Σάββατο, Νοεμβρίου 18

Η σημερινή 7η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Κ-16.... Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Με την 7η αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα Σάββατο 18/11/2023, το πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ-16 της Ε.Π.Σ.Κ.Ι., με τους δύο αγώνες του προγράμματος.

Μετά την αποχώρηση της Ευγέρου από τη συνέχεια του πρωταθλήματος, ο Αστέρας Ληξουρίου παίρνει τους 3 βαθμούς χωρίς αγώνα και τέρματα 3-0.

Αγωνιστική δράση είχαμε σε δύο γήπεδα και συγκεκριμένα σε αυτά των Αργοστολίου - Ληξουρίου.

Α.Ο.Κ.Ι. - Α.Π.Σ. Πυλαριακός  7 - 0

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής θα ανοίξει τις 11 το πρωί, όπου στο Δ.Α.Κ. Αργοστολίου, ο πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα Α.Ο.Κ.Ι., θα πάρει μία εύκολη νίκη απέναντι στο Πυλαριακό με σκορ 7-0 και θα συνεχίσει κορυφή, συγκάτοικος του Παλληξουριακού (έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο).

Οι δύο ομάδες, αναμένεται να λύσουν τις "διαφορές" τους, για την κατάκτηση του τίτλου, την επόμενη αγωνιστική στο Ληξούρι, όπου εκεί η ομάδα του Δημ. Ζησιμάτου (φυσικά αυτό ισχύει εφόσον κερδίσει στο παιχνίδι που εκκρεμεί με τον Α.Ο. Διλινάτων) ακόμη και με ήττα, με το σκορ λιγότερο από δύο γκολ, θα είναι ο φετινή πρωταθλήτρια.

Τα γκολ του αγώνα

21’  1-0  Δ. Σταμένης

31’  2-0  Μ. Κοσμάτος

49'  3-0  Δ. Αλυσανδράτος

68’  4-0  Δ. Σταμένης

70’  5-0  Μ. Αλιβιζάτος

71'  6-0  Α. Αλυσανδράτος

75'  7-0  Δ. Αλυσανδράτος

Διαιτητής ο κ. Χ. Τοτάκης με βοηθούς τους κ.κ. Π. Κομητόπουλο και  Β. Θωμά.

Α.Ο.Κ.Ι.:(Δ. Ζησιμάτος), Αλεξανδράτος, Βασιλάτος (50' Κοκκόσης), Βλάντι (32' Κοσμάτος), Μεσσάρης, Σταμένης, Αλυσανδράτος Δ., Πολλάτος, Θεοδωράτος (50' Τσελάι), Ζούκα (32' Αλιβιζάτος Χ.), Μπάλας (50' Νεόφυτος), Αλυσανδράτος Α..

Α.Π.Σ. Πυλαριακός:(Κ. Κουγιανός), Καρούσος, Μπραχάι, Γρηγοράτος, Αντύπας, Gremi, Αργκουέρο, Saridaj, Σινάι, Τζόουνς, Xhelaj, Κανάτσι.

Α.Ο. Παλληξουριακός - Α.Ο. Διλινάτων 7 - 0

Τέλος, την ίδια ώρα στο Ληξούρι, ο Παλληξουριακός θα πάρει ακόμη μία νίκη με αντίπαλο τα Διλινάτα, στο Δημοτικό Αγίου Αντωνίου και θα πάει την επόμενη αγωνιστική στην έδρα του να τα παίξει όλα για όλα, με τον Α.Ο.Κ.Ι. για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Η ομάδα του Ηλία Ζερβού, πρέπει να καλύψει την διαφορά των -3 βαθμών από τους "μαυρόασπρους" του Αργοστολίου και μάλιστα με 2 γκολ (εφόσον νικήσει ο αντίπαλος του στο παιχνίδι που εκκρεμεί με τον Α.Ο. Διλινάτων)!

Στην περίπτωση αυτή και αν ωστόσο δεν αλλάξει κάτι στη συνολική διαφορά στα γκολ των παραπάνω ομάδων, πρωταθλητές θα είναι οι "ερυθρόλευκοι".

Όσον αφορά το σημερινό παιχνίδι, η νίκη του με σκορ 7-0 ήταν εύκολη και δίκαιη.

Επίσης να αναφέρουμε ότι οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με δέκα στον αγωνιστικό χώρο και για τον παραπάνω λόγο στα πλάισια του fair play οι γηπεδούχοι θα παραταχθούν και αυτοί επίσης με δέκα!

11’  1-0  Τ. Ζυκάι

17’  2-0  Τ. Ζυκάι

24'  3-0  Γ. Ζάβαλης

42’  4-0  Ο. Σωτήρας (πέναλτι)

63’  5-0  Α. Βλάχος (πέναλτι)

75'  6-0  Γ. Ζάβαλης

79’  7-0  Ηλ. Καππάτος (αυτογκόλ)

Διαιτητής ο κ. Ν. Αντωνιάδης με βοηθούς τους κ.κ. Κ. Κωνσταντέλλο και  Ι. Ζάβαλη (φίλαθλο).

Παλληξουριακός:(Ηλ. Ζερβός), Βλάχος Α., Λυκούδης (53' Ζαρκάδας), Shehaj, Πυλαρινός, Ζάβαλης, Νικολάκης, Ζυκάι Τ., Σωτήρας, Αλιβιζάτος (51' Ζυκάι Α.), Χριστοφοράτος Α..

Διλινάτα:(Απ. Κοκκόσης), Πανούτσος Σ., Τζωρτζάτος Γ., Σπυράτος,  Καππάτος Η., Καππάτος Α., Λαμπρόπουλος, Δούρος, Τζιντόλι, Τσονίδης, Γκορέϊα.