Τρίτη, Ιανουαρίου 20

Παραμένει αήττητος ο ΝΕΟΛ 81-60 τη ΝΕΠ και…. 8 στα 8

Το όγδοο σερί νικηφόρο παιχνίδι της ανδρικής μας ομάδας, ήρθε μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση, απέναντι σε ένα αξιόμαχο αντίπαλο που κυνήγησε μέχρι το τέλος το σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο, αντίθετα με όσα μας είχαν καλομάθει οι παίκτες μας, δεν μπορέσαμε να αποκτήσουμε μεγάλη διαφορά.

Οι αντίπαλοι πίεζαν με συνέπεια, πρέσαραν και σκόραραν σχεδόν όσο καλά το έκαναν και οι δικοί μας. Το δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάσαμε ρυθμό, βγήκαν κάποια καλά σουτ και έτσι φτάσαμε στο +10 με το κλείσιμο του ημιχρόνου (45-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΝΕΠ προσπάθησε αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πλησιάσει μέχρι τους 7 πόντους στα πρώτα δύο λεπτά. Ο ΝΕΟΛ πάτησε γκάζι, μπήκαν τα τρίποντα και κάπως έτσι η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΝΕΠ παρότι πίεσε για να περιορίσει το εύρος της ήττας δεν τα κατάφερε. Ο ΝΕΟΛ επιδεικνύοντας αξιοσημείωτη σταθερότητα έκλεισε το παιχνίδι με 21 πόντους διαφορά, δικαιώνοντας τον τίτλο της καλύτερης επίθεσης του πρωταθλήματος.
Όσοι αγωνίστηκαν – και αγωνίστηκαν πολλοί – χάρη στο εξαιρετικό rotation του προπονητή μας, ήταν τουλάχιστον καλοί. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ο τρόπος που ο Παναγής Συνοδινός απάντησε τρεις φορές με τρίποντο, αμέσως μετά από τρίποντο των αντιπάλων, ψαλιδίζοντας τις ελπίδες τους να πλησιάσουν και παγώνοντας τον ενθουσιασμό τους.
Κάθε αγώνας από εδώ και στο εξής, θα είναι και ένα κλικ πιο δύσκολος αφού όλοι θα θέλουν να νικήσουν τους πρωτοπόρους και αήττητους, αλλά ο ΝΕΟΛ φέτος έχει αποδείξει ότι είναι για τα δύσκολα!
Δεκάλεπτα: 20-16, 45-33, 66-48, 81-60
Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Μαρινάκης
ΝΕΟΛ: (Μ Τζουγανάτος), Αραβαντινός, Αντωνάτος 2, Συνοδινός Π 27(4), Βολτέρας 6, Παγώνης 8(2), Συνοδινός Χ 22(1), Μπακούρος, Αλεξόπουλος 14(3), Μουδήλος, Μπελίτσης 2, Πρεντάνος.
ΝΕΠ: (Ν Στρατίκης), Σπανόπουλος 4, Αποστολόπουλος 21(3), Κουλούρης 10(2), Πέρδιος, Μήτσιος 6, Αποστολίδης, Δαλαμαρίνης 9, Τσουκαλάς 6, Πανέτας 4.