Σάββατο, Οκτωβρίου 29

Επιτέλους νίκη - ανάσα για τον ΝΕΟΛ…. 72-59 την Δάφνη Δαφνίου

Δυνατός, πολύ αποφασιστικός και χωρίς άγχος, παρά την κρισιμότητα του αγώνα και την κατάκτηση του πρώτου «ροζ» Φ.Α., ο ΝΕΟΛ θα πάρει σπουδαίας βαθμολογικής, αλλά και ψυχολογικής σημασίας νίκη από την Δάφνη Δαφνίου με σκορ 72-59, πριν από λίγο στο Κλειστό Ληξουρίου, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Έτσι έσπασε το αρνητικό σερί των τριών συνεχόμενων ηττών και πλέον βλέπει πιο αισιόδοξα τη συνέχεια και το μέλλον του στην κατηγορία.

Στο πρώτο 10λεπτο ο Ν.Ε.Ο.Λ., ήταν αρκετά καλός και το έκλεισε προηγούμενος στο σκορ με 26 – 21, ενώ σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού το σκορ είχε αγγίξει τη διαφορά των 9 πόντων.

Στο δεύτερο μπήκε δυνατά πετυχαίνοντας ένα τρίποντο, φτάνοντας με αυτό τον τρόπο στο 29-21, διατήρησε και αύξησε τη διαφορά, φτάνοντας την 2:04 πριν το τέλος, στους 11 πόντους (38-27) και τελικά ολοκλήρωσε το πρώτο μισό στους +7 (41-34).

Στη συνέχεια και το τρίτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και σιγά-σιγά άρχιζαν να μειώνουν την διαφορά με ένα σερί 7-2 και να την φέρουν στο καλάθι (43-41) στο 5:39 και να ισοφαρίσουν στο 2:30 45-45.

Τελικά με τη λήξη του και ένα σερί 8-0 η ομάδα του coach Κασαπίδη θα πάει στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο με μια διαφορά 8 πόντων!

Στο τελευταίο, η εικόνα δεν άλλαξε και πολύ στο παρκέ ο ΝΕΟΛ με καλή ψυχολογία ανέβασε τη διαφορά στο +14 στο 3:20 πριν τη λήξη, στη συνέχεια έπαιξε με το χρόνο για να φτάσει τελικά στην πρώτη του φετινή νίκη με τελικό σκορ 72-59.