ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2012

Λονδίνο 2012
Ιστιοπλοΐα (2.4 mR & Sonar):
Την έβδομηθέσηστην 4η ιστιοδρομία οι Χριστοφόρου, Αλεξάς, Νοτάρογλου

Η 7η θέση των Χριστοφόρου, Αλεξά και Νοτάρογλου στην τέταρτη ιστιοδρομία των Sonar, ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η ελληνική ιστιοπλοΐα κατά τη διάρκεια της δεύτερης ημέρας στο Παραολυμπιακό τουρνουά «Λονδίνο 2012» που φιλοξενείται στη θαλάσσια περιοχή Γουέιμουθ & Πόρτλαντ. Στην τρίτη ιστιοδρομία, το ελληνικό σκάφος ήταν 10ο.
Όσον αφορά τον Δεληκούρα στα 2.4 mR, ήταν 12ος στην Τρίτη ιστιοδρομία και 9ος στην τέταρτη.
Μπότσια (φάση ομίλων, ζευγάρια BC3):
Στα ημιτελικά οι Πολυχρονίδης, Πανανός & Κορδαλή

Αναίμακτη ήττα με 11-0 από τη Νότια Κορέα γνώρισε η ελληνική ομάδα ζευγαριών BC3 στο μπότσια αποτελούμενη από τους Πολυχρονίδη, Πανανό και Κορδαλή (αναπληρωματική). Τοελληνικό ζευγάρι, παρά την ήττα κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του αγωνίσματος, χάρη στις δύο χθεσινές νίκες επί της Μεγάλης Βρετανίας και του Καναδά, αλλά και λόγω της νίκης της οικοδέσποινας επί του Καναδά (9-1) στον σημερινό αγώνα για την 3η ημέρα του α` ομίλου.
Με συνολικά δύο νίκες και μία ήττα, το ελληνικό ζευγάρι πήρε τη δεύτερη θέση του α` ομίλου πίσω από την Κορέα και το απόγευμα για τα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία ή το Βέλγιο που αυτή την ώρα αναμετρώνται στο πλαίσιο της 3ης ημέρας. Οι δύο ομάδες έχουν από δύο νίκες και η πρωτιά θα κριθεί στον μεταξύ τους αγώνα.
Στίβος-Μήκος (κατ. F46):
Έκτη θέση για τη Στέλλα Σμαραγδή
Μπορεί να μην πέτυχε το στόχο που είχε θέσει πριν το ταξίδι στο Λονδίνο, δηλαδή να καταρρίψει το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ στο μήκος κατηγορίας F46, ωστόσο η Στέλλα Σμαραγδή έδειξε ότι μπορεί στο άμεσο μέλλον να παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στις μεγάλες διοργανώσεις. Η 17χρονη αθλήτρια, στην πρώτη της παρουσία σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, είχε καλύτερο άλμα στα 4.68μ (μόλις έξι εκατοστά κάτω από το πανελλήνιο ρεκόρ) με αποτέλεσμα να καταλάβει την έκτη θέση στο αγώνισμα. Τα άλματα της Σμαραγδή: 4.55μ. , άκυρο, 4.52, 4.68, 4.57, 4.47.
Την πρώτη θέση με επίδοση 5.63 κατέκτησε η Ρωσίδα Νικόλ Ροντομάκινα, ενώ την ακολούθησε στη δεύτερη θέση η  Κάρλι Μπίτι από την Αυστραλία με 5.57μ. Την Τρίτη θέση πήρε η Κινέζα Γινγκλινγκ Ουγιάνγκμε 5.41.
Κολύμβηση (100μ. ελεύθερο, S7):
Εκτός τελικού ο Τσότρας
Ο Νίκος Τσότρας δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 100 μέτρων ελεύθερο κατηγορίας S7. O Θεσσαλονικιός κολυμβητής ήταν 7ος στην δεύτερη προκριματική σειρά με 1:10.99 , επίδοση που δεν του επέτρεψε να πάρει το «εισιτήριο» για τον αποψινό τελικό.
Την καλύτερη επίδοση των προκριματικών σημείωσε ο Αμερικανός Λάμπακ με 1:02.33.
Κολύμβηση (50μ. πρόσθιο, SΒ3):
Στον τελικό ο Τσαγκάρης, εκτός ο Καραούζας
Παρών στον αποψινό τελικό των 50μ. πρόσθιο κατηγορίας SB3, θα είναι ο Βασίλης Τσαγκάρης. Ο αθλητής του Θεόδωρου Κυριακόπουλου,  ήταν τρίτος στην β` προκριματική σειρά με 52.39 και με την πέμπτη επίδοση συνολικά βρέθηκε στην οκτάδα του τελικού, αντίθετα από τον Κωνσταντίνο Καραούζα ο οποίος με 55.81 ήταν 5ος στη σειρά του και ένατος στη γενική κατάταξη των προκριματικών.
O μοναδικός κολυμβητής που είχε επίδοση κάτω από τα 51 δευτερόλεπτα και συγκεκριμένα 50.42, ήταν ο Ισπανός Μιγκέλ Λούγκε.
Στον τελικό ο Μακροδημήτρης
Στον τελικό, με τον τρίτο καλύτερο χρόνο των προκριματικών, προκρίθηκε ο Αριστείδης Μακροδημήτρης στα 100 μέτρα ελεύθερο κατηγορίας S2.Ο κολυμβητής των «Αετών», με επίδοση 2:21.99 τερμάτισε δεύτερος στη β` προκριματική σειρά και εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τον αποψινό τελικό. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Γιώργος Καπελλάκης είχε την 12η επίδοση των προκριματικών με 2:46.18.
Την καλύτερη επίδοση των προκριματικών, με παγκόσμιο ρεκόρ, σημείωσε ο Κινέζος Γιανγκ Γιανγκ με 2:10.47, ενώ ακολούθησε ο Ρώσος Ντμίτρι Κοκάρεφ με 2:18.30.
Φραντζέσκο Μπετέλα (Ιταλία) 2:29.34
Κολύμβηση (100μ. ελεύθερο, S3): Στοντελικό η Σεμιχά Ριζάογλου, εκτός η Καλπακίδου
Στον τελικό των 100μ ελεύθερο γυναικών κατηγορίας S3, προκρίθηκε η Σεμιχά Ριζάογλου. Η 25χρονη αθλήτρια από την Ξάνθη, με επίδοση 2:17.82  κατέκτησε την 3η θέση στη σειρά της και με την 5 επίδοση προκρίθηκε στον αποψινό τελικό του αγωνίσματος. Αντίθετα εκτός της προνομιούχου οκτάδας έμεινε η Μαρία Καλπακίδου, η οποία είχε τον 11ο χρόνο των προκριματικών με 2:54.88.
Την καλύτερη επίδοση των προκριματικών σημείωσε η Ουκρανή Όλγα
Σβιντέρσκα με 1:45.34 που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ.
Όλγα Σβιντέρσκα (Ουκρανία) 1:45.34 Παγκ. Ρεκ.