Δευτέρα, Ιανουαρίου 16

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Ε.Σ.Κ.Α.Η.

Α2  Ε.Σ.Κ.Α.Η.
ΕΧΑΣΕ ΠΟΛΥΤΙΜΟ «ΕΔΑΦΟΣ» Ο Ν.Ε.Ο.Λ. ΗΤΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΗΞΟΥΡΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΦΙΤΟ ΠΥΡΓΟΥ
     Μεγάλο μέρος από τις ελπίδες του για συμμετοχή στα playoffs του πρωταθλήματος Α2 Ε.Σ.Κ.Α.Η. απώλεσε μέσα στο κλειστό γυμναστήριο Παλλικής ο Ν.Ε.Ο.Λ. αφού υπέστη οδυνηρή ήττα από τον Ίφιτο Πύργου.

Η ομάδα του Πύργου στημένη έξυπνα στο παρκέ  με πολύ καλή ζώνη άμυνας πήραν νίκη παραμονής στην κατηγορία  με σκορ 74-69.
     Στην αρχή τίποτε δεν έδειχνε ότι θα υπήρχε αυτή η αρνητική εξέλιξη αφού η ομάδα μας μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με ένα +8
     Από κει και πέρα όμως με όπλο του την ζώνη ο Ιφιτος ισοφάρισε και το ματς δεν ήταν κατάλληλο για καρδιακούς αφού πήγαινε  πόντο πόντο μέχρι τα τελευταία λεπτά, όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα προβάδισμα 5 πόντων και το κράτησαν μέχρι την λήξη για να πανηγυρίσουν μια πολύ μεγάλη νίκη μέσα στην ισχυρή έδρα του Ληξουριού. Μια νίκη από αυτές που λέμε παραμονής. Αντίθετα οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μια επίπονη ήττα σε μια ιδιαίτερα δύσκολη καμπή του πρωταθλήματος της Α2.
     Τα δεκάλεπτα: 21-17, 34-33, 48-48, 69-74
     Διαιτητές:Κραιστενίτης-Βλάχος
Ληξούρι:(Τζουγανάτος) Μπακούρος 3 (1), Ρουμελιώτης 11 (3), Συνοδινός 22 (2), Ματζαβίνος 2, Η. Αντωνάτος 2, Πρεντάνος 5, Γ. Αντωνάτος 24.
Ίφιτος: (Μπεκρής), Τσαμπούκας 3 (1), Μπεκρής 34 (4), Βαγγέλης 5, Ντεβενέζος 19 (1), Δημήτρουλας 7, Θ. Μπαχούρος 2, Γεωργακάκος 4, Μπουλούτας.
Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ε.Σ.Κ.Α.Η.
ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΗΤΤΑ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Σ.Κ.
     Την ήττα από τον Τρίτωνα στην Πάτρα, γνώρισαν οι άνδρες του Αθλητικού Συλλόγου Κεφαλονιά, στον αγώνα τους για το πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑ-Η.
     Η ομάδα μας αν και ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 9-0, εν συνεχεία «κόλλησε» επιθετικά με αποτέλεσμα να λυγίσει στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι.
     Πρώτος σκόρερ για τον ΑΣΚ ήταν ο Ιορδάνης Γεμενετζής με 12 πόντους, ενώ πολύ καλή ήταν η διαιτησία των Κρεσταινίτη και Τσακαλογιάννη.
     Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΣΚ θα υποδεχθεί στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης» τον  Ποσειδώνα Παραλίας.
Διαιτητές: Κρεσταινίτης – Τσακαλογιάννης
Δεκαλεπτα: 15-12, 33-23, 48-34, 58-45
Τρίτωνας (Στρατίλης):  Πλετάκης 6, Μιλιτσόπουλος 5, Γεωργούλης 8, Τσουλίφας 5, Παπαδόπουλος 4, Μπίτσας 25, Δημόπουλος 5.
ΑΣΚ (Πάνος Ματιάτος): Καραπέτσας Β. 7, Καραπέτσας Ν. 6, Γεμενετζής 12, Κρητικός 5, Κανουτάς 3, Καβαλιεράτος 8, Σαρρής 4, Μαγουλάς, Ντεράι,
               Βαθ2 = Βαθμοί στους μεταξύ τους αγώνες
                        Διαφ2 = Πηλίκο πόντων Επίθεσης/Αμυνας (σε περίπτωση διπλής ισοβαθμίας)

