Δευτέρα, Δεκεμβρίου 18

Ν.Ε.Ο.Λ. - Αίολος Αγυιάς 76-71

Ο Ν.Ε.Ο.Λ. συνέχισε τις εντυπωσιακές του εμφανίσεις και επικράτησε του Αίολου Αγυιάς με 76-71, χθες το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο Ληξουρίου, στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η.
Η νίκη μάλιστα ήρθε με εκκωφαντικό τρόπο, αφού η ομάδα μας πραγματοποίησε μια σπουδαία ανατροπή εντός παρκέ!
Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν παρκέ αποφασισμένοι να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και έχοντας εκπληκτική ευστοχία έξω από τα 6,75, προηγήθηκαν με +17 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου (13-30).
Η β’ περίοδος ξεκίνησε με τον Αίολο να παίρνει τη μέγιστη διαφορά με +19 (13-32, 11′). Όμως η αντίδραση των παικτών μας ήταν άμεση. Με πιεστική άμυνα και γρήγορες επιθέσεις κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο -3 και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-43.
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Αίολος Αγυιάς ξέφυγε και πάλι (50-61, 27′), εκμεταλλευόμενος  τις κακές επιθετικά προσπάθειες των γηπεδούχων (55-62, 30′).
Όμως ο Ν.Ε.Ο.Λ. έδειξε χαρακτήρα και δεν τα παράτησε. Στη δ’ περίοδο, παίζοντας άμυνα για σεμινάριο και παίρνοντας τεράστια ώθηση από τον κόσμο του, μπόρεσε να ισοφαρίσει (62-62, 34′) και να περάσει μπροστά στο σκορ (71-66, 37′). Στο τελευταίο τρίλεπτο διαχειρίστηκε με ψυχραιμία το ελαφρύ του προβάδισμα και πανηγύρισε τη νίκη με 76-71, η οποία τον εδραιώνει στη 2η θέση της βαθμολογίας!
Τα δεκάλεπτα: 13-30, 40-43, 55-62, 76-71
Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Κλαυδιανός, Παπαγιάννης, Συνοδινός Π. 21 (4), Ντούλες 5, Βεργανελάκης 14 (2), Συνοδινός Χ. 4, Λιάκος, Σκροπολίθας, Μαρούλης 19, Τρυφωνόπουλος 13.
ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Παπαδημητρίου): Αζαρίας 2, Παναγόπουλος 18 (4), Αρχιμανδρίτης 8 (1), Καποτάς 15 (5), Σουλιώτης 15, Σκροπολίθας 5, Χατζηκάλφας 8, Σπυριδωνίδης.