Κυριακή, Δεκεμβρίου 11

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Ε.Σ.Κ.Α.Η.

ΠΑΙΔΙΚΟ

ΜΙΑ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΗΤΤΑ  ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΕΣ Α.Σ.Κ.- Ν.Ε.Ο.Λ.

Μια νίκη και μια ήττα ήταν ο απολογισμός για τις  παιδικές ομάδες του Α.Σ.Κ. και Ν.Ε.Ο.Λ. στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ε.Σ.Κ.Α.-Η. για την 2η φάση. Ο Α.Σ.Κ. νίκησε την Παναχαϊκή  60-44 ενώ ο Ν.Ε.Ο.Λ. ηττήθηκε 54-48 από την Απολλωνιάδα. Όσον αφορά την ανδρική ομάδα του Ν.Ε.Ο.Λ. πέτυχε σπουδαία νίκη στην Πάτρα επί του Σπόρτινγκ 75-63.
     Η ανδρική του Α.Σ.Κ. για την Β΄ κατηγορία έχασε από την Παραλία 46-38.

Α.Σ.Κ. ΓΙΑ ΦΙΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ
     Ποδαρικό στην β΄φάση για την παιδική του Α.Σ.Κ. με πολύ μεγάλη νίκη μέσα στην Πάτρα επί της ισχυρής Παναχαϊκής με σκορ 60-44 και πρώτο βιολί τον εκπληκτικό και πάλι Β. Σπανό που πέτυχε 29 πόντους.
Το πρώτο της ματς στην 1η Αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β’ φάσης πρωταθλήματος Παίδων ΕΣΚΑΗ έδωσε σήμερα το πρωί η Παναχαϊκή, που στο γήπεδο της στην Αγυιά, υποδέχτηκε την Κεφαλονιά, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 60-44
Οι «κοκκινόμαυροι» ήταν κακοί, χωρίς καθόλου μπλοκ-άουτ (έχασαν τα 3/4 των ριμπάουντ) και με κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ απέναντι τους είχαν έναν ΑΠΑΙΣΤΟΣ πανό, που σταμάτησε στους 31 πόντους !!!!

