Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της stoiximan Superleague

Του έγινε συνήθεια η 4αρα....... Συνεχίζει στην κορυφή ο Ολυμπιακός 4-1 τον Άρη

Πέρασε επίσης με 4αρα ο Παναθηναϊκός από την Τρίπολη

Εύκολα τον Βόλο 3-0 στην Τούμπα ο Π.Α.Ο.Κ. και παρέμεινε στη 2η θέση

Αγχωτική νίκη στο Opap Arena για την Α.Ε.Κ. 2-1 τον Ατρόμητο στις καθυστερήσεις με πέναλτι

Την Τετάρτη 27/9 άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Stoiximan Super League 2023-2024 με τα τέσσερα παιχνίδια του προγράμματος, σε Αγρίνιο, Αθήνα, Πειραιά και Θεσσαλονίκη.

----------  **  ---------

Τετάρτη 27/9

Πρώτα στις 16:00 στο Αγρίνιο, ο γηπεδούχος Παναιτωλικός θα αναδειχθεί ισόπαλος με τον Ο.Φ.Η. με σκορ 1-1 και θα ξεκολλήσει, έστω και οριακά από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

(10' Μαλής / 20' Φελίπε)

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στις 6 το βράδυ στο Δημοτικό Στάδιο Καισαριανής, η ομώνυμη ομάδα θα μείνει στο ισόπαλο 1-1, αφού θα δεχθεί την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, από τη Λαμία!

(84' Ακούνια - 90+5' Αγμπενιένιου)

Η συνέχεια και συγκεκριμένα στις 8 και 30 το βράδυ στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της αγωνιστικής στο στάδιο "Γ. Καραϊσκάκης", ο Ολυμπιακός θα προσθέσει ακόμη μία νίκη με 4αρα στο ενεργητικό του, αυτή την φορά επί του Άρη με σκορ 4-1 και εκτός του ότι διατηρεί το αήττητο, παράλληλα παραμένει επικεφαλής στο "ρετιρέ", διατηρώντας το +3, από τον Π.Α.Ο.Κ. που ακολουθεί στη δεύτερη θέση!

(21' Μπράμπετς (αυτ), 62', 70' Ελ Κααμπί, 84' Γιόβετιτς / 47' Πάρδο)

Την ίδια ώρα στο γήπεδο Τούμπας, ο Π.Α.Ο.Κ. δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στο Βόλο, τον οποίο θα νικήσει με σκορ 3-0 και θα συνεχίσει, πίσω από τον Ολυμπιακό και στην απόσταση ενός 3πόντου.

(39' Κουλιεράκης, 45+1' Μούργκ, 55' Σαμάτα)

Πέμπτη 28/9

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής θα ολοκληρωθεί την επόμενη ημέρα, Πέμπτη 28/9 με τα υπόλοιπα τρία παιχνίδια της ημέρας.

Αρχικά στις 5 και 30 το απόγευμα, στο Δημοτικό Σερρών με τον αγώνα μεταξύ Πανσερραϊκού - Π.Α.Σ. Γιάννινα, όπου η τοπική ομάδα θα επικρατήσει με σκορ 3-2 με γκολ στο 90'.

(9' Πηλέας, 32' Στάϊκος, 90' Άλεξιτς / 11' Παντελάκης, 62' Τσαούσης)

Στις 8 και 30 στο "Θ. Κολοκοτρώνης" ο Παναθηναϊκός θα πάρει μεγάλη εκτός έδρας νίκη από τον Αστέρα Τρίπολης με το εντυπωσιακό 4-1.

(7' Καλτσάς / 5' Αράο, 31' Βέρμπιτς, 80' - 87' (πεν.) Ιωαννίδης)

Τέλος, λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στις 9 το βράδυ στο Opap Arena, η Α.Ε.Κ. θα πάρει μια αγχωτική νίκη με πέναλτι στις καθυστερήσεις, απέναντι στον Ατρόμητο Περιστερίου με σκορ 2-1 και θα συνεχίσει στην 3η θέση της βαθμολογικής κατάταξης.

(Άμραμπατ (πεν.), 90+5' Γκατσίνοβιτς (πεν.) / 89' Αντζιέλσκι)

Να σημειωθεί εδώ ότι, Α.Ε.Κ. και Παναθηναϊκός έχουν 1 παιχνίδι λιγότερο με τα εξ' αναβολής να ορίζονται για την Κυριακή 8/10/2023.

Στατιστικά

Συνεχίζει μόνος πρώτος στην κορυφή ο Ολυμπιακός διατηρώντας το αήττητο!

* Αήττητες παραμένουν οι ομάδες Ολυμπιακός - Α.Ε.Κ..

* Συνολικά στους 7 αγώνες του προγράμματος σημειώθηκαν 25 τέρματα, 4 περισσότερα από την περασμένη αγωνιστική.

* Από αυτά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 15 οι φιλοξενούμενοι 10.

* Στις νίκες, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 4, και οι φιλοξενούμενοι 1, ενώ είχαμε και 2 ισοπαλίες.

* Την καλύτερη άμυνα διαθέτει ο Ολυμπιακός με 2 τέρμα παθητικό σε 6 παιχνίδια.

* Την καλύτερη επίθεση επίσης ο Ολυμπιακός με 19 τέρματα στο ενεργητικό του.

* Τη χειρότερη άμυνα η Κηφισιά με 15 τέρματα παθητικό.

* Τέλος, τη χειρότερη επίθεση διαθέτει ο Παναιτωλικός  με 2 γκολ στο ενεργητικό του.