Δευτέρα, Ιουλίου 5

Γ.Ε.Κ.: 7η η Σταματελάτου στο Πανελλήνιο Κ-20..... Ρεκόρ στα 100 μ. η Σολιδάκη

Με 3 αθλητές συμμετείχε η ΓΕΚ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 που έγινε το Σαββατοκύριακο 3-4 Ιουλίου στο ανακαινισμένο Καυτανζόγλειο Στάδιο Θεσσαλονίκης.

Η σημαντικότερη διάκριση ήρθε από τη Νάντια Σταματελάτου στο ύψος, η οποία, αν και δυσκολεύτηκε στον πρωινό προκριματικό, επέστρεψε δυναμικά και περνώντας το 1.58 με την πρώτη προσπάθεια κατέκτησε την 7η θέση.

Στα 100 μ. γυναικών η Ιωάννα Σολιδάκη άργησε στην εκκίνηση και έχασε την πρόκριση στον τελικό μόλις για 5 εκατοστά του δευτερολέπτου. Παρόλα αυτά έκανε σπουδαία επίδοση 12.67 (άνεμος+1.4m/sec) καταρρίπτοντας το ατομικό της ρεκόρ και το ρεκόρ της ΓΕΚ.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών ο Πάνος Αλυσανδράτος τερμάτισε 3ος στη σειρά του, τρέχοντας τα 100μ. σε 11.40, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό.

Το Σάββατο 10 και την Κυριακή 11 Ιουλίου θα διεξαχθεί στον Βόλο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18, όπου η ομάδα μας θα δώσει το παρόν με 3 αθλητές και 3 αθλήτριες (Αντωνάτος - σφαίρα, Αλυσανδράτος - 100 μ. και 200 μ., Τραυλός - 400 μ., Σταματελάτου Νάντια, ύψος, Σταματελάτου Αλίκη 200 μ. και Σολιδάκη 100 μ.