Τετάρτη, Δεκεμβρίου 16

Μία ήττα για τους παίδες και μια ισοπαλία για τους νέους ήταν ο απολογισμός των μικτών μας στον Πύργο (Φωτορεπορτάζ)

Νικήτρια η Ηλεία 2-1 στους Παίδες, Ισόπαλοι 2-2 οι Νέοι
Πρωταθλήτρια η ομάδα της Αχαΐας

Συνεχίστηκε σήμερα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων όπου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, για τον 10ο όμιλο και τις μικτές μας ομάδες παίδων - νέων, να επιστρέφουν στο νησί με μια ήττα (παίδες) και μια ισοπαλία (Νέοι).

Να αναφέρουμε ότι μετά τα σημερινά αποτελέσματα πρωταθλητές στον όμιλο και στις δυο κατηγορίες ανακηρύσσονται αυτές της Αχαΐας.

Ε.Π.Σ. ΗΛΕΙΑΣ - Ε.Π.Σ.Κ.Ι.   2-1
Ούτε σε αυτή την έξοδο της τα κατάφερε η μικτή μας ομάδα των παίδων, αφού δέχθηκε σήμερα το απόγευμα την 4η ήττα της σε 5 αγώνες στο πρωτάθλημα προεπιλογής εθνικών ομάδων.
Αυτή την φορά στην Ηλεία και την τοπική ομάδα να παίρνει την ρεβάνς της ήττας της πριν μια εβδομάδα στα Φαρακλάτα.
Η ομάδα του Δ. Λιονάτου πάλεψε όσο μπορούσε, προσπάθησε για το καλύτερο, αλλά η Ηλεία ήταν αυτή που έφυγε με χαμόγελα από το γήπεδο της Σπιάτζας.
Τα γκολ για την Ηλεία που προηγήθηκε 2-0 πέτυχαν:
1-0 ο Λούσκος με σουτ εκτός περιοχής και
2-0 ο Μπάλλας με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ.
Ο Καμπανός ήταν ο σκόρερ της μικτής μας με ένα έξυπνο ψηλοκρεμαστό πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα της Ηλεία Μανουσιάδη γράφοντας το τελικό 2-1.
Την επόμενη αγωνιστική, τελευταία του πρωταθλήματος, η ομάδα της Κεφαλονιάς φιλοξενεί στα Φαρακλάτα την Ζάκυνθο.
Διαιτητής ο κ. Β. Παναγόπουλος με βοηθούς τους κ.κ. Α. Κοιλιομενιάτη και Α. Ζαφειρόπουλο από τον Σύνδεσμο Ηλείας.
Ηλεία:(Α. Χρυσανθακόπουλος), Μανουσιάδης, Κωνσταντόπουλος, Κοσκόρης, Μουσχούλιας, Χριστόπουλος, Μαρκόπουλος, θεοδωρακόπουλος, Μπάλλας, Λούσκος, Ζαφειρόπουλος, Τσιγκούνης.
Έπαιξαν και οι:Πλατής, Διονυσόπουλος, Κακόγιαννος.
Ε.Π.Σ.Κ.Ι.:(Δ. Λιονάτος), Τρίκαρδος, Δρακάτος, Κουρκουμέλης, Καμπανός, Σουρβάνος, Μιχαλάτος, Παγουλάτος, Γκέλος, Καβαλλιεράτος, Μουρελάτος, Τριανταφυλλίδης.
Έπαιξαν και οι:Φωκάς, θεοτοκάτος, Λουκάτος.
 Στον άλλο αγώνα του 10ου ομίλου:
Ε.Π.Σ. ΑΧΑΙΑΣ - Ε.Π.Σ. ΖΑΚΥΝΘΟΥ  4-1
Νάτοι.... Νάτοι οι πρωταθλητές
(Σταμούλης 3', Συρμής 12', 21', Σοφιανός 70' - Κακολίρης Α. 37')
Φίλμ αγώνα
3' ΓΚΟΛ! Ο Σταμούλης με σουτ ανοίγει το σκορ!
12' ΓΚΟΛ! Μπαλιά του Σταμούλη στο Συρμή που με ωραίο πλασέ διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του.
21' ΓΚΟΛ! Ωραία προσωπική ενέργεια του Συρμή και 3-0!
37' ΓΚΟΛ! Μειώνει η Ζάκυνθος με τον Κακολίρη που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα μετά απο εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στην άμυνα της Αχαΐας.
70' Κάθετη του Συρμή στο Σοφιανό που με πλασέ κάνει το 4-1!
Συνθέσεις:
ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ: Αυγέρος, Μπαρδάκης, Σκόνδρας, Τσουρούλας, Τζανερόπουλος, Σακελλαρόπουλος, Καλογεράτος, Φασουλάς, Σταμούλης, Συρμής, Σκούρτας.
Έπαιξαν και οι: Σοφιανός, Τάχος, Τσαφογιαννάκης, Γκόντας, Τογατζής, Πλούμης, Μαρκόπουλος.
ΕΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ: Βλασόπουλος, Ρίκκος, Κουτουλογένης, Μαρίνος, Πομώνης, Γουσέτης, Κολεβρής, Βαρδακαστάνης, Κακολίρης Α., Κιδέρι, Ζώντος.
Έπαιξαν και οι: Πηλίκας, Γαλλιώτης, Κακολίρης Τ., Τάμαρης, Καλόφωνος, Αρβανιτάκης, Κλάδης.
Πηλίκας, Γαλλιώτης, Κακολύρης Τ., Τάμαρης, Καλόφωνος, Αρβανιτάκης, Κλάδης.

