Τρίτη, Μαΐου 29

Πρώτο βήμα για τον Ν.Ε.Ο.Λ. νίκη 68-57 την Απολλωνιάδα

Ακόμη μία μεγάλη νίκη για τη φετινή σεζόν πανηγύρισε ο Ν.Ε.Ο.Λ., ο οποίος υπέταξε με 68-57 την Απολλωνιάδα στο Κλειστό Γυμναστήριο Ληξουρίου την Κυριακή το μεσημέρι, έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών και χρειάζεται άλλη μία επικράτηση για να προκριθεί στους τελικούς της Α1 ΕΣΚΑ-Η!
Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα προηγήθηκε με +6 στο α’ δεκάλεπτο (19-13) και +9 στο τέλος του ημιχρόνου (37-28).
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στις αρχές της γ’ περιόδου και μείωσαν στους 6 πόντους (44-38, 24′).
Σε εκείνο το σημείο μίλησε η ψυχραιμία των παικτών μας, οι οποίοι ανέβασαν ρυθμό και πίεσαν την Απολλωνιάδα, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (54-42, 30′).
Στο δ’ και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ν.Ε.Ο.Λ. διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμά του και έφθασε σε μία σπουδαία νίκη με 68-57!
*Ο επόμενος αγώνας της σειράς θα οριστεί, πιθανότατα, την Πέμπτη 31/05 στο Κλειστό του Απόλλωνα (Περιβόλα) στην Πάτρα.
Τα δεκάλεπτα: 19-13, 37-28, 54-42, 68-57
Ν.Ε.Ο.Λ. (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 12, Παπαγιάννης 4, Ντούλες 6 (2), Βεργανελάκης 2, Χ. Συνοδινός 7 (1), Λιάκος 2, Αθανασόπουλος 3, Μαρούλης 18, Τρυφωνόπουλος 14, Χαλκιάς.
ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ (Δελέγκος): Σταθόπουλος, Παρασκευόπουλος 6, Γεωργίου, Α. Μπαζίνας 23 (4), Παπαφωτίου 4, Αζής 2, Ερμείδης 7, Κασπίρης 8 (1), Κυριαζής 5, Μητρόπουλος 2.