Κυριακή, Οκτωβρίου 25

Την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα ο ΝΕΟ Ληξουρίου, κέρδισε εκτός και τον Ιωνικό με 75-58.

Στην δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα έφτασε ο Ν.Ε.Ο. Ληξουρίου, ο οποίος μετά τη Κηφισιά πέρασε και από τη Νέα Φιλαδέφλεια, κερδίζοντας τον Ιωνικό με 75-58.

Η ομάδα του Μάρκου Τζουγανάτου εγκλωβίστηκε από την καλό διαβασμένη άμυνα του Γιώργου Ζάχου, αλλά και την τρομερή αστοχία της στα τρίποντα (είχε ένα στο πρώτο ημίχρονο και αυτό στο 18′ με τον Βασίλη Λαμπρόπουλο), και κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι Σωκράτης Ψαρόπουλος και Αντώνης Μιχάλογλου πέτυχαν μαζί τους 23 από τους συνολικά 27 πόντους της ομάδας τους.

Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήταν το +17 (71-54) στο 35′, ενώ αξίζει να σημειωθεί, ότι οι γηπεδούχοι παρά το κενό στην ρακέτα με την απουσία του Θάνου Θώδου, έδειξαν μια νεανική ομάδα που δουλεύει προς τον σωστό δρόμο.

Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι στην καριέρα του διαιτητή Παπαδημητρόπουλου (σύνδεσμος Κυκλάδων), ο οποίος πριν την έναρξη τιμήθηκε από τις δυο ομάδες.

Διαιτητές:Ασλανίδης – Κατσαπρακάκης - Παπαδημητρόπουλος.
Δεκάλεπτα: 7-15, 31-36, 48-63, 58-75
Ιωνικός ΝΦ: (Ζάχος), Κόντος 6 (1), Χόρτσας, Βούρτσης 7, Σπανός 11 (1), Σακελαρόπουλος 3 (1), Τζιλιάνος, Κατσούλης 11 (1), Τσουκαλάς 4, Αρσενικός 16 (1).
ΝΕΟ Ληξουρίου: (Τζουγανάτος), Αντωνάτος 6, Ιωάννου 1, Μιχάλογλου 15 (3), Β.Λαμπρόπουλος 14 (2), Ψαρόπουλος 22, Μαρούλης 2, Τρυφωνόπουλος 5, Ρεκουνιώτης 10, Δ.Λαμπρόπουλος, Πορτελάνος.