Κυριακή, Μαρτίου 25

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Ε.Σ.Κ.Α.Η.

ΞΑΝΑΠΙΑΣΕ ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΗΝ  Α2 Ε.Σ.Κ.Α.Η. Ο Ν.Ε.Ο.Λ.
ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΑΠΟ ΤΗΝ «ΚΟΛΑΣΗ» ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΔΕ ΤΟ «ΧΑΡΟ» ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΝΙΚΗΣΕ 73-68 ΤΟΝ ΣΠΟΡΤΙΓΚ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ
     Ο Ναυταθλητικός Εκπολιτιστικός Όμιλος Ληξουρίου στα πλαίσια της 23ης  αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Ε.Σ.Κ.Α.Η. επικράτησε στην παράταση του ΣΠΟΡΤΙΓΚ ΠΑΤΡΩΝ με σκορ 73-68 (κανονικός αγώνας 60-60).

Σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές, ο Ν.Ε.Ο.Λ. βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 14 πόντους διαφορά (με τη λήξη της τρίτης περιόδου), αλλά με μέταλλο πρωταθλητή κατάφερε να πάει το παιχνίδι στην παράταση και εκεί απέσπασε ένα σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα επί ενός ιδιαίτερα μαχητικού αντιπάλου.
     Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίχτες του Ληξουρίου να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα και να παίρνουν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ (9-4), χωρίς όμως να καταφέρουν να αποκτήσουν σημαντική διαφορά, με το δεκάλεπτο να τελειώνει 14-11.
     Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε τελείως. Η νεανική ομάδα του ΣΠΟΡΤΙΓΚ αρχίζει να πιέζει πότε σε ολόκληρο και πότε στο μισό γήπεδο, αποκτάει τον έλεγχο του ρυθμού και του αγώνα, παίρνει κεφάλι στο σκορ και συνεχώς αυξάνει τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και έτσι οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα του κλειστού της Παλλικής να γράφει σκορ 21-28.
     Στο τρίτο δεκάλεπτο η μορφή του ματς παρέμεινε η ίδια με αυτή της δεύτερης περιόδου. Οι γηπεδούχοι εμφανίζονται αρκετά αγχωμένοι λόγω της κρισιμότητας του παιχνιδιού και οι Πατρινοί έχοντας το τέμπο με το μέρος τους και παίζοντας με πιο καθαρό μυαλό ξεφεύγουν ακόμα περισσότερο στο σκορ και η διαφορά στο τέλος της περιόδου αυτής έχει φτάσει στην ύψιστη τιμή της, 30-44. Και ενώ όλα έδειχναν να έχουν κριθεί, εντούτοις οι παίχτες του Μάρκου Τζουγανάτου δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας και έχοντας σερί 19-4 όχι μόνο καλύπτουν τη διαφορά, αλλά προηγούνται και με ένα πόντο 49-48, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.
     Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι δύο ομάδες συμβαδίζουν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται πάντα 2-3 πόντους μπροστά.
     Τα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα του αγώνα ήταν «χιτσκοκικά». Ο Ν.Ε.Ο.Λ. ισοφαρίζει με καλάθι του Κουνάδη 18’’ πριν το φινάλε, στα 13’’ ο Γεράνιος ευστοχεί σε 2 βολές και κάνει το σκορ 58-60, 5’’ πριν το τέλος ο Γ. Αντωνάτος κερδίζει φάουλ και με ολύμπια ψυχραιμία ευστοχεί και στις δύο βολές και ξαναφέρνει το ματς στα ίσια.
     Όμως το παιχνίδι επεφύλασσε και άλλες συγκινήσεις. Στην πίεση που ασκούν οι παίχτες του Ν.Ε.Ο.Λ. για να καθυστερήσουν τους αντιπάλους τους να φτάσουν στο καλάθι τους, γίνεται αναίτιο φάουλ πάνω στο Γεράνιο 3,4’’ πριν το τέλος. Ο παίχτης του ΣΠΟΡΤΙΓΚ αυτή τη φορά αστοχεί και στις δύο βολές και ο αγώνας οδηγείται στη παράταση.
     Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι με καλύτερη ψυχολογία αποκτούν τα ηνία στο σκορ (μετά το πρώτο λεπτό της παράτασης) και όντας πιο έμπειροι και έχοντας μεγαλύτερη θέληση και πάθος για τη νίκη κατακτούν ένα υπερπολιτιμο «ροζ» φύλλο αγώνα.
     Η ομάδα του Ν.Ε.Ο.Λ. θέλει να ευχαριστήσει θερμά τους φιλάθλους της που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Παλλικής και τη βοήθησαν τα μέγιστα προκειμένου να φτάσει σε μία ακόμα πολύ δύσκολη επικράτηση.
     Τα δεκάλεπτα: 14-11, 7-17, 9-16, 30-16, 13-8(παρ.)
Ν.Ε.Ο.Λ. (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος Β. 14(2), Μπακούρος Α., Κουνάδης Χ. 10(1), Ματιάτος Κ., Ρουμελιώτης Σ. 2, Συνοδινός Χ. 15(3), Μουρελάτος Θ., Μαντζαβίνος Φ., Βολτέρας Δ., Αντωνάτος Η., Πρεντάνος Ν. 4(1), Αντωνάτος Γ. 28
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Γκοργκόλης): Μαγγιώρος 8(1), Ρούτσης, Παπαδούλης, Παπανικολόπουλος, Ροκανάς 26(3), Γιαννόπουλος, Παπαδημητρίου, Γεωργακόπουλος 2, Μανέκας 5(1), Γεράνιος 3, Λύρας 7, Μακρής 17