Κυριακή, Μαΐου 29

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρεάλ Μαδρίτης

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 11η φορά στην ιστορία της στέφτηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς νίκησε με 5-3 στην διαδικασία των πέναλτι την Ατλέτικο στον τελικό του Champions League στο "San Siro" του Μιλάνο.
Ισόπαλο με 1-1 ολοκληρώθηκε το 90άλεπτο και η παράταση, με τον Σέρχιο Ράμος να έχει ανοίξει το σκορ στο 15' από θέση οφ-σάιντ και τον Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο να απαντά στο 79', ενώ στο 48' ο Γκριεζμάν είχε χάσει πέναλτι που κέρδισε ο Τόρες.
Πριν από δύο χρόνια στον τελικό της Λισαβόνας η Ρεάλ είχε νικήσει με 4-1 την Ατλέτικο στην παράταση, με τον Ράμος και τότε να σκοράρει για το 1-1 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ είχε πει την τελευταία λέξη για το τελικό 4-1 ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος απόψε πέτυχε το νικητήριο πέναλτι.
Μοιραίος για την Ατλέτικο ήταν ο Χουανφράν, καθώς στην εκτέλεσή του η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ενώ οι "ροχιμπλάνκος" έχουν πλέον τρεις χαμένους τελικούς, αυτούς με την Ρεάλ (2014, 2016) και από την Μπάγερν το 1974.
Η Ρεάλ έφτασε λοιπόν τα 11 τρόπαια και άφησε 4 πίσω της τη Μίλαν που ακολουθεί (7) και μάλιστα... στο σπίτι της, ενώ αυτός ήταν ο πέμπτος σερί νικηφόρος τελικός της (έχει χάσει αυτούς το 1962, 1954 και 1981).
Όσον αφορά στον Ζινεντίν Ζιντάν, έχει ο 7ος στην ιστορία που έχει κατακτήσει την κορυφή της Ευρώπης και ως παίκτης και ως προπονητής. Οι πρώτοι 6 ήταν οι Μιγκέλ Μουνιόθ, Τζοβάνι Τραπατόνι, Γιόχαν Κρόιφ, Κάρλο Αντσελότι, Φρανκ Ράικαρντ και Πεπ Γκουαρδιόλα.
Ο Σέρχιο Ράμος από την πλευρά του έγινε ο 5ος παίκτης στην ιστορία της Ρεάλ που σκοράρει σε 2 τελικούς, με τους πρώτους 4 να είναι οι Αλφρέδο Ντι Στέφανο, Ριάλ, Χέντο και Ραούλ.

Ρεάλ - Ατλέτικο 1-1 [5-3 πέν.]

Σκόρερς: 15' Σέρχιο Ράμος / 79' Φερέιρα Καράσκο
Γήπεδο: "San Siro", Μιλάνο
Διαιτητής: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)
Λίγο πιο δυναμική η Ρεάλ στο ξεκίνημα του τελικού, έχασε την πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 6ο λεπτό, έπειτα από την εκτέλεση φάουλ από τον Γκάρεθ και τον Όμπλακ να σταματά το κοντινό πλάσε του Καζεμίρο.
Η ανωτερότητα της ομάδας του Ζινεντίν Ζιντάν επιβραβεύτηκε στο 15', με τον Σέρχιο Ράμος να ανοίγει το σκορ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τόνι Κρόος, κεφαλιά προς τα πίσω του Μπέιλ και κοντινή προβολή του Ισπανού αμυντικού, ο οποίος πάντως ήταν οφ-σάιντ όταν έκανε την κεφαλιά-πάσα ο Ουαλός.
Η πρώτη καλή επιθετική ενέργεια της Ατλέτικο ήρθε στο 34ο λεπτό, αλλά ο Αντουάν Γκριεζμάν δεν τροφοδότησε τον Φερνάντο Τόρες, προτίμησε να κάνει το μακρινό σουτ, το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Κέιλορ Νάβας, ενώ στο 43' νέο σουτ του Γάλλου πέρασε λίγο άουτ.
Ο Ντιέγκο Πάμπλο Σιμεόνε κάτι έπρεπε να αλλάξει, έτσι στο ημίχρονο έβγαλε τον κακό, Αουγκούστο Φερνάντες και πέρασε στην θέση του τον Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του.
Μόλις στο 2ο λεπτό μετά την σέντρα (47') ο Φερνάντο Τόρες κέρδισε πέναλτι από τον Πέπε, αλλά η Ατλέτικο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, καθώς ο Αντουάν Γκριεζμάν που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν άστοχος από τα 11 βήματα, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κέιλορ Νάβας!
Η Ρεάλ έχασε τον Καρβαχάλ λόγω τραυματισμού (ο Ισπανός μπακ έφυγε κλαίγοντας και μπήκε ο Ντανίλο), ενώ έδωσε χώρο στην Ατλέτικο, η οποία έχασε καλές ευκαιρίες με τους Σάβιτς στο 54', Κόκε στο 58' και τον Σαούλ Νίγκεθ στο 59' και το 63' (και οι τέσσερις προσπάθειες ήταν άστοχες).
Για πρώτη φορά απειλητικός έγινε στο 70' ο Μπενζεμά, όμως τον σταμάτησε ο Όμπλακ, ενώ η Ρεάλ στο 78' σε φάση διαρκείας έχασε σπουδαία ευκαιρία με Ρονάλντο και Μπέιλ και εν συνεχεία η Ατλέτικο κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο.
Ο Βέλγος διεθνής, η πρώτη αλλαγή του Σιμεόνε, νίκησε με κοντινή προβολή τον Κέιλορ Νάβας, αφού τον έχασε στο μαρκάρισμα ο Λούκας Βάθκεθ και έκανε στο 79' το 1-1, έπειτα από σέντρα του Χουανφράν από δεξιά, τον οποίο με τρομερή μπαλιά είχε τροφοδοτήσει ο Γκάμπι.
Αυτήν την φορά οι οπαδοί της Ατλέτικο έκλαιγαν από χαρά, ενώ λίγο έλειψε στο 83' ξανά από σέντρα του Χουανφράν να σκοράρει ο Φερνάντο Τόρες. Ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση, με το ίδιο σκορ όπως και πριν δύο χρόνια στην Λισαβόνα, αλλά στο Μιλάνο στο έξτρα 30άλεπτο δεν άλλαξε κάτι και ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι.