Κυριακή, Μαΐου 27

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ Ε.Σ.Κ.Α.Η.

ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ ΤΟΥ ΝΕΟΛ 52-39 ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΕΡΙΩΝ
ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ ΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΣΕ 2-2 Ο ΥΠΕΡΙΩΝΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΠΑΝΕ ΣΕ ΤΡΙΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Υπερίων κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση το Ληξούρι σήμερα στο κλειστό της Αμαλιάδας (52-39) και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2. Την επόμενη Κυριακή λοιπόν θα κριθεί η άνοδος στην Κεφαλονιά, στο τρίτο και τελευταίο τελικό. Η ομάδα του Δημήτρη Φωτόπουλου παίζοντας εξαιρετική άμυνα, καθάρισε το ματς από νωρίς, αφού στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους 18 πόντους, με τους νησιώτες να έχουν πετύχει μόλις 10! Στο 32΄ το προβάδισμα των κιτρινόμαυρων έφτασε τους 24 πόντους (45-21) αλλά το Ληξούρι σε έξι λεπτά έτρεξε σερί 15-0 και μείωσε μέχρι τους 9, 2.30΄ πριν το φινάλε, μετριάζοντας την έκταση της ήττας.
      Τα δεκάλεπτα: 12-4, 28-10, 38-15, 52-39
Υπερίων: Κίντος, Κωλέτσης, Ρουμάνι 10 (1), Παπαδόπουλος 4, Χαρίτος 24 (6), Τσιπολίτης, Νικολόπουλος 4, Μητρόπουλος 10.
Ληξούρι: Β. Αντωνάτος 7, Κουνάδης 6, Βολτέρας, Ρουμελιώτης 7 (1), Συνοδινός 7 (1), Μουρελάτος, Ματζαβίνος, Ματιάτος, Πρεντάνος 4, Γ. Αντωνάτος 8.