Κυριακή, Ιανουαρίου 28

Με σπασμένα τα "φρένα" ο Α.Σ.Κ. 15 Χ15... Νίκησε τον Προμηθέα 63-57

Σε ένα παιχνίδι που έσπαζε καρδιές, σήμερα το μεσημέρι στο Κλειστό Γυμναστήριο «Αντώνης Τρίτσης» και στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α1 Ε.Σ.Κ.Α.Η., ο Α.Σ. Κεφαλονιάς πήρε μια μεγάλη νίκη με σκορ 63-57 απέναντι στην νεανική και πολύ αξιόλογη ομάδα του Προμηθέα 2014.
Η ομάδα του Λεωνίδα Παπαδάτου, χωρίς τον Κ. Τσαπρούνη, έκανε το 15Χ15, διατηρώντας το απόλυτο και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάληψη της πρωτιάς στην κανονική περίοδο.
Τώρα όσον αφορά το παιχνίδι και στο α’ εικοσάλεπτο ο Α.Σ.Κ. δεν μπορούσε να βρει ρυθμό απέναντι στους νεαρούς του Προμηθέα, ενώ ήταν πολύ άστοχος στις βολές με αποτέλεσμα να ακολουθεί τον αντίπαλο του, κλείνοντας το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 31-38.
Στο 3ο δεκάλεπτο άρχισε να συνέρχεται, ενώ στο τελευταίο  με ψυχή και πάθος, στοιχεία φέτος της ομάδας, κατόρθωσε την ανατροπή και το τελικό προσπέρασμα.
Συγκινητικοί όλοι οι παίκτες του Λ. Παπαδάτου, όμως ας μας επιτραπεί να κάνουμε μια εξαίρεση και να αναφερθούμε στους Κ. Ακτύπη (23 π.) και Ν. Βαλλιανάτο (21 π.) που έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο παρασύροντας τους συμπαίκτες τους στην 15η σερί νίκη τους. Μάλιστα πέτυχαν τους 44 πόντους της ομάδας τους.
Στα δυσάρεστα ο τραυματισμός του Γ. Χουλιάρα που κληρονόμησε ένα διάστρεμμα και εγκατέλειψε τον αγωνιστικό χώρο λίγο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.
Α.Σ. Κεφαλονιά – Προμηθέας 2014 63-57
Δεκάλεπτα: 19-20, 31-38, 44-49, 63-57
Διαιτητές:Καννελόπουλος - Λάμπος
Α.Σ. Κεφαλονιά: Χουλιαράς 9 (2), Γιαννάτος, Χατζής 8 (1), Μπαχός, Θεοδωράτος, Αγγελάτος, Ακτύπης 23 (1), Καραπέτσας 2, Βαλλιανάτος 21.
Προμηθέας 2014: Καφέζας 3 (1), Μαντσούκας 5 (1), Αδαμόπουλος, Κατσουλάκος, Σωτηρίου 11 (1), Γραμματικός, Πατσατζόπουλος 2, Καραϊσκος 4, Γκάτζιος 10, Σανδραμάνης 10, Μπαρδάκας 4, Ερμείδης 8.