ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Ε.Σ.Κ.Α.Η.

ΣΕ 3ο ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙ Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ Ν.Ε.Ο.Λ.
Ήττα στην Πάτρα από τη Γαλήνη Πατρών 60-52
Νίκη πρόκριση στο τέλος για τον Υπερίωνα τις Ιτιές 49-48
     Δεν τα κατάφερε ο Ν.Ε.Ο.Λ. στον δεύτερο αγώνα με αντίπαλο την Γαλήνη στην Πάτρα και ηττήθηκε με σκορ 60-52. Έτσι οδηγείται σε 3ο  παιχνίδι στην έδρα του όπου εκεί θα κριθούν τα πάντα σχετικά με την διεκδίκηση της μιας ακόμη θέσης που δίνει το εισιτήριο για την Α1.

ΙΤΙΕΣ-ΥΠΕΡΙΩΝΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ  49-48
     Ο Υπερίων, χωρίς Τσιπολίτη, Κωλέτση, κέρδισε 49-48 τις Ιτιές σήμερα στην Πάτρα (αγωνίστηκαν χωρίς τον Βαλεοντή) και επανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας.
     Η ομάδα του Δημήτρη Φωτόπουλου πήρε τη νίκη με 2 εύστοχες βολές του Χαρίτου 4.4΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα.
     Στον ελάχιστο εναπομείναντα χρόνο το σουτ από τα 9 μετρα των γηπεδούχων δεν βρήκε στόχο. Οι Αμαλιαδίτες πήραν διαφορά 14 πόντων στο α΄ δεκάλεπτο (20-6) αλλά οι Ιτιές έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με την λήξη του ημιχρόνου (26-26).
     Στο β΄ ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και ο αγώνας κρίθηκε στις βολές του Χαρίτου, με τους Πατρινούς να εξαπολύουν φραστική επίθεση στους διαιτητές με τη λήξη του αγώνα  για το φάουλ που σφύριξαν υπέρ του Χαρίτου αλλά οι ρέφερι δεν πήραν τελικά το δελτίο κανενός παίκτη.
     Οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι των ημιτελικών, την επόμενη Κυριακή 13 Μαΐου στο κλειστό της Αμαλιάδας. Ο νικητής από αυτή την αναμέτρηση θα πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς.
     Τα δεκάλεπτα: 9-20, 17-6, 12-12, 10-11.
Ιτιές: Κατσιγιάννης 7 (1), Μπελάς 1, Πετούσης 13, Κιάφας 5 (1), Δημητρακόπουλος 14, Θανόπουλος 4, Κατσης 3 (1).
Υπερίων: Χαριζάνος, Ρουμάνι 12, Τσαρδίκος, Παπαδόπουλος 2, Χαρίτος 18 (2), Τσιπολίτης 3 (1), Νικολόπουλος 2, Μητρόπουλος 12, Σένα.