Α.Σ.Κ. – ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ  59 – 31
ΠΡΟΔΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ Ο Α.Σ.Κ. ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΣΕ ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ
     Όπως αναμενόταν η ομάδα μας «λαβωμένη» από τα πολλά προβλήματα τραυματισμών δεν μπόρεσε να πάρει αυτό που ήθελε που ήταν η πρόκριση στην επόμενη φάση αφού η Απολλωνιάδα ήταν καλύτερη και εκμεταλλευόμενη τα πάρα πολλά προβλήματα του αντιπάλου της πήρε εύκολη όσο και άνετη τελικά νίκη με σκορ 59-31. Μια νίκη που ισοδυναμεί και με πρόκριση στο final6 του πρωταθλήματος.

ΑΣΚ (Λεωνίδας Παπαδάτος): Χρηστάτος, Βασιλάτος, Παλημέρης 7, Αυγουστινιάτος, Καλαφάτης 3, Παγώνης 2, Παπαδημητρίου, Ανδρικόπουλος, Πορτελάνος 9, Λορκίδης 4, Ταραζής 6.
Ν.Ε.Ο.Λ.
Ν.Ε.Ο.Λ. – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ  49 – 40
ΠΑΛΑΙΨΕ ΑΛΛΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ Ο ΝΕΟΛ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ
     Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Β φάσης του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΗ, ο ΝΕΟΛ ηττήθηκε από την ομάδα της Παναχαικής με σκορ 49-40.(ημιχρονο 30-16).
     Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Ληξουρίου, που παρά τις απουσίες του-θυμίζουμε ότι 7 μόνο αθλητές ταξίδεψαν στην Πάτρα- παρέμεινε με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου κοντά στο σκορ (8-6 αποτέλεσμα α περιόδου).
     Στην δεύτερη περίοδο η Παναχαΐκή πίεσε ασφυκτικά, κυρίως πάνω στην θέση της οργάνωσης του παιχνιδιού προκαλώντας πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, για την επίθεση του ΝΕΟΛ, δυσκολίες που πολλαπλασιάστηκαν με τον τραυματισμό του Βολτέρα στο πρόσωπο από το ομολογουμένως σκληρό αμυντικό παιχνίδι  των παικτών της Πάτρας, που αρκετές φορές έμενε ατιμώρητο από τους διαιτητές (30-16 ημίχρονο).
     Με την έναρξη της επανάληψης, και παρά το γεγονός ότι ο βασικός playmaker της ομάδας της Κεφαλλονιάς  παρέμεινε στον πάγκο τραυματισμένος η επιθετική λειτουργία της ομάδας βελτιώθηκε με την συνεισφορά και την υπερπροσπάθεια και των 6 υπολοίπων παικτών και κυρίως του Αρακλησιάνου στο ρόλο της οργάνωσης του παιχνιδιού (39-26 στο 30λεπτο).
      Στη τελευταία περίοδο και με την επάνοδο του Βολτέρα στη θέση 1 η διαφορά μειώθηκε περισσότερο φτάνοντας στο τελικό 49 - 40 με την λήξη του αγώνα για την ομάδα της Παναχαικής.
Α περίοδος  8-6
β περίοδος  22-10
γ περίοδος   9-9
δ περίοδος  10-15

ΝΕΟΛ (Μανώλης Δούλιας) Βολτέρας 6, Αρακλησιάνος 10, Μαρούλης Στ. 10, Μαρουλης Α. 4, Δρακόπουλος, Αντωνάτος 3 Σταματελάτος 7