Δευτέρα, Ιανουαρίου 22

Ήττα για το παιδικό του Α.Σ.Κ. στην Πάτρα από τον Προμηθέα (Εικόνες)

Στο 2Ο παιχνίδι τους, για την τελική  φάση (final 6)  του  Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΚΑ-Η, της περιόδου 2017-18, οι παίδες του Α.Σ.Κ. ηττήθηκαν εκτός έδρας από την αντίστοιχη  του Προμηθέα 2014 με 68-54.

Το ματς διεξήχθη  στο κλειστό γήπεδο του Γλαύκου στην Πάτρα. Ήταν ένα καλό και δυνατό παιχνίδι, όπου η γηπεδούχος ομάδα του Προμηθέα 2014 ξεκίνησε καλύτερα, η ομάδα του Α.Σ.Κ. ισορρόπησε, ανέβασε την απόδοση της και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 6 πόντους.
Στο 3ο δεκάλεπτο όμως, τα  αρκετά λάθη, η μεγάλη δυσκολία στα ριμπάουντ και η αστοχία στα μακρινά σουτ έφεραν τους γηπεδούχους στη θέση του οδηγού.
Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού η ομάδα του Α.Σ.Κ. προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή κι έτσι έφυγε ηττημένη.
Τελικό σκορ:ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014  – Α.Σ.Κ.   68-56
Περίοδοι: 11-23, 27-33, 54-43, 68-56
Α.Σ.Κ.  (ΜΑΤΙΑΤΟΣ Π.): Ρουχωτάς 4, Κουράκος 7 (1τρ), Βουργίδης Β., Σταθάτος 3 (1τρ), Αναγνωστάκης 2, Καββαδίας 4, Γκαβός 20, Βαλλιανάτος, Μανίκας 5 (1τρ), Χριστοφοράτος 11.
Βοηθός Προπονητή: Γ. Βουργίδης
Έφορος: Γ. Κουράκος