Στο α’ δεκάλεπτο, η νησιωτική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 5-0. Οι «ροσονέρι» απάντησαν με Ζαχαράκη και Μασούρα, αλλά τα 3ποντα του Σπανούέδωσαν ξανά προβάδισμα στην Κεφαλονιά (13-8). Με 3ποντη «βόμβα» ο Γιαννούτσοςισοφάρισε (13-13) και ο Λορκίδης έκανε το 15-13, με τον Κανελλόπουλο να καλεί σε τάιμ-άουτ. Ο Σπανός άνοιξε την διαφορά (17-13), με τον Λορκίδη σε λέι-απ στον αιφνιδιασμό να γράφει το 19-13
Στο β’ δεκάλεπτο, το γκολ-φάουλ του Ταραζή έκανε το 15-22, με τους «κοκκινόμαυρους» να προσπαθούν να καλύψουν την διαφορά με την βολή του Μασούρα, το κλέψιμο και καλάθι του Στεφανίδη (18-22), που ανάγκασε τον τεχνικό των νησιωτών να καλέσει σε τάιμ-άουτ. Η άμυνα της Παναχαϊκής άρχισε να πιέζει τους αντιπάλους, με τον Πετράκομείωσε σε 24-20 και 25-22, αλλά το 3ποντο του Καλαφάτη έκανε το 28-22. Η Παναχαϊκή «ροκάνισε» την διαφορά αλλά ο Σπανός με γκολ-φάουλ διατήρησε την διαφορά στο σκορ (30-24)… Νέο 3ποντο από τον Καλαφάτη πήγε την διαφορά στους +9 για την Κεφαλλονιά, που στο ημίχρονο με 2 βολές του Σπανού πήγε το σκορ στο 36-25 (!!!)
Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Πετράκος με 3ποντο σήμανε την αντεπίθεση (38-28), ο Ζαχαράκης με γκολ φάουλ έκανε το 38-30 και ο Σπανός έδωσε «ανάσα» στους «κίτρινους» (40-30), με τον Πετράκο σε υπέροχη προσπάθεια που κατέληξε σε γκολ-φάουλ (33-41). Ένα ακόμη καλάθι από τον ταλαντούχο γκαρντ της ΠΓΕ έκανε το 41-35, που ήταν και σκορ δεκαλέπτου…
Στο 4ο δεκάλεπτο, Ζαχαράκης και Μασούρας μείωσαν ακόμη περισσότερο (39-43), αλλά ο  Σπανός με 5 σερί πόντους έδωσε ξανά σοβαρό προβάδισμα στην Κεφαλονιά (46-39). Δύο ακόμη βολές του Σπανού έδωσαν ακόμη μεγαλύτερη διαφορά (48-39). Το 3ποντο του ίδιου παίκτη από τα 7,50μ. (!!!) έκανε το 51-39 και μια ακόμη βολή το 52-39. H σεμνή τελετή έλαβε τέλος και η Κεφαλονιά πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη με το τελικό 60-44 να έρχεται χωρίς ιδιαίτερο κόπο…
Τα 10λεπτα: 19-13, 25-36 (ημιχ.), 35-41, 44-60…
Οισυνθέσεις…
Παναχαϊκή (Κανελλόπουλος): Μασούρας 11, Στεφανίδης 6, Πετράκος 14 (1), Γιαννούτσος 6 (2), Ζαχαράκης 7, -αρχική 5αδα-, Κομπορόζος, Καραπιπέρης, Μαυροθαλασσίτης.
Κεφαλλονιά (Παπαδάτος): Καλαφάτης 13 (4), Ανδρικόπουλος, Σπανός 31 (3), Παγώνης, Ταραζής 8,  -αρχική 5αδα-, Λορκίδης 8, Παλημέρης,
Διαιτητής: Λογοθέτης
Από το site της Παναχαϊκής.
ΗΤΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ Ν.Ε.Ο.Λ.
     Πάρα πολύ καλή εμφάνιση για 39' λεπτά, όπου και κρατούσε το προβάδισμα στο σκορ από την αρχή του αγώνα, αλλά η κούραση και οι ελλείψεις παικτών- 7 παίκτες ακολούθησαν την αποστολή στην Πάτρα- λύγισαν στο τέλος του αγώνα την παιδική ομάδα του ΝΕΟΛ, όπου και ηττήθηκε από την Απολλωνιάδα με 54-48 (23-27 ημίχρονο). Παρά την ήττα η απόδοση των παιδιών του Ληξουρίου, ήταν εντυπωσιακή, απέναντι σε έναν σαφώς ανώτερο αντίπαλο που παρουσιάστηκε πλήρης, αλλά για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν αναγκασμένος να ¨' κυνηγάει" στο σκορ, για να καλύψει την διαφορά, κάτι που κατάφερε τελικά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.
α περίοδος 10-10
β περίοδος  13-17
γ περίοδος  10-10
δ περίοδος  21-11
ΝΕΟΛ (Μανώλης Δούλιας) ΚΑΠΑΤΟΣ, ΒΟΛΤΕΡΑΣ 15, ΑΡΑΚΛΗΣΙΑΝΟΣ 17, ΜΑΡΟΥΛΗΣ Α.,ΜΑΡΟΥΛΗΣ Σ. 7, ΣΤΑΜΑΤΕΛΑΤΟΣ 9, , ΑΝΤΩΝΕΛΟΣ.
     Την επόμενη αγωνιστική της β φάσης, ο ΝΕΟΛ αντιμετωπίζει στο κλειστό του Ληξουρίου, την ομάδα της Παναχαικής (Σάββατο 17/12/2011 ώρα 17.00).
ΑΝΔΡΙΚΟ
Α2 Ε.Σ.Κ.Α.Η.
ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ Ν.Ε.Ο.Λ. ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΤΟΝ ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ
     Ο Ναυταθλητικός Εκπολιτιστικός Όμιλος Ληξουρίου στο εναρκτήριο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΗ επιβλήθηκε εκτός έδρας του Σπόρτινγκ Πατρών με σκορ 63-75.
     Παρότι ο ΝΕΟΛ παρατάχθηκε στο παρκέ του γηπέδου της Αλεξιώτισσας με σημαντικές ελλείψεις βασικών στελεχών (δεν ταξίδεψαν στην Πάτρα για διάφορους λόγους οι Γιώργος Αντωνάτος, Βύρωνας Αντωνάτος και Νίκος Πρεντάνος) και έχοντας παράλληλα να αντιμετωπίσει την πιο ταλαντούχα ομάδα του πρωταθλήματος, εντούτοις οι παίχτες που είχε στη διάθεσή του ο Μάρκος Τζουγανάτος έπαιξαν κατά διαστήματα πάρα πολύ καλό μπάσκετ και κατάφεραν να αποδράσουν με το ροζ φύλλο αγώνα από ένα ματς κομβικής σημασίας.
     Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον ΝΕΟΛ πάντως να έχει ένα μικρό προβάδισμα και το δεκάλεπτο να κλίνει με 20-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη των παλλικισιάνων και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, χωρίς όμως να μπορέσουν να αποκτήσουν σημαντική διαφορά και το ημίχρονο τους βρήκε προηγούμενους με 43-39.
      Στην επανάληψη οι παίχτες του Μάρκου Τζουγανάτου βελτίωσαν κατά πολύ την αμυντική τους λειτουργία και μπόρεσαν να αποσπαστούν 7 πόντους, 53-60.      Στην τελευταία περίοδο η καλή άμυνα συνεχίστηκε για τους μπλε, η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους, και παρά την πιεστική άμυνα των παιχτών του Σπόρτινγκ οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν έξυπνα και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν καθόλου με το σκορ να διαμορφώνεται στο 63-75.
     Εξαιρετικός για την ομάδα του ΝΕΟΛ ήταν ο Ν. Βαλλιανάτος χωρίς όμως να υστερήσει κανένας από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.
     Τα δεκάλεπτα: 20-21, 23-18, 10-21, 10-15
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος Μ.): Ματιάτος Κ, Μπακούρος Α. 7(1), Κουνάδης Χ. 10, Βαλλιανάτος Ν. 25, Ρουμελιώτης Σ. 9(3), Συνοδινός Χ 9(1), Μουρελάτος Θ. (1), Ματζαβίνος Φ. 8, Βολτέρας Δ. 2, Aντωνάτος Η. 2.
ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΠΑΤΡΩΝ (Γκοργκόλης Σπ.): Λύρας 13, Ροκάνας 9, Σταυράκης 4, Γερανιός 22, Μακρής 15, Καλιακμάνης, Παπαδούδης, Γαλεράκης, Μαγκιόρος, Γεωργακόπουλος, Στάϊκος, Ρούτσης
Την επόμενη αγωνιστική ο ΝΕΟΛ θα αντιμετωπίζει εντός έδρας με τον ΑΧΑΙΟ ΣΑΡΑΒΑΛΙΟΥ.
Β΄ ΕΣΚΑΗ
ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Α.Σ.Κ. ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ 46-38 ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ
     Την ήττα με 46-38 από την ΕΑ Παραλίας στην Πάτρα γνώρισε η ανδρική ομάδα του ΑΣΚ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ΕΣΚΑ-Η.
     Η ομάδα μας πάλεψε αρκετά, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν στο 3ο δεκάλεπτο μία διαφορά έξι πόντων την οποία και κατάφεραν να διατηρήσουν.  Πρώτος σκόρερ για τον ΑΣΚ ήταν ο Γεμενετζής με 12 πόντους, ενώ υπάρχουν και πολλά παράπονα από την ομάδα μας για την διαιτησία του Σταθόπουλου.  Στο παιχνίδι δεν αγωνίστηκε ο Ανδρέας Πορτελάνος, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα στην προπόνηση και θα μείνει εκτός για δύο εβδομάδες.
     Δεκάλεπτα:  7-7, 23-22, 36-29, 46-38
Διαιτητές: Σταθόπουλος – Αθανασόπουλος
ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑ (Κωστόπουλος): Χαρμιλάς 15, Κορτέσης 5, Σταθόπουλος 4, Χάλαρης 5, Καραβίτης 17, Μπαρδάκης, Δημόπουλος, Καγκάρας, Μπάρης, Μπαλτιμάς.