Πέμπτη, Μαρτίου 28

Ήττα αλλά και ελπίδες για το ανδρικό του Α.Σ. Κεφαλονιά…Αναμενόμενη ήττα και για τους παίδες

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε για 30 λεπτά, η ανδρική ομάδα του Α.Σ.Κ. στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας του Β’ ομίλου, απέναντι στο Σκαγιοπούλειο Πατρών.

Η ανατροπή που επιχείρησε στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν ολοκληρώθηκε ποτέ καθώς το παιχνίδι έληξε με την πατρινή ομάδα να παίρνει το ροζ φύλο αγώνα με τελικό σκορ 54-50. Απομένει μια αγωνιστική με τους νησιώτες να αντιμετωπίζουν στην Αχαγιά την αήττητη ομάδα των Αστεριών και να θέλουν μόνο νίκη για να προκριθούν στα play-offανόδου.
Η εξέλιξη του παιχνιδιού ανά δεκάλεπτο: 14-14, 20-30, 29-43, 50-54.
Οι πόντοι του Α.Σ.Κ. (Δούλιας): Γεμενετζής 12 (4), Γκαβός 13 (2), Καββαλιεράτος 4, Μαγουλάς 5, Μανίκας, Χριστοφοράτος 2, Χρηστάτος 1, Σταθάτος 11 (2), Γαρυφαλλίδης, Καββαδίας, Βασιλάκης Ρουχωτάς 2.

Ήττα εντός προγράμματος και για τους παίδες από τον ισχυρό Προμηθέα Πατρών με σκορ 34-79.
Απομένει η τελευταία  αγωνιστική με την Ζάκυνθο εκτός έδρας για να ολοκληρωθεί το final-6 και η ομάδα του Π. Ματιάτου θα επιδιώξει την νίκη, για να καταλάβει την 4η θέση της γενικής κατάταξης.
Η εξέλιξη του αγώνα: 12-26, 19-49, 21-67, 34-79.
Οι πόντοι του Α.Σ.Κ. (Ματιάτος): Βουργίδης Β. 2,   Καββαδίας 4, Βασιλάκης, Φραγκισκάτος,  Καραβιώτης 2, Βεζυργιανόπουλος, Ντόκο, Σταθάτος 16 (2), Βουργίδης Δ. 8 (1)., Γαλιατσάτος 2, Χαρατσάρης Νασιόπουλος.