Δευτέρα, Δεκεμβρίου 18

Ο απόηχος της 10ης αγωνιστικής στη Γ' Εθνική....

Πολύ άσχημη ήττα για τον Παλληξουριακό, χθες στον "Άγιο Αντώνη" στο Ληξούρι, με σκορ 2-0 από τον Παναρκαδικό.
Μια ήττα που έπρεπε να είχε αποφευχθεί, αφού πλέον το όνειρο της παραμονής δυσκολεύει πολύ περισσότερο.
Δυστυχώς ήττες σαν την χθεσινή και στην έδρα σου είναι ότι χειρότερο, αφού εκτός από την απώλεια συγκομιδής βαθμών, υπάρχει και η κακή ψυχολογία που επηρεάζει τη συνέχεια.
Όπως και να έχει οι ελπίδες παραμονής ήταν και παραμένουν δύσκολες, μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του α' γύρου και για αυτές που έχουν μείνει, πρέπει να γίνει "μάχη" και ότι βγει ως το τέλος.
Η διακοπή ίσως βοηθήσει το συγκρότημα του Ληξουριού για αυτό.
Η επόμενη αγωνιστική, τελευταία του α' γύρου, είναι προγραμματισμένη να διεξαχθεί στις 7/1/2018 λόγω των εορτών Χριστουγέννων - Πρωτοχρονιάς και οι "ερυθρόλευκοι" ταξιδεύουν στα Βραχνέϊκα με μοναδικό στόχο το "2".

Παλληξουριακός - Παναρκαδικός 0-2
Με τέρματα των Καδά και Ομπόσου, ο Παναρκαδικός έφυγε με το «διπλό» κόντρα στον Παλληξουριακό που παρέμεινε προτελευταίος με επτά βαθμούς. Στην 5η θέση με 16 ανέβηκαν οι Αρκάδες.

Καλαμάτα - Αστέρας Αμαλιάδας 1-1
ΣΚΟΡΕΡ: 10' Κέρι
52’ Καμινιώτης
Στο «Χ» έμειναν Καλαμάτα και Αστέρας Αμαλιάδας, με τους «βυσσινί» να χάνουν κι άλλο έδαφος στο κυνήγι της πρώτης θέσης.
Οι φιλοξενούμενοι προηγοήθηκαν στο 10' με τον Κέρι να νικά με εκτέλεση φάουλ τον Γκόμεζ, που περίμενε σέντρα. Το 10- ήταν και το σκορ ημιχρόνου, με την Καλαμάτα να πιέζει για την ισοφάριση. Στην επανάληψη, η «Μαύρη Θύελλα» έφερε το ματς στα ίσα, όταν στο 52' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καμινιώτη κι ενώ η μπάλα κάπου κόντραρε και ξεγέλασε τον Τσάμη. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ανατροπή, αλλά το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.
Καλαμάτα (Ν. Ζαλίκας): Γκόμεζ, Παπουτσογιαννόπουλος, Λιόλιος, Kαντούτσης (46' Καλογερόπουλος), Νικολόπουλος, Ζαχαρόπουλος (83' Ρονκάτο), Καμινιώτης, Τσεμπερίδης, Αθανασόπουλος, Σαραντόπουλος (76' Τσουλάκος), Γουερέ
Αστέρας Αμαλιάδας (Σ. Παπαδόπουλος): Τσάμης, Μπουζούρας (74' Μπαρμπαρούσης), Παπαδόπουλος, Ρόβας, Παγώνης, Κασνέτσι, Μπανούσης, Ν'Γκουέμ, Μαρουκάκης (89' Σταθάκης), Κέρι (90+3' Σταθάτος), Τόρες (68' Κυριάκος)

