Γκέλα για το ΠΑΟΚ.... Ήττα στις καθυστερήσεις από τον ΟΦΗ

Πέρασε με νίκη 3-2 από το Βόλο η Α.Ε.Κ.

Επιτέλους νίκη για τον Άρη 3-2 τον Αστέρα Τρίπολης

Σεφτέ στις νίκες για τη νεοφώτιστη Κηφισιά.... 2-1 στη Λαμία τον Ατρόμητο

Παρασκευή 1/9

Την Παρασκευή 1/9 είχαμε την 3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Stoiximan Super League 2023-2024 με μόλις ένα παιχνίδι στο πρόγραμμα, το οποίο διεξήχθη λόγω έργων στην Καισαριανή στο "Αθανάσιος Διάκος" της Λαμίας, μεταξύ Κηφισιάς - Ατρόμητου Περιστερίου και ολοκληρώθηκε με νικητή την τυπικά γηπεδούχο, αφού η νεοφώτιστη ομάδα της Κηφισιάς θα πάρει την παρθενική της νίκη στην κατηγορία σκορ 2-1.

(38' Οζέγκοβιτς - 69' Παπασάββας / 90' Ασεβέδο)

Σάββατο 2/9

Η συνέχεια την επόμενη ημέρα, Σάββατο 2/9 επίσης με ένα παιχνίδι.

Ο νεοφώτιστος Πανσερραϊκός, λόγω έργων επίσης στο γήπεδο του, θα αγωνιστεί στο γήπεδο της Τούμπας με αντίπαλο τον Παναιτωλικό.

Η συγκεκριμένη αναμέτρηση θα ολοκληρωθεί χωρίς νικητή και το τελικό σκορ 1-1 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις.

(30' Μούργος / 90+1' Πέδρο Ζοάο)

Κυριακή 3/9

Τέλος το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής θα μεταφερθεί πλέον την Κυριακή 3/9, όπου θα πέσει και η αυλαία της 3ης αγωνιστικής με τους υπόλοιπους πέντε αγώνες του προγράμματος.

Συγκεκριμένα, στο "Κλ. Βικελίδης" ο Άρης επιτέλους θα σπάσει το ρόδι και θα επικρατήσει του Αστέρα Τρίπολης με σκορ 3-2, πετυχαίνοντας έτσι την 1η του νίκη στο πρωτάθλημα.

(16' Ζαμόρα - 61' Μορόν - 82' Φαμπιάνο / 28' Μπαρτόλο - 85' Μάντζης)

Την ίδια ώρα, ο Π.Α.Ο.Κ. θα γνωρίσει την πρώτη φετινή ήττα του στο "Θ. Βαρδινογιάννης", από τον γηπεδούχο Ο.Φ.Η. στις καθυστερήσεις του αγώνα, με σκορ 1-0 και θα πέσει βαθμολογικά.

(90+7' Αμπάντα)

Επίσης την ίδια ώρα με τα παραπάνω παιχνίδια, στο "Γ. Καραϊσκάκης" ο Ολυμπιακός θα πετύχει το 3Χ3 με αντίπαλο τη Λαμία, αφού θα πάρει ακόμη μία σχετικά εύκολη και ευρεία νίκη με σκορ 4-0 και θα συνεχίσει στο ρετιρέ πλέον μόνος του, μετά την ήττα του Π.Α.Ο.Κ., όπως προαναφέραμε στην Κρήτη.

(17' Μασούρας - 32' Φορτούνης - 62' Βασιλαντωνόπουλος (αυτ.) - 90+5' Ελ Κααμπί )

Λίγο αργότερα (21:30) στον Βόλο η Α.Ε.Κ., έστω και δύσκολα στις καθυστερήσεις, θα ξεπεράσει με τον καλύτερο τρόπο τον αποκλεισμό της από τους ομίλους του Chambions League και το "Χ" της προηγούμενης αγωνιστικής με τον Πανσερραϊκό στο Opap Arena" αφού θα πάρει τη 1η νίκη της στο πρωτάθλημα με σκορ 3-2, παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το 24' λόγω αποβολής του Π. Μάνταλου.

(8', 72' Ντέλετιτς / 32' Γιόνσον - 37' Τσούμπερ - 90+3' Αμραμπατ)

Τέλος, στις "Ζωσιμάδες" ο Παναθηναϊκός θα πάρει τη νίκη με σκορ 1-0 απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα και θα ανεβάσει το σερί του στο 2Χ2.

(74' Παλάσιος)

Να σημειωθεί εδώ ότι, Α.Ε.Κ. και Παναθηναϊκός έχουν 1 παιχνίδι λιγότερο.

Στατιστικά

* Μόνος πρώτος στην κορυφή ο Ολυμπιακός διατηρώντας το απόλυτο 3Χ3!

* Συνολικά στους 7 αγώνες του προγράμματος σημειώθηκαν 21 τέρματα, 5 περισσότερα από την περασμένη αγωνιστική.

* Από αυτά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 13 οι φιλοξενούμενοι 8.

* Στις νίκες, οι γηπεδούχοι πέτυχαν 4, 2 οι φιλοξενούμενοι, ενώ είχαμε και 1 ισοπαλία.

* Την καλύτερη άμυνα διαθέτουν οι Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός με 0 τέρματα παθητικό σε 2 και 3 παιχνίδια αντίστοιχα.

* Την καλύτερη επίθεση ο Ολυμπιακός με 10 τέρματα στο ενεργητικό του.

* Τη χειρότερη άμυνα ο Βόλος με 8 τέρματα παθητικό.

* Τέλος, τη χειρότερη επίθεση διαθέτουν οι, Παναιτωλικός - Ατρόμητος με 1 γκολ στο ενεργητικό τους.