Τετάρτη, Σεπτεμβρίου 12

ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΒΡΑΖΙΛΙΑ Η ΕΛΛΑΔΑ

Χάρη στα γκολ των Νίνη (55΄) και Μήτρογλου (72΄), η Εθνική Ομάδα επικράτησε στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» 2-0 της Λιθουανίας. Η «γαλανόλευκη» ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δε δυσκολεύθηκε να φτάσει στη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες στον όμιλό της. Το επόμενο ματς στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014 είναι εντός έδρας κόντρα στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη στις 12/10.
Η 11άδα της Εθνικής (Φερνάντο Σάντος): 12. Καρνέζης, 15. Τοροσίδης, 4. Σπυρόπουλος, 5. Κ. Παπαδόπουλος, 19. Παπασταθόπουλος, 6. Τζιόλης, 21. Κατσουράνης, 2. Μανιάτης, 18. Νίνης, 22. Φορτούνης, 17. ΓκέκαςΑναπληρωματικοί: 1. Τζόρβας, 13. Γλύκος, 3. Σιόβας, 8. Μαλεζάς, 9. Μήτρογλου, 10. Χριστοδουλόπουλος, 11. Βύντρα, 14. Δημούτσος, 16. Μαυρίας, 20. Χολέμπας, 23. Αθανασιάδης
Η 11άδα της Λιθουανίας (Λάζλο Κσάμπα): 1. Καρτσεμάρσκας, 2. Σεμπέρας, 6. Ζάλιουκας, 8. Ε. Τσεσνάουσκις, 10. Σέρνας, 13. Μικολιούνας, 14. Βίτσιους, 15. Κλιμαβίτσιους, 17. Βέλιτσκα, 19. Βαϊτκούνας, 20. ΜπορόβσκιΑναπληρωματικοί: 12. Σέτκους, 3. Ρανταβίτσιους, 5. Αντριουσκεβίτσιους, 4. Κιγιάνσκας, 7. Ντ. Τσεσνάουσκις, 9. Σβέντουκας, 11. Ριμκεβίτσιους, 16. Ματουλεβίτσιους, 18. Νοβικόβας, 22. Φραϊτγκέιμας, 23. Σλάβικας
Έναρξη του αγώνα5: Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα και της Εθνικής. Ο Τοροσίδης έκανε τη σέντρα και ο Γκέκας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Καρτσεμάρσκας
10: Η Εθνική έχει από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν με αντεπιθέσεις να φανούν απειλητικοί
15: Έπεσε κάπως ο ρυθμός του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι κλείνουν καλά τους χώρους μπροστά στην εστία τους
21: Κίτρινη κάρτα στον Ε. Τσεσνάουσκις
23: Πολύ καλή στιγμή για την ελληνική ομάδα με τη σέντρα του Σπυρόπουλου και την άστοχη κεφαλιά του Γκέκα από πλεονεκτική θέση
27: Κίτρινη κάρτα στον Βίτσιους
27: Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Νίνη, όμως ο Λιθουανός τερματοφύλακας δεν αιφνιδιάζεται και διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ
41: Καλή στιγμή για την Εθνική ύστερα από αρκετά λεπτά. Ο Φορτούνης σουτάρει λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Καρτσεμάρσκας πραγματοποιεί άλλη μια επέμβαση
43: Κίτρινη κάρτα στον Σέρνας
45: Λάθος της άμυνας των Λιθουανών και πάσα του Γκέκα στον Κατσουράνη, όμως ο τελευταίος με ψηλοκρεμαστό σουτ στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ
45: Δύο τα λεπτά του επιπλέον χρόνου
Λήξη ημιχρόνου
Αλλαγή για την Ελλάδα: Ο Μήτρογλου στη θέση του Μανιάτη
Αλλαγή και για τους φιλοξενούμενους: Ο Ντ. Τσεσνάουσκις αντί του Μπορόβσκι
48: Σπουδαία ευκαιρία για την Εθνική. Ο Μήτρογλου πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από τη σέντρα του Τοροσίδη, όμως ο Καρτσεμάρσκας αποκρούει εντυπωσιακά τη μπάλα
55: Δοκάρι για την Εθνική με την κεφαλιά του Μήτρογλου
55: ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Σωτήρης Νίνης με όμορφη προσπάθεια αποφεύγει δύο αμυντικούς και με διαγώνιο σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα
57: Αλλαγή για τη Λιθουανία: Ο Ριμκεβίτσιους αντί του Σέρνας
58: Κίτρινη κάρτα στον Ριμκεβίτσιους
61: Ο Γκέκας μόνος στο ύψος του πέναλτι δέχεται την πάσα του Μήτρογλου, όμως δεν μπορεί να βρει τη μπάλα
όπως θέλει και χάνει τεράστια ευκαιρία
62: Κίτρινη κάρτα στον Κ. Παπαδόπουλο
69: Αλλαγή για την Ελλάδα: Ο Χολέμπας στη θέση του Φορτούνη
72: ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! Πανέμορφος συνδυασμός Νίνη-Μήτρογλου και ο τελευταίος με πλασέ δεν έχει πρόβλημα να κάνει το 2-0.
76: Τελευταία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Νοβικόβας στη θέση του Βέλιτσκα
77: Σουτ του Νίνη από πλάγια θέση και άλλη μια εντυπωσιακή απόκρουση του Καρτσεμάρσκας
80: Τελευταία αλλαγή και για την Εθνική: Ο Μαυρίας στη θέση του Γκέκα. Ντεμπούτο για το νεαρό μεσοεπιθετικό

