Δευτέρα, Απριλίου 15

Η ΓΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας! Εξαιρετική εμφάνιση στο διασυλλογικό πρωτάθλημα Κ-16 2024 (Εικόνες)

Άλλη μια σημαντική επιτυχία για τον στίβο της Κεφαλονιάς ήρθε στο διασυλλογικό πρωτάθλημα Κ16, που πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα την Κυριακή 14 Απριλίου.

Η ομάδα της ΓΕΚ κατέκτησε 10 μετάλλια και την 1η θέση της βαθμολογίας, ανάμεσα σε 30 συλλόγους από την Αχαΐα, την Ηλεία, την Αιτωλοακαρνανία και τη Ζάκυνθο!

Από πλευράς επιδόσεων ξεχώρισε το 10.00 της Αποστολίας Αντωνάτου στα 80μ με το οποίο κέρδισε την 1η θέση στο αγώνισμα. Η επίδοση αυτή αποτελεί την 7η καλύτερη όλων των εποχών στην Ελλάδα, όριο πρόκρισης για το πανελλήνιο πρωτάθλημα και φυσικά νέο ρεκόρ Κεφαλονιάς!

Χρυσό μετάλλιο στο τετραπλούν κατέκτησε η Ελπίδα Δανελάτου με 13.54μ (όριο πρόκρισης πανελληνίου πρωταθλήματος). Η Ελπίδα η οποία είναι μόλις 14 ετών πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και στο άλμα σε μήκος (2η θέση με 5,10μ).

Στα 80μ αγοριών ο Γκέρσι Σουλεϊμανί πήρε το αργυρό μετάλλιο με 9,63, στον πρώτο του επίσημο αγώνα και έπιασε το όριο πρόκρισης για το πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Τη 2η θέση με ατομικό ρεκόρ 1.38 κατέκτησε στο άλμα σε ύψος η 13χρονη Μαρία Βερούτη, ενώ με την ίδια επίδοση η Αντζελίνα Χριστοπούλου πήρε την 4η θέση.

Στο ύψος αγοριών ο Χρήστος Κοσμετάτος ήταν 2ος με 1,64μ, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ και όριο πρόκρισης για το πανελλήνιο πρωτάθλημα. Ο ίδιος αθλητής στη συνέχεια πήρε το αργυρό μετάλλιο και στο τετραπλούν με επίδοση 13,90μ

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Κωνσταντίνο Μινέτο, 2ος στα 300μ με χρόνο 42,32 και από τον Δημήτρη Ιωαννίδη ο οποίος κατέκτησε τη 2η θέση στη δισκοβολία με 28,14μ.

Τέλος, η ομάδα της μικτής σκυταλοδρομίας 4Χ200, αποτελούμενη από τους Κωνσταντίνο ΜινέτοΜαριλια ΠαγουλάτουΑποστολία Αντωνάτου και Γκέρσι Σουλεϊμανί κατάφερε να πάρει το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 1’45’’97 (όριο πρόκρισης πανελλήνιου πρωταθλήματος).

Η διοίκηση και οι προπονητές της Γ.Ε ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ θα ήθελαν να συγχαρούν και να ευχαριστήσουν όλα τα παιδιά για την προσπάθειά τους και για την άψογη συμπεριφορά τους!

Ακολουθούν αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών και των αθλητριών της ΓΕΚ.