Τετάρτη, Δεκεμβρίου 22

Ήττα στο "σαλούν" 76-73 από τους στρατηγούς για τον Ν.Ε.Ο.Λ.

Ο Παπάγος θα είναι ο… πρωταθλητής του 2021 στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής! Η ομάδα του Μιχάλη Κουρή επικράτησε του ΝΕΟΛ με 76-73 στο πρώτο, χρονικά, παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής και αναρριχήθηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, κλείνοντας με ιδανικό τρόπο το έτος.
Ο
Παύλος Μαράκης (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Ηλίας Σωφρονάς (16 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι του Παπάγου (8-2), ο οποίος είχε σταθερά το προβάδισμα μετά το 14’, προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους διαφορά στο 22’ (47-32), ευστόχησε σε 21 από τις 22 ελεύθερες βολές που εκτέλεσε και δεν πλήρωσε τελικά τα 18 λάθη του. Στην αντίπερα όχθη, ο ΝΕΟΛ (5-5) είχε κορυφαίους τους Γιάννη Βαβάτσικο (16 πόντοι), Θανάση Χονδρογιάννη (12 πόντοι, 7 ασίστ), αλλά δεν απέφυγε την 3η σερί ήττα, με τον Άλκη Παππά να κάνει τη χειρότερη φετινή εμφάνισή του (1 πόντοι, 0/9 σουτ).
ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΤΩΝ "ΣΤΡΑΤΗΓΩΝ"
Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο για 14 λεπτά, καθώς το προβάδισμα άλλαξε χέρια εννέα φορές και άλλες οκτώ το σκορ ήταν ισόπαλο μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να “χτίσει” μία -έστω και μικρή- διαφορά. Εν τέλει η πρώτη ομάδα που το κατάφερε, ήταν και αυτή που πήρε τη νίκη. Ο Παπάγος έκανε το καθοριστικό ξέσπασμα στα τέλη της 2ης περιόδου, όταν “έτρεξε” αρχικά ένα σερί 10-0, ξέφυγε με 34-26 στο 18’ και έκλεισε το 1ο ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων (44-30).
Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στο 3ο δεκάλεπτο (47-32 στο 22’), κάπου εκεί όμως ο ΝΕΟΛ άρχισε την αντεπίθεση. Λίγο η άμυνα ζώνης, λίγο τα τρίποντα (η ομάδα του Μάρκου Τζουγανάτου είχε 1/9 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο και 6/15 στο 2ο), άλλαξαν τη ροή της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν μέχρι τους πέντε πόντους στο 29’ (55-50) και παρότι είδαν τους “στρατηγούς” να απομακρύνονται ξανά (61-50 στο 30’), επανήλθαν δριμύτεροι.
Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΝΕΟΛ
Ο ΝΕΟΛ ροκάνισε τη διαφορά στην 4η περίοδο, πρώτα μέχρι τους δύο πόντους στο 36’ (67-65) και εν συνεχεία στον έναν πόντο (73-72) με 50,4’’ να απομένουν. Η ομάδα της Κεφαλλονιάς είχε μάλιστα και την ευκαιρία να προηγηθεί λίγο αργότερα μετά το λάθος του Κόη, αλλά το σουτ του Παππά από τα έξι μέτρα δεν βρήκε στόχο 18’’ πριν από τη λήξη. Ο ΝΕΟΛ αναγκάστηκε, λοιπόν, να στείλει τον Παπάγο στη γραμμή των ελευθέρων βολών, απ’ όπου είχε 18/18 μέχρι εκείνο το σημείο!
Κι όμως, ο Κόης έχασε την πρώτη βολή, έκανε το σκορ 74-72 στα 14,3’’ με τη δεύτερη και άφησε… ανοιχτή την πόρτα στο ΝΕΟΛ. Μετά το τάιμ άουτ του Τζουγανάτου ο Παππάς πήρε πάλι πάνω του την κρίσιμη επίθεση, βρήκε το διάδρομο προς το καλάθι και κέρδισε φάουλ 3,6’’ πριν από τη λήξη, ωστόσο έχασε την πρώτη βολήΟ έμπειρος γκαρντ προσπάθησε να χάσει εσκεμμένα και τη δεύτερη βολή, αλλά... την έβαλε! Με το σκορ 74-73, ο Παπάγος χρειαζόταν απλά να βάλει τη μπάλα στο γήπεδο από την επαναφορά και το έκανε.
Ο Μαράκης κέρδισε φάουλ στα 2,2’’ και έβαλε και τις δύο βολές (76-73), αν και λίγο έλειψε η ομάδα του Μιχάλη Κουρή να πληρώσει αυτή την επιλογή. Ο ΝΕΟΛ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το τελευταίο του τάιμ άουτ, έβγαλε ελεύθερο τρίποντο στη γωνία για τον Κασπίρη, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.
Διαιτητές: Νάστος, Ρίζος, Μπακετέα
Δεκάλεπτα: 19-17, 44-30, 63-53, 76-73
Παπάγος (Κουρής): Παπαζήσης, Τσούτσος 7 (1), Τρίχας 3 (1), Κόης 8 (2/8 σουτ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Βούζας 7 (1), Καρούζος 9 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Μαράκης 19 (5/5 βολές, 7/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Σολωμός 7, Σωφρονάς 16 (3/3 βολές, 2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 λάθη), Δελίδης.
ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Παππάς 1 (0/9 σουτ), Αντωνάτος 13 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χονδρογιάννης 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Νιφόρας 7 (2/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Κασπίρης 11 (3/7 τρίποντα), Μαρούλης 9, Τρυφωνόπουλος 2, Βαβάτσικος 16 (5/5 βολές, 4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λαμπρόπουλος 2.