Τρίτη, Απριλίου 30

Διασυλλογικό πρωτάθλημα ανδρών – γυναικών 2024 10 μετάλλια για την ομάδα της ΓΕΚ στην Πάτρα

Πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 27 και 28 Απριλίου το διασυλλογικό πρωτάθλημα ανδρών- γυναικών, Κ20 και 6θλου Κ16 σε 11 ομίλους σε όλη τη χώρα. Η Γυμναστική Εταιρεία Κεφαλληνίας συμμετείχε στον 5ο όμιλο στην Πάτρα με 18 αθλητές και αθλήτριες, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν 10 μετάλλια και την 8η θέση στην βαθμολογία Κ20.

Ο πρωταθλητής Δημήτρης Αντωνάτος ήταν ο χρυσός νικητής στη σφαιροβολία Κ20 στέλνοντας την 6κιλη σφαίρα στα 19.04μ.

Η Δέσποινα Λουκάτου ήταν 2η στα 200μ με επίδοση 25.68 και 3η στα 100μ με χρόνο 12.51. Ο Χάρης Αλιβιζάτος κατέκτησε τη 2η θέση στο άλμα σε ύψος με επίδοση 1.87μ, ενώ είχε και πολύ καλές προσπάθειες και στο 1.92μ.

Δύο μετάλλια είχαμε στο άλμα τριπλούν όπου η Σαμουέλα Σελενίτσα πήρε το αργυρό με 10,82μ και η Σπυριδούλα Τοτόλου το χάλκινο με 10,29μ.

Σπουδαία εμφάνιση από τους δισκοβόλους με 2 χάλκινα μετάλλια στην κατηγορία Κ20 από τη Χαρά Μεταξά (επίδοση 28.72μ) και τον Κωνσταντίνο Κοσμετάτο (επίδοση 30.71μ) και ένα ακόμα στον δίσκο των ανδρών όπου ο Διονύσης Μεταξάς πήρε την 3η θέση με 24.01μ.

Τέλος, στον πρώτο του αγώνα στα σύνθετα αγωνίσματα ο Χρήστος Κοσμετάτος κατέκτησε την 2η θέση στο έξαθλο Κ16 με 3052 βαθμούς.