Τετάρτη, Μαρτίου 6

Εντός έδρας ήττα στο τέλος για τον Ν.Ε.Ο.Λ. 62-63 από την Κηφισιά

"Άσχημη" εντός έδρας ήττα και μάλιστα στα τελευταία δευτερόλεπτα για τον Ν.Ε.Ο. Ληξουρίου, σήμερα το μεσημέρι στο Κλειστό Παλλικής, σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής τους 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής κατηγορίας.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κεφαλονιάς ήταν πολύ καλή, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά κλείνοντας το προηγούμενη στο σκορ 24-17.
Στο δεύτερο παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετική με αποτέλεσμα να δώσει το δικαίωμα στην Κηφισιά να περάσει μπροστά και να ολοκληρώσει το πρώτο μισό του αγώνα προηγούμενη 33-36.
Στο τρίτο, οι φιλοξενούμενοι θα πάρουν μια διαφορά 11 πόντων (36-47) εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αστοχία της ομάδας του Μ. Τζουγανάτου. Προς το τέλος όμως με σωστές επιλογές και ευστοχία θα μειώσουν στους 3 (45-48).
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι θα πάρει μια άγρια ομορφιά και θα έχουμε ένα μεγάλο ντέρμπι στο παρκέ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.
Οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και ο ΝΕΟΛ στα 6’’ πριν τη λήξη, βρέθηκε να προηγείται 62-61, με καλάθι του Λαμπρόπουλου, έτοιμος να πανηγυρίσει μια μεγάλη νίκη.
Όμως οι φιλοξενούμενοι που είχαν τον τελευταίο λόγο σχεδόν με τη λήξη θα πετύχουν καλάθι δυο πόντων με τον Μανούσο και θα «κλέψουν» ένα μεγάλο «ροζ» Φ.Α., που φαινόταν χαμένο για αυτούς δευτερόλεπτα πριν.
Κρίμα γιατί ο Ν.Ε.Ο.Λ., έστω και αν δεν ήταν στα καλύτερα του, μπορούσε να πάρει αυτή την κρίσιμη νίκη και να είναι πιο άνετος στο τέλος.
Διαιτητές: Λεκατσάς - Καββαδάς
Δεκάλεπτα: 24-17, 33-36, 45-48, 62-63
Ν.Ε.Ο.Λ.:(Μ. Τζουγανάτος), Αναστασάκης 10, Αντωνάτος 12 (2), Λαμπρόπουλος 13 (1), Τρυφωνόπουλος 4, Σαρίκας 10, Μαρούλης 4, Ανδρικόπουλος 6, Συνοδινός 3 (1).
Κηφισιά: (Γ. Κωλετσης), Προίσκος 6, Χατζηνικόλας 10 (1), Σιούτης 13 (2), Μανούσος 20, Μοσχοβίτης 9 (1), Δούβλης 2, Μακρυγιάννης 3 (1), Αντωνόπουλος, Φραγκούλης, Κρανιάς, Μπακόλιας.