώνα, για την αποφυγή ταλαιπωρίας των συναθλητών τους, να έχουν ανάλογο αθλητικό ένδυμα και τα επιτρεπόμενα για τα εκάστοτε γήπεδα υποδήματα.

• Σε περίπτωση πολλών συμμετοχών ή δυσμενών καιρικών συνθηκών οι αγώνες θα παραταθούν αναλόγως.

• Οι συμμετέχοντες σε τρεις κατηγορίες θα αγωνιστούν μέχρι και τρεις αγώνες τη ίδια ημέρα αν χρειαστεί.

• Η επιτροπή αγώνων, ένεκα ανωτέρας βίας, έχει το δικαίωμα να τροποποιεί τους ανωτέρω όρους οριστικά και αμετάκλητα, προκειμένου να ολοκληρωθεί ομαλά το τουρνουά.

• Οι αγώνες θα διεξαχθούν με μπάλες Dunlop australian open

• Κατά την άφιξή του κάθε αγωνιζόμενος, θα πρέπει να δηλώνει την παρουσία του στην γραμματεία των αγώνων, ώστε να τηρείται η διαδικασία προτεραιότητας εισόδου στα γήπεδα. Στα μονά προτεραιότητα λαμβάνεται όταν είναι παρόντες και οι δύο παίκτες, ενώ στα διπλά και οι τέσσερεις παίκτες.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΓΩΝΩΝ

Οι κληρώσεις των ταμπλό θα αναρτηθούν ως την Παρασκευή 28/07/2023 στις 20:00. Το πρόγραμμα των αγώνων θα αναρτάται καθημερινά, την προηγουμένη των αγώνων ως 24:00. Τα αποτελέσματα θα ανακοινώνονται στην ιστοσελίδα  www.kefoa.gr  μετά το τέλος των αγώνων της κάθε μέρας.

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΓΩΝΩΝ

Διευθυντής αγώνων: Ανδρεόλα Ελένη

Γραμματεία αγώνων: Σιαμάνης Αναστάσιος, Αλεβιζόπουλος Γρηγόρης, Λορεντζάτου Χαρά, Γιαννόπουλος Δημήτρης και Μπόβολος Χαράλαμπος.