Φερνάντο Σάντος
Ο Πορτογάλος ξεκίνησε τις δηλώσεις του αναφέρομενος στην αλλαγή εικόνας που είχε η ομάδα με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. «Ο λόγος που χρησιμοποιήσαμε τον Μήτρογλου ήταν για να έχουμε έναν παίκτη περισσότερο στην αντίπαλη περιοχή και να αυξήσουμε την πίεση. Είπα στους παίκτες μου στα αποδυτήρια να συνεχίσουν με τον ίδιο ζήλο και στο ίδιο τέμπο για να έρθει το γκολ, όπως και ήρθε. Παρατήρησα έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια. Θα μπορούσαμε να πετύχουμε κι άλλα γκολ».
Ερωτηθείς αν συμφωνεί με την άποψη ότι η Ελλάδα πέταξε τα δύο πρώτα ημίχρονα στα ισάριθμα ματς της στα προκριματικά, ο Πορτογάλος τόνισε: «Δεν το πιστεύω. Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Λετονία δεν ήμασταν καλοί. Απόψε, όμως, δημιουργήσαμε ευκαιρίες και στο πρώτο 45λεπτο. Μάς σταμάτησε σε αρκετές περιπτώσεις ο αντίπαλος τερματοφύλακας, ο οποίος τα πήγε πολύ καλά. Αυτό που με χαροποίησε είναι ότι παίξαμε καλό ποδόσφαιρο και ικανοποιήσαμε τον κόσμο».
Κλείνοντας και απαντώντας σε ερώτηση για το αν νιώθει δικαιωμένος με τις αλλαγές που έκανε στα δύο παιχνίδια αλλάζοντας την εικόνα τους (Σαμαράς αντί Μήτρογλου στη Λετονία, Μήτρογλου αντί Μανιάτη απόψε), ο Σάντος ισχυρίστηκε ότι «δεν χρειάζεται να ξεχωρίζουμε πρόσωπα. Η επιτυχία ανήκει σε όλη την ομάδα και έρχεται ως αποτέλεσμα συνολικής προσπάθειας».
Σάμπα Λάζλο
Ο Ούγγρος Ομοσπονδιακός προπονητής της ομάδας της πρώην σοβιετικής ένωσης, μετά το τέλος της αναμέτρησης του «Γ. Καραϊσκάκης» στη συνέντευξη Τύπου υποστήριξε πως τη διαφορά την έκαναν οι ποιοτικοί παίκτες που διαθέτει το αντιπροσωπευτικό μας «συγκρότημα».
«Οφείλουμε να παραδεχθούμε πως η Ελλάδα έχει καλύτερο επίπεδο από τη Λιθουανία. Υπήρξαν κάποιες αλλαγές στην Ελλάδα από τους αγώνες με τη Νορβηγία και τη Λετονία, αλλά είδαμε πως δεν επηρέασαν τον τρόπο που αντιμετώπισε το παιχνίδι της», ανέφερε αρχικά.