Σάββατο, Οκτωβρίου 8

Με το "αριστερό" η πρεμιέρα του ΝΕΟΛ... Ήττα 91-53 στη Μύκονο!!

Με το «αριστερό» η πρεμιέρα του ΝΕΟΛ στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής 2022-2023 στη Μύκονο, όπου στο Κλειστό «Παν. Χανιώτη», θα γνωρίσει την ήττα από τον γηπεδούχο νεοφώτιστο στην κατηγορία, Α.Ο. Μυκόνου και τον πίνακα να γράφει τελικό σκορ το 91-53!!

Η ομάδα της Κεφαλονιάς, θα μπει μουδιασμένα στο παρκέ με αποτέλεσμα να δώσει το δικαίωμα στους γηπεδούχους να το κλείσουν με διψήφια διαφορά 22-10!

Στο δεύτερο, η εικόνα δεν άλλαξε αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την διψήφια διαφορά και στο 15’ μάλιστα την έφτασαν στο + 24, αφού ήταν εύστοχοι, τόσο από κοντινή, όσο και από μακρινή απόσταση, κλείνοντας το ημίχρονο με αυτή την διαφορά και το σκορ πρώτου μισού στο 47-23!!

Στην επανάληψη, το σκηνικό παρέμενε το ίδιο και τους γηπεδούχους καλύτερους και πιο εύστοχους από τα 6,25, να κτίζουν μια διαφορά (+33 πόντων), που τους δίνει προβάδισμα νίκης, αφού θα ολοκληρώσουν το 3ο 10λεπτο με σκορ 71-38!!

Έτσι, το τελευταίο δεκάλεπτο θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, τους Μυκονιάτες να συνεχίζουν να πατάνε καλύτερα στο παρκέ, να παραμένουν εύστοχοι από τα 6,25 και τελικά να παίρνουν μια μεγάλη νίκη με σκορ 91-53, κάνοντας το καλύτερο ποδαρικό στην πρεμιέρα της  νέας περιόδου και στην πρώτη παρουσία τους στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής.

Σίγουρα, η ομάδα μας στη συνέχεια θα πρέπει να παρουσιαστεί καλύτερη, αρχής γενομένης από το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής, στο Κλειστό Ληξουρίου, με αντίπαλο την Αχαγιά ’82, όπου εκεί, δεν πρέπει να πέφτει καρφίτσα!

Η ήττα αυτή, έστω και τόσο μεγάλη σε έκταση, πρέπει ξεπεραστεί το συντομότερο, η ομάδα μας να συνέλθει και να παρουσιάσει το καλό της πρόσωπο.