Κυριακή, Σεπτεμβρίου 9

ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ 2012

Αυλαία Παραολυμπιακών Αγώνων
Απολογισμός Ημέρας
Η Kύπρια κολυμβήτρια Καρολίνα Πελενδρίτου, γνωστή ώς «πριγκίπισσα της πισίνας», κατέλαβε απόψε το αργυρό μετάλλιο στα 100 μέτρα πρόσθιο στην κατηγορία SB12 με χρόνο 1.16.38.Να σημειωθεί ότι η Καρολίνα αποφάσισε να συμμετάσχει μόνο στα 100 μέτρα πρόσθιο και όχι σε οποιοδήποτε άλλο αγώνισμα μετά και την ταλαιπωρία με τους τραυματισμούς που δεν της επέτρεψε να προετοιμαστεί όπως θα ήθελε.

Το χάλκινο μετάλλιο στο ακόντιο κατηγορίας F54/55/56 κατέκτησε ο Μανώλης Στεφανουδάκης.Η επίδοση του αθλητή από την Κρήτη ήταν 27.37μ. Αυτό είναι το 12ο μετάλλιο για την Ελλάδα στους 14ους Παραολυμπιακούς Αγώνες «Λονδίνο 2012».Η συγκεκριμένη επίδοση αποτελεί και την καλύτερη εφετινή του.
Στο τελικό του ακόντιο κατηγορία F57/58 συμμετείχαν δυο έλληνες αθλητές. Ο Ντομγκιονη Δημήτριος που κατέλαβε τι 13η θέση με βολή στα 32.97μ που ήταν η πρώτη του και του έδωσε 698 πόντους,δεύτερη ρίψη του ήταν άκυρη και η τρίτη στα 32.13.
Ο έτερος Έλληνας Τσίου Αναστάσιος με μια έγκυρη βολή που είχε από τις τρεις που ήταν στα 27.85 που του έδωσε 513 βαθμούς ήταν αρκετή μόνο να του δώσει τη 15η θέση.
Δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό των 50μ. ύπτιο της κατηγορίας S3, ο Γιάννης Κωστάκης. Ο Έλληνας κολυμβητής με χρόνο 1:13:21 τερμάτισε έβδομος στην δεύτερη προκριματική μένοντας εκτός συνέχειας του αγωνίσματος.
Την όγδοη θέση στον τελικό του αγώνα αντοχής (κατηγορία Τ1-2) της ποδηλασίας δρόμου κατέλαβε ο Σταμάτης Κοτζιάς. Ο Έλληνας ποδηλάτης τερμάτισε σε χρόνο 54:10.
Στην έκτη θέση τερμάτισε η Αδαμαντία Χαλκιαδάκη στον αγώνα αντοχής της ποδηλασίας δρόμου, κατηγορία Β. Αν και ξεκίνησε αρκετά καλά και βρισκόταν κοντά στην τρίτη θέση που έδινε μετάλλιο, η Ελληνίδα παραολυμπιονίκης, με πιλότο την Ηρώ Μηλάκη, έχασε έδαφος στα τελευταία χιλιόμετρα.
Αυλαία σήμερα για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες Λονδίνο 2012 , με μια λαμπρή τελετή με τη συμμετοχή των ColdPlay, συντονιστείτε λοιπόν στους τηλεοπτικούς σας δείκτης στις 22.30 ώρα Ελλάδος για το μεγάλο φινάλε!
Η Ελλάδα συμμετείχε σε αυτούς τους αγώνες με 63 αθλητές και κατάφερε να κερδίσει συνολικά 12 μετάλλια, ανεβαίνοντας στην 44η θέση της Παγκόσμιας Κατάταξης.
Η χώρα μας συμμετέχει στους Αγώνες απο το 1976, έχοντας κατακτήσει συνολικά 68 μετάλλια, και βρίσκεται στην 39η θέση της Παγκόσμιας κατάταξης των Παραολυμπιακών Μεταλλίων όλων των εποχών. Όλα τα χρυσά μετάλλια είχαν αποκτηθεί απο αθλητές που συμμετείχαν στον Στίβο και στη Κολύμβηση.
Η ανανεωμένη λίστα μεταλλίων μετά και το Λονδίνο 2012 έχει ως εξής, περιμέοντας να δούμε σε ποιό σκαλί της Παγκόσμιας Κατάταξης θα βρεθεί τώρα η χώρα μας :