Σάββατο, Σεπτεμβρίου 8

ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ 2012

AΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΗΜΕΡΑΣ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
Ο Καπελακης Γεώργιος που αγωνίστηκε στα πρωινά προκριματικά στην ιδία κατηγορία με τον Μακροδημητρη έμεινε εκτός τελικού για μόλις 4 δέκατα του δευτερόλεπτου. Ο χρόνος του 1.10.48 και ήταν ο ένατος καλύτερος χρόνος.
Την τέταρτη θέση στον τελικό της σφαιροβολίας στην κατηγορία F20 των Παραολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, πήρε ο Στράτος Νικολαΐδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέρριψε διαδοχικά τα ατομικά του ρεκόρ, καθώς στη δεύτερη μόλις ρίψη του είχε 13,89, ενώ στη συνέχεια έριξε 14,29, με την τελευταία του βολή να φθάνει στα 14,51.
Τέλος να σημειωθεί πως ο έτερος Έλληνας του τελικού, Κώστας Ντιμπίδης κατετάγη όγδοος, με βολή στα 12,79.
Την όγδοη θέση στον τελικό των 200μ. της κατηγορίας Τ13 πήρε ο Γιάννης Πρώτος. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε την απόσταση σε χρόνο 22.97.

Η Παρασκευή Καντζά κατέλαβε την 8η θέση στον τελικό του μήκους κατηγορίας Τ11/12.Είχε καλύτερη επίδοση 3.97μ. με αποτέλεσμα να μείνει εκτός εξάδας .
Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κατέκτησε την 5η θέση στο ατομικό του BC3 στο μπότσια. Στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8 σημείωσε δύο νίκες και αρκέστηκε να κατακτήσει την πρώτη θέση στα πλέι οφ του ατομικού.Ο Πολυχρονίδης στον πρώτο αγώνα κατάταξης (θέσεις 5-8) νίκησε 4-1 τον Αρμάντο Κόστα από την Πορτογαλία, ενώ στον τελικό των πλέι οφ, επικράτησε στο τάι μπρέικ της Βελγίδας Κίρστεν Λέντερ (3-3).
Δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση στον τελικό των 50μ. πεταλούδα (κατηγορία S5) στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, ο Αντώνης Τσαπατάκης. Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε τέταρτος στην δεύτερη προκριματική σειρά του αγωνίσματος με χρόνο 44.47, μένοντας εκτός συνέχειας.
Στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο S3 στις γυναίκες η Σεμιχά Ριζαόγλου κατέλαβε την πέμπτη θέση με 1:08.56.