Κυριακή, Δεκεμβρίου 11

Εντός έδρας ήττα για τον Ν.Ε.Ο.Λ 72-77 από την Ένωση Ιλίου

Σε ένα πολύ σπουδαίο διπλό παραμονής πέτυχε η Ένωση Ιλίου στην Κεφαλονιά περνώντας έπειτα από ένα πολύ σκληρό παιχνίδι από την έδρα του ΝΕΟΛ με 77-72 για την 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής. Πλέον, οι νικητές ανέβηκαν στους 13 βαθμούς με την τρίτη τους νίκη σε δέκα απόπειρες και έστω και προσωρινά απέφυγε τη ζώνη του απευθείας υποβιβασμού στη Γ’ Εθνική!

Αν και οι οικοδεσπότες ήταν αυτοί που εκκίνησαν πολύ πιο δυναμικά την αναμέτρηση καταφέρνοντας να προηγηθούν ακόμα και με 13-5 στο 5ο λεπτό, ο οργανισμός των δυτικών προαστίων της πρωτεύουσας ήταν αυτός που πολύ σύντομα κατόρθωσε σφίγγοντας κατά πολύ την άμυνά του να επιστρέψει άμεσα στη μάχη του πίνακα του σκορ. Μάλιστα, αρχικά μείωσε γρήγορα γρήγορα με ένα μικρό 2-6 επί μέρους σκορ στο επόμενο δίλεπτο σε 15-11, ενώ μέχρι και στην 2η περίοδο έχοντας αποκτήσει σημαντικό αγωνιστικά και ψυχολογικά μομέντουμ από νωρίτερα ήταν πάντοτε μπροστά στο σκορ έστω και με οριακές αποστάσεις (24-30 στο 13′, 39-40 στο 20′).

Στο δεύτερο μέρος, ο χαρακτήρας του ντέρμπι καλά κρατούσε παρά τα άσχημα περιστατικά (τραυματισμός Μπρατσιάκου στο πόδι στο τέλος της 3ης περιόδου – διακοπή ολίγων λεπτών στις απαρχές και τα τέλη της 4ης από τους διαιτητές), με την Ένωση να είναι μέχρι και το 30ο λεπτό επίσης έστω και οριακά μπροστά (50-53 στο 26′, 54-59 στο 30′) σε ένα ματς όπου σταδιακά γινόταν όλο και περισσότερο σφιχτό αμυντικά με αρκετές physical φάσεις από τους δυο μονομάχους.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, αν και μέχρι το 35ο λεπτό δεν το είχε επιβραβεύσει με τρανά προβαδίσματα, ο ΝΕΟΛ ήταν πια αυτός που με κύριο πρωτεργάτη τον Τσιμίδη είχε πάρει τα ηνία του αγώνα καθότι με συνεχόμενες λύσεις στην ρακέτα αλλά και πολλά κερδισμένα φάουλ (η Ένωση είχε συμπληρώσει 5 ομαδικά ήδη από το 34′) επέβαλε τη δυναμική του έναντι των φιλοξενούμενων που δυσκολεύονταν πολύ επιθετικά.

Οι ρόλοι και ο τρόπος δυναμικής όμως, άλλαξαν άρδην μέσα στις επόμενες στιγμές, με την Ένωση να βρίσκει συνεχόμενους πόντους αντίπαλο ζωγραφιστό και με γκολ φάουλ του Τσιουμπρή πέρασε και μπροστά με 67-70 στο 37′ -με τον Σαξιώνη με ένα αμαρκάριστο σουτ πατώντας οριακά γραμμή να επεκτείνει το προβάδισμα άμεσα στο 68-72!

Η τρανή δυστοκία όμως των γηπεδούχων από τη γραμμή των βολών τους στέρησε πάρα πολλά στοιχεία ακόμα και αν ο Τσιμίδης με 2-2 μείωσε στον πόντο με 25” στο ρολόι -με το επιθετικό ριμπάουντ

του Σαξιώνη έπειτα από 1-2 βολές της ομάδας του στα 13” για το τέλος αλλά και το φάουλ που κέρδισε στη συνέχεια να θέτουν το Ίλιον σε θέση νίκης (72-75 με 13” για το τέλος)!

Στην επόμενη φάση, ο Λαμπρόπουλος αστόχησε σε τρίποντο ισοφάρισης, με αποτέλεσμα το ματς να τελειώσει κάπου εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 19-18, 15-19,

Διαιτητές: Νάστος - Μακρόπουλος - Μπακετέα

ΝΕΟΛ: (Καυκής), Σούρλιτς 6, Λαμπρόπουλος 5 (1), Τσιμίδης 17, Αγγελή 15 (1), Κοντούδης 13, Αντωνάτος 3, Μπρατσιάκος 4, Ανδρακάκος, Τρυφωνόπουλος 9.

Ένωση Ίλιου: (Πανούλιας), Δαρμής 6 (1), Σαξιώνης 9 (1), Φουντάς 13 (2), Θ.Πανουσόπουλος, Μπαρμπαρής 14 (1), Σπυρόπουλος 5, Μπέλας, Δουρούντους 11, Τσιουμπρής 13, Σταθάκης 6 (2).