Τετάρτη, Απριλίου 13

Δεν τα κατάφερε ο ΝΕΟΛ σε εξ' αναβολής παιχνίδι.... Εντός έδρας ήττα 73-86 από τον Εθνικό

Ούτε στο Ληξούρι έκανε στάση ο Εθνικός! Η ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη νίκησε το ΝΕΟΛ 86-73 στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 20ή αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής και ουσιαστικά έσωσε όλη τη χρονιά.

Μετά την πρώτη περίοδο οι “κυανόλευκοι” έλεγξαν το παιχνίδι και διεύρυναν ολοένα και περισσότερο τη διαφορά στο 2ο ημίχρονο, φτάνοντας έτσι σε μία σπουδαία νίκη, που ισοδυναμεί με παραμονή στην κατηγορία. Όχι μαθηματικά ακόμα, ωστόσο μετά τη νίκη αυτή ο Εθνικός δεν θα πρέπει απλά να χάσει τους τελευταίους δύο αγώνες του (με Έσπερο εκτός έδρας και Πανελευσινιακό εντός) για να υποβιβαστεί. Θα χρειαστεί και ένας συνδυασμός πολλών (ακραίων) αποτελεσμάτων.

ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ, ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΑΜΕΣΑ Ο ΝΕΟΛ

Βλέπετε, ο Εθνικός δεν απέχει πλέον μόνο τρεις βαθμούς από την Αχαγιά ‘82 -έχοντας πάντως και ένα παιχνίδι παραπάνω. Με το 86-73 στην Κεφαλλονιά έχει πλέον με το μέρος του ΟΛΕΣ τις ισοβαθμίες με τις ομάδες που βρίσκονται από κάτω του, δηλαδή την Αχαγιά ‘82, την Ένωση Ιλίου, τον Αργοναύτη, την ΑΕΝΚ και το ΝΕΟΛ.

Υπάρχει μόνο ένα πολύ ακραίο σενάριο, στο οποίο ο Εθνικός μπορεί να ολοκληρώσει τη χρονιά με 10-14 και όλες οι υπόλοιπες ομάδες να κάνουν λιγότερες από 14 ήττες.

Είναι όμως τόσο ακραίο, που μοιάζει περισσότερο με σενάριο επιστημονικής φαντασίας…

Όσον αφορά στο ΝΕΟΛ, παρότι θα είχε σωθεί μαθηματικά με νίκη στο σημερινό παιχνίδι, εξακολουθεί να μην κινδυνεύει ακόμα, παρότι ηττήθηκε για 4η φορά στους τελευταίους 5 αγώνες. Όχι άμεσα, τουλάχιστον.

Δεν αποκλείεται να σωθεί πάντως ακόμα και εάν δεν κάνει άλλη νίκη, όσο κουβαλάει αυτό το πολύτιμο 2-0 επί του Αργοναύτη Ραφήνας…

ΝΕΟΛ - Εθνικός 73-86
Διαιτητές: Καρακάσης, Κωνσταντινίδου, Τσακαλογιάννης
Δεκάλεπτα: 16-12, 35-40, 57-62, 73-86