Τρίτη, Ιανουαρίου 23

Ο απόηχος της 13ης αγωνιστικής στη Γ' Εθνική....

Άτυχος ο Παλληξουριακός ισοφαρίστηκε στο 90+5' από το Λεωνίδι
Τον πρώτο του βαθμό μακριά από τον Άγιο Αντώνη, κέρδισε την Κυριακή στο Λεωνίδιο, ο εκπρόσωπος του Κεφαλονίτικου ποδοσφαίρου Παλληξουριακός, αφού στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής αναδείχθηκε ισόπαλος με την τοπική ομάδα με σκορ 1-1.
Ο Κ. Αραβαντινός ¨Χ"άρισε τον πρώτο βαθμό εκτός έδρας στην ομάδα του
Η ομάδα του Σπ. Παπαδάτου θα μπορούσε να είχε πετύχει ακόμη και την πρώτη της νίκη, αν στις καθυστερήσεις δεν δεχόταν την ισοφάριση. Μια στιγμή που ο Παλληξουριακός αγωνίζονταν με αριθμητικό μειονέκτημα, όταν έχασε λόγω τραυματισμού τον Γαλανό και ενώ είχαν πραγματοποιηθεί και οι τέσσερις αλλαγές της!
Ο Κ. Αραβαντινός ήταν ο σκόρερ των "ερυθρόλευκων που προηγήθηκαν 0-1. Πριν ο Σκαμαντζούρας είχε αποκρούσει το πέναλτι του Χιώτη, ενώ τον πρώτο φετινό βαθμό στην ομάδα του Γ. Νενεκούμη, έδωσε στο 90+5' ο Κύριος.
Την επόμενη αγωνιστική οι "ερυθρόλευκοι" αγωνίζονται στην έδρα τους με αντίπαλο την Αχαϊκή, στη ρεβάνς του 1-3 της Κάτω Αχαγιάς

ΣΚΟΡΕΡ: 24' Παπαδόπουλος, 60' Γεωργαντόπουλος
Μεγάλο «διπλό» για τον Διαγόρα Βραχνέικων, που επικράτησε με 2-0 του Τσικλητήρα στην Πύλο κι ανέβηκε στην 6η θέση.  Τα γκολ πέτυχαν στο 24' ο Παπαδόπουλος και στο 60' ο Γεωργαντόπουλος.
Τσικλητήρας: Κόκκαλης, Τσάτσος, Κωστόπουλος (46′ Μάραντος), Ρήγας, Χατζηστάμου (77′ Μέμα), Γεωργιόπουλος, Γιαννόπουλος, Γεωργιάδης, Μπίζος, Σβίγκος, Πύλιος.
Διαγόρας Βραχνέικων: Θωμάς, Λίπι, Λαμπρόπουλος, Πετρόπουλος, Μάζης, Γεωργαντόπουλος, Κωστής, Κυριαζόπουλος, Μιχαηλίδης, Παπαδόπουλος, Τρίγκας.

Αστέρας Βλαχιώτη - ΠΑΟ Βάρδας 4-0
ΣΚΟΡΕΡ: 51' Σαμπατάκος, 64' Σαραντόπουλος, 68'' Τσουκαλάς, 71' Γεμιστός

Καταιγιστικός ήταν ο Αστέρας Βλαχιώτη κόντρα στον ΠΑΟΒ, του οποίου επικράτησε με 4π0 κι αύξησε τη διαφορά του από τον δεύτερι Αστέρα Αμαλιάδας στους τέσσερις βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο 49' λεπτά έχασαν πέναλτι με τον Σταμογιάννο, ενώ στη φάση αυτή του πέναλτι αποβλήθηκε ο Δημητρίου με δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας την ομάδα της Βάρδας με δέκα. Στο 51' ο Σαμπατάκος έκανε το 1-0, ενώ στο 64' ήρθε το 2-0 με τον Σαραντόπουλος. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Τσουκαλάς έκανε το 3-0 και στο 71' ο Γεμιστός έγραψε το τελικό 4-0.
Αστέρας Βλαχιώτη: Μπέμπης, Σαμπατάκος, (64' Μπερδούσης), Βλάχος, Παναγόπουλος (80' Λεϊμονίτης), Μπριλάκης, Τσιμικλής, Τσουκαλάς (73' Λιναρδάκος), Σαραντόπουλος, Γεμιστός (89' Χελιώτης), Σταμογιάννος, Χρήστου
ΠΑΟ Βάρδας: Καπούταγλης, Λιόσης, Παλιάτσας, Δ. Νικολόπουλος, Δημητρίου, Καρούτης, Γ. Πολίτης, Καλογερόπουλος (46' Ντόμας), Μελετίδης (53' Θ. Νικολόπουλος), Κωνσταντινίδης (78' Πρίφτης), Π. Πολίτης

