Σάββατο, Μαΐου 11

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 67-74

Μετά από 18 ολόκληρα χρόνια η Ρεάλ Μαδρίτης επιστρέφει στον τελικό του Final-4 και θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Ολυμπιακό το βράδυ της Κυριακής (12/5, 10μ.μ.), νικώντας με 74-67 την Μπαρτσελόνα.

Στον ισπανικό εμφύλιο μεγάλη νικήτρια αναδείχθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης η οποία επικράτησε με σκορ 74-67 της Μπαρτσελόνα και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό.
Στο ριμέικ του τελικού του 1995, φέτος στο Λονδίνο θα αναμετρηθούν Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης λοιπόν, μετά από 18 ολόκληρα χρόνια.
Η Ρεάλ είχε να βρεθεί στον τελικό από τότε, καθώς το μόνο που είχε καταφέρει ήταν να δώσει το παρών στο Final-4 της Βαρκελώνης, πριν από δύο χρόνια.
Η Μπαρτσελόνα των πολλών προβλημάτων (ο Τζαγουάι έπαιξε τελικά για δύο λεπτά), προηγήθηκε στο +9 (61-52) αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό για να "καθαρίσει" την πρόκριση. Με φοβερό πάθος οι Μαδριλένοι γύρισαν το εις βάρος τους ματς και έφτασαν σχετικά εύκολα στην τελική επικράτηση.
Εξαιρετικός ο Φελίπε Ρέγιες με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Γιουλ πρόσθεσε άλλους 13, προσθέτοντας και 4 ριμπάουντ.
Ο αγώνας:
Το ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι ήταν εξαιρετικό... Με τους Χουέρτας και Ναβάρο να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια, οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 11-6 με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, παίζοντας φοβερή άμυνα και περιορίζοντας σημαντικά τα ατού της Ρεάλ.
Ένα καλάθι και φάουλ του Ναβάρο, έκανε το σκορ 16-9, ενώ το 18-11 του α' δεκαλέπτου έγραψε ο Σι Τζέι Ουάλας με 2/2 βολές, καθώς ακολούθησαν πολλά άστοχα σουτ από πλευράς Μαδριλένων.
Οι τελευταίοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά στο β' δεκάλεπτο, δείχνοντας πια να έχουν αυτοπεποίθηση πια στα σουτ τους. Με τρίποντο του Ρέγιες, μάλιστα η ομάδα του Λάσο πέρασε μπροστά στο σκορ (29-31), αλλάζοντας το μομέντουμ της αναμέτρησης.
Πλέον, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έλεγχαν τα ριμπάουντ (17-20) και τα σουτ που επιχειρούσαν έβρισκαν στόχο. Οι Σέρχιο Γιουλ και Φελίπε Ρέγιες έκαναν το 33-39, στέλνοντας την ομάδα τους στο +6 με τη λήξη του ημιχρόνου, κι αφού προηγουμένως οι διαιτητές χρειάστηκε να δουν το instant replay για να ξεκαθαρίσουν αν θα μετρήσει ή όχι το καλάθι. Τα 6/11 τρίποντα των Μαδριλένων και το 54% στα τρίποντα τους έδιναν ένα σαφές προβάδισμα κυρίως ψυχολογικό, καθώς η ομάδα του Πασκουάλ ήταν πολύ χαμηλότερα (2/9 τρίποντα και 22%).
Το γύρισε και πέρασε στον τελικό
Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 9-3 και ισοφάρισε σε 42-42 στο 24' μετά από κάρφωμα του Άντε Τόμιτς ο οποίος ήταν εξαιρετικός και είχε 16 πόντους με 5/6 δίποντα. Έτσι το 33-41 μετατράπηκε σε 42-42, πριν ο Σουάρεθ δώσει και πάλι το προβάδισμα στη Ρεάλ (42-45).
Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 44-48, όμως η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήταν άμεση και με σερί 7-0 ολοκλήρωσε το γ' δεκάλεπτο, όντας και πάλι μπροστά στο σκορ, σε ένα ψυχοφθόρο ματς με συνεχείς εναλλαγές.
Ένα τρίποντο του Χουέρτας στο δ' δεκάλεπτο, έστειλε την Μπαρτσελόνα στο +6 (54-48), υποχρεώνοντας τον Πάμπλο Λάσο να ανακατέψει την τράπουλα. Με το σκορ στο 56-48 ο Πάμπλο Λάσο κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ, ωστόσο ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε πια αναλάβει να οδηγήσει επιθετικά την ομάδα του. Ο Τζο Ίνγκλις έκανε το 61-52 στο 33', στέλνοντας τη διαφορά στο +9, όμως η Ρεάλ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.
Ένα γρήγορο 7-0 μέσα σε ενάμιση λεπτό της έδωσε την ευκαιρία να πλησιάσει στο καλάθι (63-61) και να ισοφαρίσει με λέι απ του Ροντρίγκεθ σε 63-63. Νέο σερί από τους παίκτες του Λάσο για το 63-69 στο δίλεπτο πριν το τέλος... Με βολές ο Χουέρτας μείωσε σε 65-69, όμως ο ίδιος έχασε σουτ στα 29'' πριν το τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 18-11, 33-39, 51-48, 67-74
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 19(3), Αμπρίνες, Ναβάρο 9(2), Γιασικεβίτσιους 6, Τοντόροβιτς 2, Ουάλας 2, Ίνγκλις 5(1), Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 6, Τζαγουάι, Τόμιτς 18.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 8, Σουάρεθ 6(2), Ρέγιες 17, Μίροτιτς 6(1), Ροντρίγκεθ 12(1), Μπέγκιτς 4, Κάρολ 2, Γιουλ 13(3), Σλότερ 6.