Εθνική τραγωδία στο "Γ. Καραϊσκάκης"

0-2

ΕΛΛΑΔΑ

Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ
Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε στο «Γ. Καραϊσκάκης» η Εθνική Ομάδα από την Β. Ιρλανδία για τα προκριματικά του EURO 2016. Τα γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχαν οι Γουόρντ στο 9΄ και Λάφερτι στο 51΄.
7’: Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τους φιλοξενούμενους, με τον Λάφερτι να μη μπορεί από κοντά με κεφαλιά να βρει εστία
9’: ΓΚΟΛ! Ο Γουόρντ με σουτ εντός της μεγάλης περιοχής δίνει το προβάδισμα στη Β. Ιρλανδία. Τυχερό γκολ, καθώς η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Λουκά Βύντρα

12’: Όμορφη πάσα του Καρέλη στον Μήτρογλου, όμως ο τελευταίος σε πλεονεκτική θέση δεν προλαβαίνει τη μπάλα
18’: Πρώτο σουτ της ελληνικής ομάδας από τον Αθανασιάδη, η μπάλα άουτ
20’: Ανεβάζει το ρυθμό της η Εθνική και πιέζει την αντίπαλη άμυνα
22’: Επικίνδυνη σέντρα του Σαμαρά στην καρδιά της άμυνας της Β. Ιρλανδίας, όμως η μπάλα απομακρύνεται από τον Μακ Όλεϊ
30’: Ο Χιούζ την τελευταία στιγμή διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ, πριν ο Αθανασιάδης γίνει απειλητικός από το ύψος της μικρής περιοχής
34’: Η μεγαλύτερη στιγμή της Εθνικής, με τον Καρέλη να μην μπορεί να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Ρόι Κάρολ
35’: Σουτ από πλάγια θέση του Τοροσίδη, η μπάλα άουτ. Πιέζει η Εθνική για το γκολ της ισοφάρισης πριν από τη λήξη του ημιχρόνου
43’: Σέντρα του Σταφυλίδη, ο Αθανασιάδης δεν μπορεί για λίγο να βρει τη μπάλα με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής
45’: Μεγάλη ευκαιρία για τη Β. Ιρλανδία. Ο Λάφερτι με κοντινό σουτ στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι
51’: ΓΚΟΛ! 2-0 οι φιλοξενούμενοι με το πλασέ του Λάφερτι
55’: Επηρεασμένοι οι διεθνείς από αυτό το δεύτερο τέρμα, σε ένα χρονικό σημείο που είχαν την κατοχή της μπάλας και πίεζαν την αντίπαλη άμυνα. Επικίνδυνη η Β. Ιρλανδία στις αντεπιθέσεις
62’: Σουτ του Καρέλη από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ
66’: Δυνατό σου του Ταχτσίδη, ο Κάρολ διώχνει σε κόρνερ. Καλή στιγμή για την Εθνική
70’: Κεφαλιά του Καρέλη από καλή θέση, η μπάλα άουτ
72’: Ο Λάφερτι δίνει τη θέση του στον Ματζένις
78’: Ο Ριβς στη θέση του Φέργιουσον
Διαιτητής: Στεφάν Λανουά
Βοηθοί: Σιρίλ Γκρινγκόρ, Λοράν Στιαν
Ελλάδα (Ρανιέρι): Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Βύντρα (16' Σταφυλίδης), Ταχτσίδης, Μανιάτης, Καρέλης, Σαμαράς (67' Σαλπιγγίδης), Αθανασιάδης (46' Σάμαρης), Μήτρογλου.
Β. Ιρλανδία (Ο' Νιλ): Κάρολ, ΜακΛάφλιν, ΜακΚόλεϊ, Μπερντ, Ντέιβις, Λάφερτι (73' Μαγκένις), Φέργκιουσον (78' Ριβς), Έβανς, Νόργουντ, Χιουζ, Γουόρντ (59' ΜακΓκίβερν).