Πανηλειακός - Τσικλητήρας Πύλου 1-1
ΣΚΟΡΕΡ: 87' Κρεββατάς - 28' Μπίζος
Στο 23' το δυνατό σουτ του Ντάνκουα σταμάτησε στο δοκάρι, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων, ενώ στο 28', μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσάτσου ο Μπίζος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 του Τσικλητήρα, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Η πίεση του Πανηλειακού ήταν έντονη στη συνέχεια και στο 87' ήρθε το 1-1 με πλασέ του Κρεββατά.
Πανηλειακός (Γ. Κούτσης): Θεοδωρακόπουλος, Νιφορόπουλος, Λεβέντης, Μπουρνέλης (78' Χατζηστάμου), Σούλης, Νικολόπουλος, Ντάνκουα, Γκοτσούλιας, Κρεββατάς, Μπουρλάκης, Σωτηρόπουλος
Τσικλητήρας (Ν. Κακαλέτρης): Κόκκαλης, Σβίγγος, Γεωργιάδης, Μπίζος, Σεντεμέντες, Τσάτσος, Ρήγας (62' Ακασού), Γεωργιόπουλος, Πήλιος (85' Οντσβόνγκ), Γιαννόπουλος, Χατζηστάμου (46' Κωστόπουλος)

Αχαϊκή - ΠΑΟ Βάρδας 0-0

Ισόπαλοι χωρίς σκορ αναδείχτηκαν Αχαϊκή και ΠΑΟ Βάρδας, σε ένα ματς αρκετά επεισοδιακό, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να... παίζουν ξύλο μετά το τέλος της αναμέτρησης.
Χωρίς πολλές φάσεις το ματς, με τους «πράσινους» να είναι πιο ικανοποιημένοι ααπό το αποτέλεσμα, καθώς πέρασαν από μία δύσκολη έδρα.
Αχαϊκή (Αλ. Γαβριλόπουλος): Δρακόπουλος, Ντάζος, Στεφανόπουλος, Χαρίζι, Κοκκίνης, Σωτηρόπουλος, Καραγιάννης, Πατάπης, Νικολόπουλος (85' Αποστολόπουλος), Σαμπανέι, Αντωνόπουλος (67' Μητρόπουλος).
ΠΑΟ Βάρδας (Ηλ. Φωτόπουλος): Καπούταγλης, Λιόσης, Καρούτης, Νικολόπουλος (21' λ.τρ. Καλογερόπουλος), Δημητρίου, Ανδριέλος, Γ. Πολίτης, Ντόμας, Μελετίδης (90+4' Κουργιαλάς), Χούσα (85' Μάζης), Π. Πολίτης.

Ζάκυνθος - Διαγόρας Βραχνείκων 5-2
ΣΚΟΡΕΡ: 13' Μπεσού, 15 Παπαδόπουλος, 58' Κίτος, 65' Κίτος, 90+5' Κίτος - 81' Μούτσα πεν, 84' Ν. Τρίγκας
Εντυπωσιακή ήταν η Ζάκυνθος, που πήρε μεγάλη νίκη με 5-2 κόντρα στο Διαγόρα κι ανάσανε βαθμολογικά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13' με τον Μπεσού, ενώ δύο λεπτά μετά ο Παπαδόπουλος έκανε το 2-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη ξεκίνησε το... σόου του Κίτου, ο οποίος με τρία γκολ στο 58', στο 65' και στις καθυστερήσεις, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Ο Μούτσ στο 81' με πέναλτι και ο . Τρίγκας στο 84' μείωσαν στο τελικό 5-2.
AΠΣ Ζάκυνθος (Μ. Στεφανίδης): Διαμαντής, Κίτος, Τριανταφυλλίδης, Τσιριγώτης, Λιάμης (λ.τρ. 70′ Τσουκαλάς), Παπαδόπουλος Δ., Βαρότσης (60′ Μαρίνος), Μπεσού, Πέττας Ραφ., Μαρσελίνιο (77′ Βλαδίκας), Άμος.
Διαγόρας Βραχνεϊκων (Χρ. Τσίκας): Θωμάς, Παναγόπουλος (60′ Μιχαηλίδης), Τριανταφυλλόπουλος (70′ Βάρρας), Πετρόπουλος, Τρίγκας Ν., Λαμπρόπουλος (Αθανασόπουλος), Κυριαζόπουλος, Παπαδόπουλος Γ., Κωστής, Γεωργακόπουλος, Μούτσα.

Λεωνίδιο – Αστέρας Βλαχιώτη 0-2

ΣΚΟΡΕΡ: 2' Βιγιαφάνε, 62' Μπριλάκης

Στο +4 από τον δεύτερο Αστέρα Αμαλιάδας αύξησε τη διαφορά του ο Αστέρας Βλαχιώτη, μετά τη νίκη του με 0-2 στο Λεωνίδιο. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό ο Βιγιφάνε και στο 62' ο Μπριλάκης έγραψε το 0-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.