5 - 0
Πολύ καλή σήμερα στον Πύργο, ιδιαίτερα στην αρχή του β’ ημιχρόνου, η μικτή Νέων της Κεφαλονιάς, πήρε την ισοπαλία για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων, από την αντίστοιχη της Ηλείας με σκορ 2-2.
Αυτός ήταν και ο πρώτος της βαθμός μετά από πολύ καιρό!
Η ομάδα του Μιχ. Αθηναίου ήταν πολύ καλή αγωνιστικά και επιτέλους πήρε κάτι από ένα παιχνίδι και μάλιστα εκτός έδρας. Προηγήθηκε στο σκορ 1-2 αλλά η Ηλεία, που πίεσε αρκετά μετά από αυτή, την εις βάρος της εξέλιξη, βγήκε φουλ επιθετικά και  κατόρθωσε τελικά να ισοφαρίσει.
Η Ηλεία προηγήθηκε στο 13’ με ένα πέναλτι, το οποίο υπέδειξε ο βοηθός, και αμφισβήτησαν έντονα οι Κεφαλονίτες για την απόφαση βοηθού και διαιτητή!
1-0 Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γουργούτης ο οποίος είναι εύστοχος και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Αντωνίου.
1-1 Η Μικτή μας θα ισοφαρίσει στο 50’ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και πλάγια του Τανουσάι.
1-2 Πολύ σύντομα ο Ρεμούντης, στο 56’ με σουτ μέσα από την περιοχή θα είναι ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος της ομάδας του Μιχ. Αθηναίου.
2-2 Τελικά ο Μαράτος στο 80’ με κοντινή κεφαλιά θα ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους που θα αποφύγουν έτσι μια εντός έδρας ήττα.
Διαιτητής ο κ. Ν. Σταυρόπουλος με βοηθούς τους κ.κ. Α. Κοιλιομενιάτη και Α. Ζαφειρόπουλο από τον Σύνδεσμο Ηλείας.
Ηλεία:(Α. Χρυσανθακόπουλος), Σακελλαρίου, Λούσκος, Γιαννακόπουλος (Μαρινόπουλος), Σκαλτσάς, Κουρής, Αλεξόπουλος (59' Μαράτος), Σώκαλης, Σακελλαρίου Α. (37' Ζαφειρόπουλος), Βασιλόπουλος, Γουργούτης, Τριτάρης.
Έπαιξαν και οι:
Ε.Π.Σ.Κ.Ι.:(Μ. Αθηναίος), Αντωνίου, Αντωνάτος, Σιμωτάς, Βασιλάκης (Βαλεντής), Καππάτος, Ράκκας, Γρηγοράτος (46’ Ρεμούντης), Μπάμπης, Γιαννάτος, Τανουσάι, Στρακάτος (85' Κωλέτσης).
Ε.Π.Σ. ΑΧΑΙΑΣ - Ε.Π.Σ. ΖΑΚΥΝΘΟΥ  5-0
Και εδώ πρωταθλήτρια Αχαία

(Βέρρας 41', 43', Φλωρόπουλος 70', Σταυρόπουλος 82', 85')
Φίλμ αγώνα
41' ΓΚΟΛ! Ο Βέρρας με ωραίο σουτ ανοίγει του σκορ!
43' ΓΚΟΛ! Μπαλιά του Σταυρόπουλου στον Βέρρα που με πλασέ νικά για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα της Ζακύνθου.
70' ΓΚΟΛ! Σέντρα του Μπάκα, η μπάλα έφτασε στο Φλωρόπουλο που με πλασέ στην απέναντι γωνία έγραψε το 3-0!
82' ΓΚΟΛ! Με σουτ ο Σταυρόπουλος κάνει το 4-0!
85' ΓΚΟΛ! Πάλι ο Σταυρόπουλος με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Ζακύνθου για 5η φορά!
Συνθέσεις:
ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ: Γιαννόπουλος Β., Βασιλόπουλος, Σαλάγας, Καρπέτας, Αβραμόπουλος, Μπουρνατζής, Φλωρόπουλος, Σκεπετάρης, Βέρρας, Σταυρόπουλος, Μπίστιχας.
 Έπαιξαν και οι: Τρίγκας, Μπάκας, Θεοδωρακόπουλος, Μαυρούλιας, Γιαννόπουλος Σ., Λαμπρόπουλος, Μακρής
ΕΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ: Μαρόπουλος, Παναγόπουλος, Αντίοχος, Κολέτσης, Κυριάζος, Σκιαδόπουλος, Τσουκαλάς, Κλάδης, Μαρίνος, Μεταξάς, Καραμαλίκης.

Έπαιξαν και οι: Καλόφωνος, Τζιώλης, Μπάστας, Μουζάκης, Γιαννούλης.