Δευτέρα, Απριλίου 27

2Χ2 ΝΕΟΛ - ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ 73-54

Και στο δεύτερο παιχνίδι των μπαράζ,  απέναντι στον Ποσειδώνα Παραλίας, ο ΝΕΟΛ εύκολα και χαλαρά ήταν ο τελικός νικητής με σκορ 73-54.
Η ομάδα της Πάτρας ήταν ιδιαίτερα άστοχη επιθετικά στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, ενώ βελτιώθηκε κάπως στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο Ν.Ε.Ο.Λ.  χαλάρωσε αμυντικά λόγω της διαφοράς.
Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μόνο στα πρώτα 6 λεπτά του, όταν και η ομάδα του Ληξουρίου προηγείτο με 13-10. Στη συνέχεια, έτρεξε ένα σερί 8-1 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 21-11 υπέρ της.
Το σκηνικό συνεχίστηκε και στα δύο επόμενα δεκάλεπτα, με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς, παρά τις πολλές αλλαγές που έκανε ο προπονητής Μ. Τζουγανάτος.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ποσειδώνα προσπάθησαν πολύ για να μειώσουν περισσότερο τη διαφορά που σε κάποια φάση είχε φτάσει τους 32 πόντους και τα κατάφεραν αφού ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με -19.
Ο Ν.Ε.Ο.Λ. έκανε και πάλι ένα πολύ καλό παιχνίδι και δημιούργησε αρκετές καλές φάσεις παίζοντας απέναντι σε οργανωμένη άμυνα.
Εδώ να θυμίσουμε ότι αυτός ήταν ο 2ος αγώνας στην φάση των μπαράζ για την ομάδα μας, αφού την προηγούμενη αγωνιστική είχε επικρατήσει εκτός έδρας την Ε.Φ.Α. Αιγίου με 80-39.
Τα δεκάλεπτα: 21-11, 26-13, 17-12, 9-18.
ΝΕΟΛ  (Μάρκος Τζουγανάτος):   Αντωνάτος Γ. 2,   Μπακούρος 6 (2τρ),   Συνοδινός Π. 9  (1 τρ), Βολτέρας Χ. 2, Παγώνης  6 (1τρ), Συνοδινός Χ. 23 (4 τρ), Αλεξόπουλος 10, Πυλαρινός 3 (1τρ), Μουδήλος, Μπελίτσης 10, Πρεντάνος 2, Αραβαντινός Χ.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Στούμπανος Κ.) :  Στούμπανος Θ. 5,   Παπαδόπουλος,  Λαγοπάτης 13,  Τυροπάνης, Μανωλόπουλος 7, Κατσιγιάννης 15, Κανελλόπουλος 8 (2 τρ) Βούλγαρης 5 (1), Μπιλιάνης, Γκότσης 1.

Την  ερχόμενη Κυριακή 3/5 στις 13:00, παίζουμε  στο Ληξούρι το τρίτο παιγνίδι της σειράς με τη Νίκη Προαστίου.