Κυριακή, Ιανουαρίου 30

Άναψαν "κόκκινο" τα Φανάρια Νάξου στο ΝΕΟΛ... 5η συνεχόμενη άτυχη ήττα για την ομάδα μας στο καλάθ!

Ντέρμπι με τα όλα του έγινε στη Νάξο, εκεί όπου τα Φανάρια κατέβαλαν το ΝΕΟΛ με 71-69 για τη 13η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, αυτό που έχασε ο Νίκος Κασπίρης στην εκπνοή.

Αυτή ήταν η 5η νίκη στα τελευταία 6 παιχνίδια για τα Φανάρια (8-3), τα οποία σούταραν πολύ καλύτερα (44,1% έναντι 33,8%), κέρδισαν τις μάχες κάτω από τα δύο καλάθια (41-35 ριμπάουντ, 36-26 οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα), ωστόσο υπέπεσαν σε 18 λάθη και λίγο έλειψε να χάσουν ένα παιχνίδι που έλεγξαν στη μεγαλύτερη διάρκεια.

Ο Γιάννης Προδρόμου πέτυχε 25 πόντους συνολικά (τους 13 στην 3η περίοδο) και ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων. Εξαιρετικός ήταν επίσης ο Γιάννης Αναγνωστόπουλος (20 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και καθοριστικός ο Σωκράτης Ψαρόπουλος (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), κρατώντας όρθια την ομάδα του στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Ιάκωβο Μιλεντίγιεβιτς να είναι φανερά εκτός αγώνα, κυρίως λόγω της -προσαρμοσμένης πάνω του- άμυνας των φιλοξενούμενων.

Στην αντίπερα όχθη, ο ΝΕΟΛ (5-7) δεν απέφυγε την 5η σερί ήττα παρά την υπερπροσπάθεια που έκανε στη Νάξο. Οι Άλκης Παππάς (20 πόντοι, 7 ασίστ) και Βασίλης Νιφόρας (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Ληξουρίου, με τον πρώτο να σημειώνει και το καλάθι του αγώνα, ένα τρίποντο από απόσταση 23 μέτρων στην εκπνοή της 3ης περιόδου!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟΥ ΜΑΤΣ ΣΤΗ ΝΑΞΟ

Η ομάδα του Λευτέρη Τσαουσίδη προηγήθηκε 9-2 στο 3’ και 14-4 στο 5’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν το προσπέρασμα στο 13’ (23-26) και ήταν μάλιστα αυτοί που έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με το ισχνό προβάδισμα (32-33), παρότι σούταραν με ποσοστό 31,6% (12/38 σουτ)Δύο ήταν οι τομείς που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του ΝΕΟΛ στο 1ο ημίχρονο: τα τρίποντα (1/7 τα Φανάρια, 5/14 ο ΝΕΟΛ) και τα λάθη (9-6).

Αυτό άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο, παρότι η ομάδα του Μάρκου Τζουγανάτου μπήκε στο γήπεδο με πέντε διαδοχικούς πόντους και προηγήθηκε 32-38 στο 22’. Με απαρχή ένα σερί 10-0, τα Φανάρια ανέκτησαν το προβάδισμα στο 25’ (41-40) και ξέφυγαν με 52-43 στο 29’, “τρέχοντας” επιμέρους σκορ 20-5 σε διάστημα επτά λεπτών. Δεν ξεμπέρδεψαν όμως έτσι απλά από τους Κεφαλλονίτες.

Ο ΝΕΟΛ απάντησε με ένα δικό του ξέσπασμα και στο 35’ προσπέρασε με 57-58 χάρις σε τρίποντο του Παππά! Στη συνέχεια, όμως, ανέλαβε δράση ο Ψαρόπουλος. Ο 29χρονος γκαρντ έδωσε στα Φανάρια το προβάδισμα με τρίποντο (60-58 στο 35’) και βοήθησε την ομάδα της Νάξου να το συντηρήσει με άλλους πέντε σερί πόντους (66-63 στο 38’).

Με 47’’ να απομένουν ο Αναγνωστόπουλος έκανε το σκορ 70-65, ωστόσο ο ΝΕΟΛ πλησίασε στους δύο πόντους 8,3’’ πριν από τη λήξη (71-69) και οι γηπεδούχοι έκαναν μπρος πίσω στην επαναφορά στα 7’’! Οι φιλοξενούμενοι είχαν λοιπόν την ευκαιρία να κλέψουν το παιχνίδι, ωστόσο το εκτός ισορροπίας τρίποντο του Κασπίρη δεν βρήκε στόχο στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Τζίμης, Χρηστίδης Ηλ.

Δεκάλεπτα: 21-17, 32-33, 55-50, 71-69

Φανάρια Νάξου (Τσαουσίδης): Μιλεντίγιεβιτς 4 (2/9 σουτ, 5 λάθη), Πολίτης 3 (1), Ψαρόπουλος 13 (3/6 τρίποντα, 2/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Μάκαρης 4 (4 λάθη), Προδρόμου 25 (8/10 βολές, 7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Χάρος, Βουτυρόπουλος, Σαρρής 1, Αναγνωστόπουλος 20 (4/8 βολές, 8/12 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 4 λάθη), Κατσουλάκος 1.

ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος): Παππάς 20 (5/7 βολές, 3/7 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 7 ασίστ), Αντωνάτος, Χονδρογιάννης 9 (1/5 τρίποντα), Νιφόρας 17 (4/6 βολές, 5/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Τρυφωνόπουλος 4, Κασπίρης 11 (3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαρούλης 6 (6 ριμπάουντ), Βαβάτσικος 2, Λαμπρόπουλος.