Αστέρας Αμαλιάδας - Παναρκαδικός 2-2
ΣΚΟΡΕΡ: 23' Μπαρμπαρούσης, 69' Μαρουκάκης - 28' αυτ Παγώνης, 94' Συρεγγέλας

«Σκόνταψε» ο Αστέρας Αμαλιάδας κόντρα στον Παναρκαδικό κι έμεινε στο -4 από την κορυφή. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν στο 23' με τον Μπαρμπαρούση, δέχτηκαν γρήγορα την ισοφάριση με αυτογκόλ του Παγώνη στο 28', όταν η μπάλα κόντραρε πάνω του κι άλλαξε πορεία ξεγελώντας τον Τσάμη. Στο 69' ήρθε το 2-1 για τους «βυσσινί» κι ενώ έδειχναν ότι θα φτάσουν στη νίκη, στις καθυστερήσεις ο Συρεγγέλας έδωσε σημαντικό βαθμό στον Παναρκαδικό.
Αστέρας Αμαλιάδας: Τσάμης, Μπουντόπουλος, Παπαδόπουλος, Ρόβας (84' Κασνέτση), Παγώνης, Ν'γκουέμ, Κυριάκος, Μπανούσης (90' Μπουτσικάκης), Μπαρμπαρούσης, Κέρι, Τόρες (66' Μαρουκάκης, 75' λ.τρ. Αρβανίτης)
Παναρκαδικός: Χότζιτς, Άσεν, Μπούτας, Μπαξεβάνου, Νάνος, Κυριακόπουλος, Νάτσης (70' Ομπόσου), Ν. Λυμπερόπουλος, Γιουκούδης (69' Συρεγγέλας), Δ. Λυμπερόπουλος (81' Στρέμπας), Ευαγγέλου

Καλαμάτα - Πανηλειακός 0-0

Ισόπαλο χωρίς σκορ έληξε το ντέρμπι της Καλαμάτας με τον Πανηλειακό. Οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους να σκοράρουν, ωστόσο, δεν τα κατάφεραν. Με το αποτέλεσμα αυτό οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην τρίτη θέση, έχοντας από 23 βαθμούς.
Καλαμάτα: Γκόμεζ, Παπουτσογιαννόπουλος, Καλογερόπουλος, Λιόλιος, Καντούτσης, Ν. Νικολόπουλος (84' Νινιός), Σαραντόπουλος (88' Μερκούρης), Ζαχαρόπουλος, Ρονκάτο, Τσουλάκος (72' Γκασούκας), Αθανασόπουλος.
Πανηλειακός: Καπετανάκης, Νιφορόπουλος, Λεβέντης (90+3' λ.τρ.), Μπουρνέλης, Κολόκας, Σούλης, Ντάνκουα (87' Χατζηστάμου), Γκοτσούλιας, Κρεββατάς, Μπουρλάκης (81' Σέχου), Νικολόπουλος

ΑΣ Λεωνίδιο - Παλληξουριακός 1-1
ΣΚΟΡΕΡ: 90+5’ Κύριος – 76’ Αραβαντινός

Τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα πήρε το Λεωνίδιο, χάρις σε τέρμα του Κύριου στο 95’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 76’ με τον Αραβαντινό, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 26’, με τον Χιώτη να μην μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Αχαϊκή - Ζάκυνθος 3-1

ΣΚΟΡΕΡ: 47', 58', 76' Καραγιάννης - 66' Άμος

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε η Αχαϊκή, που επικράτησε με 3-1 της Ζακύνθου. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 47' ο Καραγιάννης με πλασέ έπειτα από σέντρα του Σταυρόπουλου, ενώ έντεκα λεπτά μετά διπλασίασαν τα τέρματά τους, έπειτα από λάθος του Τσιριγώτη, το οποίο εκμεταλλεύτηκε και πάλι ο Καραγιάννης και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 2-0. Στο 66′ ο Άμος με φοβερό γυριστό μείωσε σε 2-1, για να έρθει δέκα λεπτά μετά ο Καραγιάννης με πλασέ και να γράψει το τελικό 3-1.
Aχαϊκή: (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Δρακόπουλος, Γερασιμόπουλος, Στεφανόπουλος, Πατάπης, Παπαδόπουλος Π., Σωτηρόπουλος, Μητρόπουλος (77′ Χαρίζι), Αποστολόπουλος (84′ Χαρικιόπουλος), Καραγιάννης, Σταυρόπουλος, Ντάζος.
ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Mάρκος Στεφανίδης): Διαμαντής, Κίτος (77′ λ.τ. Μαρίνος), Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος Δ., Λιάμης, Άμος, Τσιριγώτης, Πέττας Ρ., Καραμαλίκης,
Τσουκαλάς (63′ Σκοζάϊ), Βαρότσης (73′ Μαρσελίνιο).